İKMALE KALDIN BİLİC!

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

GÜNDEM 13.03.2015, 14:58
974
İKMALE KALDIN BİLİC!

Club Brugge 58 puanla lider.Sahasında 15 maç yenilmedi. Kötü sahasının zemininde oynamaya hazır ve maça ilgi az. Taraftarları gelmemiş... Belçika futbolunun özelliklerinden birisi prensipleri ve Sürpriz gençleri ile Avrupa futboluna piyasa yaparlar! Ancak bu karşılaşmada bütün bunları aşabilecek şansımızı kıran  Biliç'in Liverpool karşılaşması dışındaki konsantrasyon ve maç okuma yetersizliği ile Preudhomme'ün sabırlı ve taktik farkı, oyunu iyi okuyarak Beşiktaş'ı çözme yaratıcılığı! 
Sonuç bunda gizli.
Ben de de bir sıkıntı var! Maç öncesi TV.de yaptığım yorumlarda skoru dahi söyleme telapatisi!
  

İlk yarıda gayet dikkatli ve gerçek oyun anlayışını saklayan, daha çok Beşiktaşa karşı ürkek olduğu için tedbirli oynayan taraf olan Brugge, ikinci yarı başında yediği gol ile önemli bir değişime gitti. Önce kazanmak için tüm gücünü kullandı. İkincisi Preudhomme; Gedoz ve Oulare gibi iki önemli futbolcuyu alıp forveti ikileyince De Sutter ve Oularenin hava topu  ve sertlikten yılmayacak baskı anlayışı ile oyunu hızlandırıp Beşiktaşı birinci bölgeye savunma zorluğuna itti... En önemlisi kıvrak, dripling, çabukluk ve çalımları ile genç Gedoz'un getirdiği orta ve şut anlayışına, Biliç çare bulamadığı hibi açıkça izledi!
  Beşiktaş Brugge'yi eler. Bunu rahatlıkla söylerim ancak bu karşılaşmada en büyük kozu olan Attibanın yokluğunu Necip ile kapatması gerekirken orta alanda Veliyi savunma gücü olarak yalnız bıraktı. Franco, yerinde oynasa Necip-Veli ikilisi daha dayanıklı olacaktı. Demba Ba geldiği günlerdeki heves, iştah ve top rakipte iken top kapma özelliğini tamamen bıraktı bir başka futbolcu oldu. Sadece kolay pozisyon bekliyor. Fizik ve psikolojik bir güç eksikliği var. Şimdi herkes iyi düşünmeli, Sivok gibi bir kalite, tecrübe sahibi futbolcuyu listeye dahil etmemek hangi aklın yanlış buluşudur!
  Beşiktaş'ta Tolgay ve Oğuzhan orta alanda gerekli olan baskı ve savaşçı görüntüsü veren futbolcular olamazlar. İkisi aynı anda olmaz Bunun da bedelini ödedi dün gece ki sonuçla Beşiktaş.Tabii gözümüzden kaçmayan bir temel gerçek de ikinci yarı durgunluğu ve oyunun 90 dakikasını bir türlü tempo ve etkili olma, kontrol etme üstünlüğünü taşıyamayan yapı ..Açıkçası Beşiktaş 90 dakikayı gerektiği gibi oynamayı hala öğrenemedi .Bu yüzden kaybedilen puanlar ve oyundaki düşüş alışkanlık yarattı.Bir ara bunu aşmıştı ama şimdi yeniden geri gelen bir hastalık gibi skoru oyun ve etkili top kullanımı ile elde tutamıyorlar.
   Çift forvete dönen uzun ve etkili adamlarla gelen rakibinin taktik değişimine çare bulsaydı sahadan gol yemeden ayrılır ve hatta karşı ataklarda gol dahi atardı. Bu günkü şartlarda Gökhan Törenin ileri uca daha yakın oynaması şart..
   İstanbulda 8 takıma kalma başarısı Futbolumuzun önemli bir çıkışı olup Beşiktaş'la kurtarılacak tarihi zirvemiz olur. Bunun mutlaka gerçekleşmesi şarttır. Ayağımıza gelen bu fırsatı iyi kullanmak zorundayız. Biliç de dahil herkes dersine iyi çalışmalı ve akşamki kolay sanılan ilk yarı görüntüsünün tuzağına düşmemelidir. Mekanik, sade ama etkili futbolu tercih edecek rakibine gol yemeden atılacak goller turu getirecektir. Mevcut kadro bunu yapacaktır .Ancak futbolun 90 dakikalık bir oyun olup tamamı ile sonucu getiren bir oyun olarak futbolcu ve teknik kadro tarafından şartlanması gerçeği ıska geçilmemelidir. Son kez yine belirteyim. Demba Ba sorunu çözülmelidir. Sadece durarak oynama  ve penaltı atarak günü kurtarma görüntüsü bize yetmez!

Yorumlar (10)
kartal 6 yıl önce
blicle ne kupa gelir nede şanpiyonluk derbi kazanımıyor oyunu okuyamıyor hic yoktan ceyrek final oynasak
Barbaros 6 yıl önce
hocam Brugge ikinci yari basinda yedigi golden sonra degisime gitmedi. Adamlar ikinci yariya zaten bu taktikle ciktigi icin gol yedi.
hkn 6 yıl önce
dikkat edin,biliç geldiğinden beri takım son 20 dakika oyundan düşüyor..Bunun nedeni başta kondisyon yetersizliği..Ama bu basit sorunu bu hoca çözemedi pes..Üstüne üstlük başka takımla devre arasında 5 gün tatil yaparken bu takım 10 gün tatil yaptı.Ve tempo kondisyon dip yaptı..Gücün olmadığı için git gel yapamıyorsun pozizyona giremiyorsun tempo yapamıyorsun.Bir hoca düşünün takıma ne savunma anlamında ne defans anlamında hiçbir duran top etkinliği vermemiş..Hocam bu adam yarın gitse bu takımdan ,Tecrübeli olmak kaydıyla hangi hoca gelirse gelsin butakım daha iyi olur.Rusyada kırdığı başarısızlık rekoruna rağmen alınması en büyük hataydı..(Lokomotife tarihinin en kötü sezonunun yaşatmıştı)
KARTALIM 6 yıl önce
BİLİC OUT SERGEN İN...FİKRET BAŞKAN AKLIN YOLU BİRDİR...
CastieL 6 yıl önce
Liverpool maçında herkes tur için umutluydu. Çünkü bjk çok iyi oynuyordu. Zaten bal-kes&sivas maçlarından sonra brugge maçını nasıl geçeceğini görmüştük
atasoyk 6 yıl önce
hocam necip ve ersan forvetlerden dayak yedi resmen.. pdro olsaydı 3 kez dayak yerdi...
tanju 6 yıl önce
Takım fiziksel olarak çöküşte,birde mental olarak hazır olmayınca takım tam bir çorba,,ne defans,ofans anlamında iyi değiliz,ersan defansı toparlayacagina kendisi hep dağınık ve takımı geriye yasliyor,,elimizdeki adamlar bunlar,,işte hocanın aklı burda çalışacak,bu adamlardan iyi bir oyun düzeni kuracak,,fakat çok zor,inşallah yanilirim
gurulan 6 yıl önce
rakip 1.96 forvetlere dönmüş bizim hocamız neciple savunma yaptırıyor bekledik atınç girecek mi diye her pozisyon kalemizde tehlike topa kafayı hep rakip vuruyor yok değişiklik al kardeşim atıncı kafaya çıksın atıba yoksa necipi oynat ortada yada tolgayı sen neden oğuzhanı ortada oyantıyorsun dembaba yorgun koy yanına bir forvet daha ey bılıç senın bu kaçıncı hatalı maçın bir derbin yok bu kafayla da kırk derbi olmaz birde avrupdan elenırsek yazık ya gıt artık bılıç sabrımız taşıyor yavaş yavaş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın