Fikret Orman'dan şok açıklama: Galatasaray...

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman önemli açıklamalar yaptı.

GÜNDEM 09.05.2015, 12:11
3413
Fikret Orman'dan şok açıklama: Galatasaray...

Beşiktaş Divan Kurulu'na başkan Fikret Orman, Yalçın Karadeniz ve Denetleme Kurulu başkanı Feyyaz Tuncel arasında karşılıklı atışmalar ve söz dalaşı güne damgasını vurdu.
Başkan Fikret Orman 85 dakikalık konuşmasında oldukça sert ifadeler kullandı ve konuşmasının sonunda ''Hakkınızı helal edin'' dedi.

''Stadın yapılmasından niye rahatsız oluyorsunuz''

Başkan Fikret Orman oldukça sinirli bir konuşma gerçekleştirdi ve stat yapmalarından rahatsız olan bir kesim olduğunu açıklayarak ''Stadın yapılmasından niye rahatsız oluyorsunuz'' diye konuştu.

Toplantının başında Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel kulübün toplam borçlarını açıkladıktan sonra yönetimi eleştiren bir konuşma yaptı ve ''Kulüpte iletişimsizlik ve sevgisizlik var'' ifadelerini kullandı.

Feyyaz Tuncel'in ardından söz alan başkan Fikret Orman ise sert ifadelerle Denetleme Kurulu raporlarına göre açıklanan borcun brüt olduğunu ve kulübü kendilerinin bu duruma getirdiği imasının yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

Kulübü önceki yönetimden 585 milyondan fazla borçla devir aldıklarını ifade eden Orman eski yönetimden futbolculara ve davalılara ödenmek üzere yeni yönetime devredilen bir çok borcun olduğunu ve Denetleme Kurulu’nun bu rakamları kendi hanelerinde gösterdiğini açıkladı .Feyyaz Tuncel ile karşılıklı hesap yapan Orman borcun görünenden daha az olduğunu ve gerçek rakamın 837 milyon lira olduğunu söyledi.

Fikret Orman ve Yalçın Karadeniz arsında atışmalar

Konuşması esnasında Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz ile de karşılıklı atışan Orman Karadeniz'e 15-20 gün başkanlık yaptın ''kulübü deplasman götürecek para yok'' diye açıklamalar yaptın dedi. Bu esnada söze giren Karadeniz 'küçümseyerek konuşuyorsunuz' başkan diyerek Fikret Orman'ı uyardı.

''Divan Kurulu  'yönetime şunları söyledim' diye hava atma yeri değil.''

Divan Kurulu toplantılarının yönetimin hesap verme yeri olmadığını dile getiren Orman ''Divan Kurulu Beşiktaş'ın akil insanlarıyla istişare yapılma yeridir. Burası Genel Kurul ve hesap verme yeri değildir. Yönetim Kurulu, hesabı Genel Kurulu'na verir. Sizleri önemsediğim için bütün Divan Toplantılarına katıldım ve herkesin sorduğunu cevap vermeye çalıştım. Ama burası soru sorulup cevap verme yeri değildir. Burası canlı yayınlandığı için Beşiktaş Yönetim Kurulu'na şunu söyledim diyerek hava atma yeri de değildir. Divan Kurulu'na 3 sene de geldiğim kadar 15 senede bu kadar gelen başkan olmamıştır. Reza Zarrab'dan CEO'nun maaşına kadar her şeyi konuşacağız."

Fikret Orman'ın 1 saati aşan konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

''Demba Ba gökten mi indi neyle geldi''

''Bu stat neyle yapılıyor. Bu stadı yapmasak bu localar var mıydı? Bunun iznini ilk günden itibaren biz almışızdır. Bütün müracaatı dahil her şeyi biz yapmışızdır. Yıldırım Demirören ve yönetimi statla alakalı çalışmada bulunmuştur. Stadımızın burada yapılmasını o zaman ki Başbakanımız şimdi ki Cumhurbaşkanımızı ikna eden Yıldırım Demirören'dir. Ama yasal olarak bir plan ve belge yoktur. Bu stadı yapmasaydık bu borçlanma mümkün mü? Stada harcadığımız 185 Milyon TL bunun içerisinde. Benden evvel çivi çakılmamıştır. Hepsine para harcadık. Futbol takımının sahası yok, geliri yok, hiçbir şeyi yok. Transfer yapılıyor, şampiyonluğa oynanıyor. Demba Ba gökten mi indi, nereden geldi? Bütün her şey bu borçların içerisinde. 807 Milyon TL'den 214 Milyon TL'lik avansı düşerseniz 590 Milyon TL olacak. Bu stadı yapmasaydık yaklaşık 150 Milyon TL daha harcama yapmayacaktık ve 435 Milyon TL ile karşınıza gelirdim. Bir stat yapılması insanı üzer mi?"

''Reza Zarrab'a basında Fenerbahçeli dediler ben nerden bileyim bana Beşiktaşlıyım dedi.''


"Beşiktaş, çok büyük kulüp. Her yerden iş adamı, çaycı, şoför taraftarımız var. Beşiktaş'a taraftar olan insanların yalan makinesiyle yapamıyoruz. "Beşiktaşlıyım" diyor biz de inanıyoruz. 34 Milyon Dolar localardan gelir elde etmişiz. 146 locanın 145 tanesini satmışız. Rakiplerimiz statları bitmesine rağmen satamamış. Kimin nereden helal para kazandığını bilemem. Bu arkadaşımız Beşiktaşlı olduğunu, görüşmek ve loca almak istediğini söyledi. Bugün olsa yine görüşürüm. Daha önceden bir ticaretim ve merhabam yok tanımıyordum kendisini. Ben her mahkemeye verilen insanla selamı mı kesiyim? Beşiktaş Kulübü'ne başkan olduğumdan itibaren devletten bir tane iş almadım. Aldıysam onları bulanın olsun .Bana Beşiktaşlıyım dedi. Basında Fenerbahçeli dediler ben nerden bileyim bana Beşiktaşlıyım dedi. Beşiktaşlılar, beni gördüğünde gözünden ışık çıkıyor. Onu anlıyorum. Bunu çıkarıp "Zarrab'ın gözünden anladılar" dediler"

''Allah'ınız kitabınız var mı sizin''

''Haciz olayında bizim hatamız saflığımız. Bunlar Beşiktaşlı kelli felli adamlar. Böyle bir şeyi tahmin etmiyordum. Delikanlı namuslu arkadaşlar şimdi "anlaşma bozuldu" diyor. Allah'ın kitabın varsa bu milletin parası. Allah'ınız kitabınız var mı sizin? Ortaklar, yan yana gelene kadar "haklısınız" diyor. Avukat, "bunu istemek ahlaksızlıktır" diyor. Yapacakları tek şey buydu. Biz de mahkemeye taşıdık.  Haciz ilk defa olan bir şey değil. Siz hiç bütün basın haberdar edilerek kamyonlarla hacize gelen gördünüz mü? Beni baskı altına almaya çalıştılar ve 5 Milyon Dolarlık senede imza attırmaya çalıştılar. Ben de ödemeyeceğim parayı. İşimiz milletin hakkını korumak değil mi? Parayı ödesek mahkeme kararı verdiğinde geri alma imkanı yok. Her riski göze alarak buraya geldik. Elinizden geleni ardınıza koymadınız. Biz de kimsenin hakkını yiyecek bir şey yapmayız. Haklı olsalar Beşiktaş Kulübü hakkını verir. Ama biz de hakkımızı yedirmeyiz. ''

''Stadı Eylül sonunda bitirmek için çabalıyoruz''

Stadı bitirmek  için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Orman "1 Temmuz itibariyle çatı kalkmış olacak. İnce inşaatımız tüm süratle gidiyor. Daha sonra çime geçilecek. Eylül 15 ya da Eylül sonunda stadımıza dönmek istiyoruz. Bunun için gayret içerisindeyiz" dedi.

Demirören ile anlaşma

“Beşiktaş’ın defterleri herkes tarafından inceleniyor. Biz de incelettik. Denetleme Kurulu da inceledi. Herkesin incelediği defter. Sanki maden. Tabata ile yapılan transfer Beşiktaş’tan resmi olara çıkmış. Gayri resmi çıksa Denetleme Kurulu yazar. Gaziantep'e verilen 8,5 Milyon Euro. Gaziantep’ten para nereye gittiğini nereden bileyim. Udinese’ye para gitmiş, Udinese defterine nereden bakayım. Baktığımızda daha çok bilet olayı gördük. “Bu yüzden davalık olmayalım, bunu Yıldırım Demirören ile konuşalım, bu paranın bir kısmını çizelim ve helalleşelim” dedik. Parayı bulduğumuzda ilk kısmını ödeyip geri kalanını anlaşma yapıp kurtulacağız. Biz de kendisiyle anlaştık. Anlaşmayı da tam olarak anlattığımızda duyarsınız”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman bugün gerçekleştirilen Divan Kurulu Toplantısı'nın bitiş konuşmasında UEFA ile yapılan uzlaşma metnine açıklık getirdi.

Fikret Orman, UEFA'nın mali kriterler konusunda bir çok kulübü denetim altında tuttuğunu ve Beşiktaş ile de uzlaşma yoluna gittiğini söyledi.

Orman;  "UEFA'ya 5 yıllık bir projeksiyon verdik. UEFA, tarihinde kimseye 2 yıllık bir planlama vermemiştir. Bize 3 senelik süre verdiler. 75 milyonluk zarar açıkladık. Stadın bitmesiyle UEFA'ya verdiğimiz projeksiyonu tutturacağız. Avrupa'da birçok kulüp bu sene lisans alamayacaktır. Avrupa Ligi veya Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alsalar bile gönderilmeyecektir'' dedi.

Başkan Orman Fenerbahçe'nin 2 yıldır Avrupa Kupalarına katılmadığı için denetimlere tabi olmadığını ama bu seneden itibaren denetime tabi tutulacağını Galatasaray'ın ise denetimler sonunda UEFA'nın verdiği hedefleri tutturamadığını belirterek ''Ne olacağını bundan sonraki süreç gösterecektir" diye konuştu.

Yönetimi eleştiren üyelere ''Senin kombine biletin var mı'' diye sordu

Divan toplantısında söz alarak kendilerini eleştiren Divan üyelerine tek tek cevap veren Orman bu üyelerden bazılarına isim vererek ''Senin kombinen var mı ''diye sordu. Üyelerin çoğunun bu soruya hayır diye cevap vermesi ise şaşkınlıkla karşılandı. Kulübe destek olmanın sadece eleştirilerle değil bilet ve kombine alarak yapılacağını dile getiren Orman ''Başakşehir maçında sadece 3800 bilet satıldı. Kimse bilet almıyor kombine almıyor sürekli eleştiriyor'' diye serzenişte bulundu.

Fikret Orman ayrıca Voleybol Bayanlar 1. Lig'den düşen Kadın  voleybol takımının durumunun kendi hatası olduğunu ve bu duruma çok üzüldüğünü sözlerine ekledi.

Yorumlar (25)
aslı kalkavan 5 yıl önce
hıc samımı gelmıyosun bızlere ve cok becerıksızsın parasız baskan olurmu ya bu devırde
kartal7 5 yıl önce
aslı kalkavan: paralı baskanıda gördük kulübü batırdı (soyadına bakılırsa bunu söylemen normal)
asi kartal 5 yıl önce
ulan demba ba ya verdiğin para 6 milyon euro onuda taksitle ödüyosun sen neyin kafasını yaşoyosun sanki barcaleno dan messiyi aldın 250 milyon euro ya seni ve o uğuğrsğz yönetimi yakında tencere tava ile kovalıyacaklar stat stat diye tutturdun 3 senedir bu büyük taraftarı kandırdın sen futbolcuların parasını 5 aydır ödemiyosun sonrada şampiyonluk bekliyosun bu taraftar artık sana inanmıyor kendi rant kaynakların için beşiktaş ismini kullanıyosun hergün alemlerde sin senin fernandesten farkın ne senden olsa olsa eğlence kulüplerine masakara olur
Rifat 5 yıl önce
Akilli ol biraz.esas kulup su anda batti. Batmayada devam ediyor!
bjk 5 yıl önce
yd zamanında neden konuşmuyordunuz o zaman stad diye yıllarca oyaladı sonrada ortada bırakıp gitti takımı. fikret başkan gelmeseydi kluüp kayyuma gidicekti farkında değilsiniz. ama sizde haklısınız tabi meyve veren ağaç taşlanır.
yankov 5 yıl önce
o zaman niye işin başına geçildiğinde şu kadar zamanda borçlar inecek, bu kadar zamanda yarılanacak vs gibi vaadlerde bulunuldu? değişen pek birşey yok borç artmaya devam etti (üstelik sponsorluk gelirleri arttığı halde) saçma sapan oyunculara para saçılmaya devam edildi...
eses eses 5 yıl önce
yankow denen dingil sacma sapan oyuncular dedigin senin q7 simao Almeida fernandesin yaptigi gibi 25 puanla geride bitirmedi ligi hala en buyuk aday biziz ligde
Veli 5 yıl önce
Bak burada durun iste. Ronaldoya calim atmayi ogreten,beraber milli takimda oynayan,Trivelayi,rabonayi dunyaya tanitan,Bjk taraftari ve diger taraftarlarin sevgilisi,buyuk yetenek ve yildiz Ricardo Quaresma dan bahsederken 5 dakika dusun ve oyle konus.onun yeri bambaska!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın