Golü iptal edip, serbest vuruşu tekrarlamalıydı.

Trabzonspor deplasmanda Beşiktaş'ı 2-1 yendi. HTSPOR Yazarı Bülent Yavuz mücadelenin hakemi Ali Palabıyık'ın performansını yorumladı.

GÜNDEM 23.08.2015, 08:32 23.08.2015, 08:36
1051
Golü iptal edip, serbest vuruşu tekrarlamalıydı.
Hakem Ali Palabıyık bu maçta hayli zorlandı. Maçta çok kritik pozisyonlar var. Hakemin kararları her iki takım tarafından da zaman zaman beğenilmedi ve tepkilere neden oldu. İşte derbi maçın kritik kararları…
1- 3. dakikada Oğuzhan ceza alanına girerken, 2 defans oyuncusu tarafından yapılan müdahale ile yere düşüyor. Burada öyle aman aman iteleme yoktu. Hakemin devam kararı doğruydu.

2- 11. dakikada Cenk Tosun kendi ceza alanı içerisinde Okay Yokuşlu’yu kucaklayıp yere indiriyor. Bu müdahale herkes tarafından penaltı olarak yorumlandı. Oysaki top oyunda değildi. Yani penaltı olmaz. Hakem ne yapmalıydı? Top oyuna girmediği için düdük çalıp oyuncuları ikaz edebilirdi. Netice, bu pozisyon penaltı değil.
3- Beşiktaş’ın golü öncesinde verilen serbest vuruş için topun ihlal noktasına sabit bir şekilde durması gerekirdi. Kuralın emri böyle ancak top sabit değil hareketliydi. Hakem golü iptal edip, serbest vuruşu tekrarlamalıydı. Haliyle çok büyük bir hata yaparak Trabzon’un gol yemesine fırsat verdi.
4- Quaresma’nın 2. sarı ardından kırmızı kartı doğruydu. Hakem, “Düdüğümü bekle” işaretini neredeyse Quaresma’nın gözüne sokacaktı. Ancak Beşiktaşlı oyuncunun umurunda bile olmadı ve soyunma odasının yolunu da tıpış tıpış tuttu.

5- 64. dakikada Trabzon bir gol attı. Ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Bu karar doğruydu, pozisyon ofsayttı… Hakem Ali Palabıyık zaman zaman çok iyi işler yapmasına rağmen Beşiktaş’ın golü öncesi topun hareketli bir biçimde oyuna sokulmasına müsaade etti. Bu çok ciddi ve büyük bir hataydı. Trabzon’un 2-1 kazanması ise vicdani sorumluluk olarak hakemin şansı oldu. Bu maçtaki hakem notu her şeyi hakem lehine kullanmama rağmen maalesef 7.9

(HTSPOR)
Yorumlar (9)
The song remains the same (3) 5 yıl önce
Bir sezonda 2-3 maçı hakeme rağmen elbette kazanırsınız ama hakemler Beşiktaş'a yaptıklarını Fb-Gs'ye yapmazlarsa veya Fb'ye,Gs'ye nasıl davranıyorlarsa,Beşiktaş'a da öyle davranmazlarsa,20 yılda 3 defadan fazla da şampiyon olamazsınız."Beşiktaş takımıysan her maçta hakemi de yeneceksin!" demekle yetinmek, "20 yılda 3 şampiyonluğa razıyım" demekle aynıdır.Türk futbolunun baş belası Fb-Gs diktasının yıkılması şart!
.... 5 yıl önce
Gördüğü iki sarı kartta mantalitesinin ne kadar bozuk olduğunu gösteriyor. Gökhan Töreyi bu sene bu performansla kimseye satamazsınız. Gönderecektiniz gidecekti. Yusuf Erdoğanı bu sene 15 milyona satarlar herhalde. O beck ne ağır adam. Cavandayı nasıl kaçırdınız. Mbia gibi bir adamı nasıl almadınız. Dzsudzsak ile quaresma arasında tercihi yanlış yaptınız. Sırf kombine satmak için sorunlu ayrıldığınız adamı geri getirdiniz. Bu senede gitti. En kötüsüde şu iğrenç statta nasıl top oynatıyosunuz bu takıma hala anlamış değilim. Rezillik.
yaya 5 yıl önce
fikret orman bu sene anlaşılan hakem oyunları ile bayağı puanlar gidecek elimizden fenev işi bu şekilde götüreceğe benziyor buna bir çare bul,uefa'ya gidecen sulh hukuk mahkemesinemi gidecen,yoksa sende onlar gibi olupta şerefsizlikle hakemmi alacan şimdiden işin rengi belli oldu çaresini bul.daha ilk dakikalarda verdiği yanlış kararlarla takımımz demorilize oldu çareeeeeeeeee.
ali buluç 5 yıl önce
bu sonuç yıllardır Q7 Q7 deyip maçlara bile gitmeyen taraftarların bi tarafına girsin
Timur 5 yıl önce
Quaresmanin olusu bile bu ligde oynar ve cok etkili olur. Attigi muhtesem gol tam kendi klasindaki yildizlarin atabilecegi bir goldu. Quaresma gorevini yapti takim zayif. Hani oguzhana ne oldu?hep dedik Derbi ve buyuk maclarda oynayamaz diye. Ya bos kaleye topu atamayan Tore ye ne diyeceksin. Siz once bunlara hesap sorun. Quaresma alkis ve tezahuratlar altinda sahayi terk etti. Sevgiyi gorun iste,helal olsun!
zxc 5 yıl önce
Adam hala quaresma gol attı diyo. Quaresma orta yaptı rüzgardan gol oldu. Neyin kafasını yasıyosun.
The song remains the same (1) 5 yıl önce
Hikaye aynı hikaye,hiç değişmez. Beşiktaş sezona büyük bir iştahla yıldırım gibi başlar,oyunu rakip sahaya yıkar.Ancak hakem sıfatlı muhterem,rakibin faullerini görmeyerek,Beşiktaş aleyhine olmayan fauller uydurarak hemen devreye girip Beşiktaş'ın hızını keser. Sahadaki oyuncu,salak değildir,hakemin, "Hakemlikte yükselmenin yolu, Fb'yi-Gs'yi kollamaktan geçiyor, bu durumu,Istanbul'un üç büyüğüne nasıl da kafa tutuyor!' havası yayarak örtmek için,sizi yine ufak ufak doğrayacağız!" mesajını alır, "Bu sene de aynı hikaye,ağzımızla kuş tutsak şampiyonluğumuzu yine gasp edecekler" psikolojisine girer... İş yerinde adam gibi çalışırken amirlerinin patronlarının arkası kesilmeyen haksızlıklarına uğrayıp da,zıvanadan çıkmayacak kaç kişi var aranızda? Beşiktaşlı oyuncular da,odun parçası değil. Birkaç sarı kart,kırmızı derken iş biter.
The song remains the same (2) 5 yıl önce
Nasıl biter? Sıra medyadaki tetikçilerdedir,maç biter bitmez bunlar hiç vakit kaybetmeden gözlerine kestirdikleri Beşiktaş'lı oyuncuların üzerine leş kargaları gibi çullanıp, parçalamaya başlarlar. Türk futbolunun baş belası Fb-Gs diktasıyla mücadele zor iştir, bunu göze alamayan Beşiktaşlı yöneticiler,yazarlar da bu koroya katılırlar. "Beşiktaş takımıysan her maçta hakemi de yeneceksin!" lafları gırla gider.Fb-Gs hakemleri yenerek mi şampiyon oluyorlar da Beşiktaş hemen her maçında hakemi yenmeye mecbur olsun?
necsoy 5 yıl önce
Sn.Yavuz bir de arkadan yüklenmeleri,elle önü kapamaları,atak kesme faullerini görse iyi olacak..ama vatandaş sadece BJK lehine yapılan hataları dillendirmeye alışmış...TS'un iki sakallısı maç içinde sinsi faulleri yapıp hakeme yedirdiler...kimse hesap sormadı..bu devirde sakalın olacak arkadaş..kimse dokunmaz..!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın