Hoş geldin Şenol Güneş

Türkiyenin başarılı spor yorumcularından Fuat Yaman kaleme aldı.

GÜNDEM 12.06.2015, 07:58
1772
Hoş geldin Şenol Güneş

Dünya futbolunun en büyük teknik adamlarından biri olarak kabul edilen Herrera, "Başarılı antrenör yoktur, başarılı başkan ve yönetim vardır" saptamasıyla, iyi yönetimlerin önemine vurgu yapmıştır. Teknik adamların başarısının, ancak iyi yönetimlerle mümkün olabileceğinin tespiti açısından çok gerçekçi bir ifadedir. Ülkemizde de bu yaklaşımın ne denli doğru olduğu, nadiren kazanılan başarılarda doğrulanmıştır. Dünya üçüncüsü olduğumuzda, UEFA Kupası kazanıldığında bunu görme fırsatımız oldu. 2002’de medyanın ve kamuoyunun olumsuz yaklaşımına rağmen Şenol Güneş'in arkasında sağlam duran, çalışma ortamını üst seviyede sağlayan idari bir anlayış olmasaydı, o başarı gelir miydi? Vizyon ve yönetim becerisi üst düzey olan Faruk Süren olmasaydı UEFA kupası gelir miydi?

BU girişi neden yaptık? Şenol Güneş, Beşiktaş’la anlaşma yaptı. Başarı gelir mi? Beklentiye odaklanırken, yukarıda anlatılanların penceresinden bakmakta yarar var. Teknik adamlık, şapkadan tavşan çıkarma hünerinin sergilendiği mecrayı kapsamıyor maalesef!

ÖNCE şu saptamayı yapalım. Şenol Hoca zayıf bir yönetimle çalışacak. 3 yıldır işbaşında olan, uygulamaları çelişkilerle dolu bir yönetim anlayışı var. Transfer tercihleri, stat yapımı ve natif imkanlarının yaratılamaması, federasyon ve hakemlerin karşısında ezik kalan bir duruş. "Feda" söylemine rağmen borçların ciddi büyümesi ve kaynakların iyice tükenmesi. Peki bu ortamda Şenol Güneş ne yapar?

SON 20 yılına baktığımızda olumsuz diyebileceğimiz bir çalışması yok. 1995-96’da Fenerbahçe’ye kaptırılan bir şampiyonluk var. Medyanın duayen hokkabazlarının kendisini sürekli eleştirmesine rağmen alınan Dünya üçüncülüğü var. Milli takımla kazanılan, futbolumuzdaki en büyük başarı onunla gelmiş. 2 yıl sürmüş başarılı bir Güney Kore çalışması var. 2010-11 sezonunda yerel ve uluslararası mahkemelerin onayladığı, federasyonun kabul etmediği bir lig şampiyonluğu var. Son yılında da tartışmasız ligin en iyi futbol oynayan Bursa deneyimi yaşamış...

BİRAZ da saha içine, teknik tarafına bakalım. Tüm hocaların korkudan, stoper özellikli oyunculardan oluşan orta alan merkezini, Selçuk- Colman gibi, Ozan-Beluschi gibi kreatif oyunculara veren bir anlayışı var. Aurello'yu bir gecede Mehmet'e çeviren imparatorların aksine; pahalı Taiwo'yu gönderip 20’lik Emre'yi, ikinci ligden gelmiş Şener'i milli takım seviyesine çıkartmayı göze alan bir cesareti var. Futbolculuk beklentileri sıfıra inmiş Burak Yılmaz, Volkan Şenleri yerlerinin en parlak oyuncuları haline getirme hüneri var. Kalecileri 1 numaraya çıkartma dokunuşları var.

YÖNETİM çok doğru bir iş yapmıştır. Önde olduğu maçları bitirme sorununu, derbi kazanamama sorununu 2 yıl gibi sürede halledememiş Bilic'e katlanan camia ve yönetim , "küpesi" yok diye sıkılıp, sabırsızlık göstermez umarım. Hoş geldin Şenol hoca… Kişiliğine yakışan, silkinmeyi bekleyen büyük bir kulübe geldin. Allah yardımcın olsun...

Yorumlar (7)
kartalizmir 6 yıl önce
Yönetim zayıfmış ulan size mafya başkan lazım illa ancak o zaman saygı duyarsınız. ananıza avradınıza küfredecek sizi işinizden kovduracak hakemleri tehdit edecek başkan güçlü başkan dimi. Kafaya bak
marco 6 yıl önce
fuat yaman bey inanın yönetim sizin kişiliğinizden daha güçlü.
umuti 6 yıl önce
çok doğru bir yazı. Şenol hoca belki bu yönetimi de kurtarabilir. Eleştiri artık bitmeli; şimdi destek zamanı arkadaşlar.
kartalbey 6 yıl önce
sizin gibi adamlar yüzünüzden futbolumuzda aziz yıldırımlar eksik olmuyor..bağıranı çağıranı güçlü görürsünüz..
hasan emre 6 yıl önce
ulan adama kızacağınız kadar başkanı eleştirseniz şimdi çok daha iyi olurdu ne bok yaptı bu zmana kadar borçalr stat her halt ortada birinin köpeği olmak ne kadar hoşunuza gidiyor!!
Hasan 6 yıl önce
Şenol Güneş geçen sene Bursa'dayken Bursa yönetimi çok iyi bir yönetimmiş, 2010-2011 sezonunda da Trabzon yönetimi çok iyi bir yönetimmiş onu anladım ben!!!:))
grkan 6 yıl önce
isterse mourinho gelsin gene bu yönetimle maksimum 3.yüz