Halkın değilse kimin takımı?

Cem Dizdar, Vodafone Arena'da yaşanan bilet krizi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 29.03.2016, 07:14 29.03.2016, 07:15
961

 Beşiktaş’ın yeni stadı daha açılmadan Başkan Fikret Orman ortalığı öyle bir toza dumana boğdu ki, şampiyonluğa yürüyen takımın taraftarlarından epey bir bölümü neye uğradıklarını şaşırdı! İki haftadır medyayı ablukaya alan Orman, neden olduğu kalabalıklarca anlaşılamayan bir kükreme içinde. Kendi sesinin büyüsüne kapılmış her muktedir gibi konuştukça coşuyor!.. “Bizi halk takımı diye tanıtıyorlar. Yok öyle bir şey! Türkiye’nin en klas takımı, Saray takımı Beşiktaş’tır” sözünden tutun da, ”Yalı yaptırdım kahve içmeye gelmesinler”e kadar bir dizi tuhaf, anlaşılmaz, kimi hedeflediği belli olmayan sözler sarf ediyor. Hakikaten yaptığı, tek kelimeyle ‘sarfiyat!..’ Bu bağlamda eski başkanlar Serdar Bilgili ve Yıldırım Demirören’in “Beşiktaş’ı dünya takımı yapacağız” savurmalarını hatırlayanlar var mıdır acaba?!..

Bu stat halkın parasıyla yapıldı


Bir kere Beşiktaş’a ‘Halkın Takımı’ diyenler Orman ve sınıfdaşları değil ki!... Onun üzerine alınmasına gerek yok, o koca pankartı İnönü tribünlerine onlarca yıl gerenler ‘halk’ ve ‘O’nun çocukları’ydı... Ancak birinin ona şunları da hatırlatması şart görünüyor; “Ben yaptım” diye kibir içinde konuştuğu o stat, ‘halkın parası’ ile ‘halkın arazisi’ne yapıldı!... Sanırım 1,5 milyar liraya yaklaşan Beşiktaş borcu Orman’ın şahsi borcu değil, kulübün yani dolayısıyla; bilet, kombine, forma, dekoder alacak ‘Beşiktaşlılar’ın ortak borcu’dur!.. Demogojinin de bir ayarı olmalı değil mi?

Kombine iptali hak gaspıdır


Beri yandan kombine kartlarını üç maç için iptal ettiğini açıkladığı insanlar seslerini çıkarmıyor olabilir. Onlar da kendilerini ‘saraylı’ hissediyor olabilirler... ‘Sayamayacak kadar para’ları vardır ve bu parayı gönüllü olarak ‘feda’ edebilirler, burada sorun yok! Sorun, tasarrufun hukuka uygunluğunda!... Dünyanın modern hukuk ile idare edilen hangi devletinde parası peşin verilip yıllık kiralanmış bir mülk için son üç aya ayrıca kira talep edilir?

Yani şimdi, bu sezon için peşin ödeme yaptığı kombineyi kullanmak isteyen bir Beşiktaşlı ne yapacak? Önce kulübe yazı yazıp resmi yanıt alacak. Sonra kullanamadığı kombinesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne ‘tazminat davası’ açacak, öyle mi? Bu fiilen hak gaspıdır... Peki bu durumda, maça gelen insanların güvenliğini, haklarını korumakla yükümlü Türkiye Futbol Federasyonu ya da ülke futboluna yeni nizam getireceğini iddia eden Türkiye Futbol Direktörlüğü bu hukuk dışı uygulamaya sessiz kalıp, görmezden mi gelecek?.. Görmezden gelecekleri açık... Lakin o zaman da, Orman ve ekibinin gelecek sezonun yarısından sonra o sezon için satılan kombine kartları iptal etmeyeceğini kim garanti edecek?..

Bu dünyada paran kadar varsın!


Esasen bu projeyle yapılmaya çalışılan şey çok açık; tribündeki toplumsal dinamiği değiştirmek. Yani Orman sadece inşaat değil aynı zamanda ‘toplum mühendisi’ de!... Uygulamalarıyla da diyor ki; “dünya sadece parası olan ve her daim galip gelen insanların yaşayıp, eğleneceği bir gezegendir. Parasızlar, az paralılar ise ‘kaybeden’dir (İngilizcesi ‘loser’ (luzır) oluyor) ve ‘efendi ırk’a, ‘yüksek ırk’a mensup değildirler. Onlar paralılar için yapılan ‘abide stat’lara, ‘teknoloji harikası mabet’lere giremezler...” İşin hulasası budur... Beşiktaş’ın büyük kalabalığı için Arena, açılmadan kapanmıştır!
Yorumlar (7)
kartal yürekli 5 yıl önce
admin bu herifin haberi Burda ne isi var? cem tam bir besiktas düsmai
Size İnanamıyorum 5 yıl önce
Yıldız transferler, şampiyonluklar, kupalar, statlar, başarılar vs istiyorsunuz. tamam isteyin hepmiz istiyoruz. fakat bunun bu endüstride olabilmesi için öncelikli gereksinim paradır.belki bu dünyada değil ama futbolda gerçekten paran kadar varsın cem dizdar. beşiktaş başkanına sürekli sallıyorsunuz. son günlerde de bilet yüzünden söyleniyorsunuz. bu stat bir kere açılıyor bir kere. orada olmak isteyen imkanı olan verecek parayı gelecek bu kadar basit. hatta vodafone arenada ilk kez maç izlemeyi düşündüğünüzde biletler ucuz bence. siz ne kadar biletler pahalı diyorsanız ve buna saygı duyulmasını istiyorsanız, biletler ucuz daha pahalı olmalı diyenlere de saygı duyacaksınız. bunu ne kadar uzatrsanız o kadar beşiktaş'a zarar veriyorsunuz. beşiktaş başkanı dün tüm yanlış anlaşılmaları düzeltecek şekilde açıklama yaptı. lütfen onlardan da bahsedin.lafı cımbızla çekiyorlar" dedi. erman toroğlu bile fb medyası bunun üzerine gidecek şimdi dedi. acba kim bu fener medyası ? irlandalılar mı ?
cem dizdar 5 yıl önce
ben Beşiktaş düşmanı isem sen de insan değilsin, benim kim olduğumu araştır öyle konuş kartal yürekli !! ben anti kapitalist bir çarşı kurucusuyum.ha bu zamanda parasız rekabet olmuyor vs böyle konuşabiliriz.
Serkan T. 5 yıl önce
Ne kadar gereksiz, ne kadar ucuz bir yazi. Ne olsun istiyorsun sözde Komunist. Dünyanin en modern ve en ihtisamli stadina bedava mi girilsin. Kim alistirdiysa ona gidin. Sizin gibi asalaklardan bikti buchen takim. 3 senedir nerdeydiniz. Stat acilacak ya tutustunuz giremiyoruz diye. Biz aldigindaki kombinemizi ve sabirla bekledik. Ickiye ve ota verdiklerinizi bir zahmet takima harcayin sizi gidi bedavacilar sizi.
mıro kartal 5 yıl önce
ne çektiyse sol, bu solculardan çekti..azalarak yok olun da ülkeye sol gelsin.
.. 5 yıl önce
Madem söz demagojiden açıldı, şunu da belirtelim. Taraftar Beşiktaş'ımızın sahibi değil maalesef. Ürün satın aldığı için de değil. Futbola para veriyorsa karşılığını almaktadır. Maç izliyordur, formayı giyiyordur. Belki de kullanmadığı halde destek için kombine alıyordur. Lakin bunların hiçbiri onu sahiplerden kılmaz. Beşiktaş bir şirkettir. Orman'ın sözlerine gelecek olursak, gerçekten saçma sapan ve gereksiz açıklamalar yapmıştır. Bir kısmını da dün gece düzeltmiştir. Fakat gerçekten nasıl konuşması gerektiğini, daha doğrusu madem yorgunluğunu, stresli geçen bir dönemi öne sürüyor, kafayı toparlayana kadar susmasını bilmeli, bilmiyorsa öğrenmeli. Nefsine uyar da kibirlenirse benim desteğimi kaybeder.
.. 5 yıl önce
Ha şunu da bilin Cem Bey. Anti kapitalist olup futbol yorumculuğu ve yazarcılığıyla ekmeğini kazanmak tezat oğlu tezattır.