Gelelim asıl sıkıntımıza...

Milliyet gazetesi yazarı Bilal Meşe kaleme aldı.

GÜNDEM 30.11.2015, 07:04 30.11.2015, 07:07
373

 Öncelikle Teknik Direktör Cihat Arslan ve Akhisarsporlu oyuncularını kutluyoruz.

Niye mi? Taraflı, tarafsız herkesin şampiyonlukta ‘favori’ olarak gösterdiği Beşiktaş’ı üstüne üstlük deplasmanda yenmeyi başardıkları için.

Akhisar’ın galibiyetini ‘şansa’ bağlamak ayıp olur... Aslan gibi takım oyunu oynadılar, disiplinden bir milim sapmadılar, iyi bir takım savunması yaptılar, fırsatları da gole çevirdiler. Tek negatif yönleri zaman zaman sertliği öne çıkarmalarıydı.

Peki Beşiktaş yenilgiyi hak etti mi? Taraftarlar belki yine bize kızacak ama evet! Eğri oturacağız, doğruyu konuşacağız. Ersan Gülüm yok, yerine Tosic var. Taşları yerinden oynatmak, bu oyunda riskleri de beraberinde getirir. Tosic’ten stoper olmaz! Doksan dakikayı anımsayın, Akhisar’ın yüklendiği anlarda düşünün Beck kademeye giriyor, açıkları kapatmak için çırpınıyor, varın o stoperlerin halini düşünün!

Elbette Beşiktaş’ın yakaladığı fırsatlar var... Gelin görün ki, bu fırsatları gole çevirecek, rakibin direnişini kıracak kramponu mumla aradık, bulamadık. Rakip, savunmanın arasında buhar olup, uçtular! Örnek Gomez ve Quaresma’nın yakalayıp, atma becerisini gösteremediği pozisyonlar.

Şenol Güneş’in oyuncu hamleleri de pek işe yaramadı! Çünkü karşılarında sahanın her yerinde topu iyi kullanan, takım savunmasını üst seviyeye uygulayan Akhisar vardı. Konuk takımın presi de yabana atılır gibi değildi. Her iki takımın fizik-kondisyonunu kantara koyarsak, yine Akhisar’ın ağır bastığını söylersek abartmış olmayız.

Tolga kardeşimize de bir şeyler olmuş! Sami’nin attığı goldeki hatasını onun klasına yakıştıramadık. Kalkıp, bu yenilgide faturayı birine çıkarmak, yanlışların en büyüğü olur. Bu skorun sorumlusu ailecektir!

Gelelim asıl sıkıntımıza... Zirveye oynayan takımların tek forvetli oyun kurgusuna oldum olası karşıyımdır. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş, skoru döndürmek için çift forvete dönmenin mantığını bize kim anlatabilir. Bu yarışta topunuzu - tüfeğinizi kulübeye mahkum edemezsiniz, böyle bir lüksünüz olamaz!

Beşiktaş yenilebilir, bu üç puan kaybı, telafi edilebilir, sıkıntı yok. Asıl sorun Beşiktaş’ın fizik-kondisyonunun rakibin bir tık altında olmasıdır. Öyle rakibine her alanda baskı yapan, nefes aldırmayan, bol pozisyon yaratan Beşiktaş’ı göremedim, ya siz?
Yorumlar (1)
Yalnizkartal 5 yıl önce
Sen halt yemissin madem Akhisari büyütüyosun demekki sen renklilerdensin. BJK gayet iyi oynadi. Ilk yarida net üc pozisyon var bunlar atilsaydi macin sonucu 5-1 4-1 olurdu. BJK yani benim takimim gününde degildi.