Fakof Sistem

Erdem Ulus yazdı

GÜNDEM 28.10.2014, 17:39
2861
Fakof Sistem

Wayne County / The Electric Chairs adlı grubun 1978 yılına ait şarkısı…

Ülkemizde erkek çocuklara öğretilen ilk 3 yabancı kelimeden biri…

YES / NO / FAKOF

Dünya üzerinde, Türk hakemleri dışında hiç kimse bu kelimeyi küfür olarak kabul etmiyor.

Ne acıdır ki, belli başlı futbolculardan her maç, ana dillerinde, ana avrat küfür yemelerine rağmen, kafalarını çeviren hakemlerimiz, artık neredeyse sıradan bir tepki halini simgeleyen “Fakof” sözü üzerinden bir oyuncuyu kırmızı kartla cezalandırabiliyorlar. Üstelik çirkefliği ezelden tescillenmiş birinin şikayeti sonrası!

Eğer bu kelime kendi ana dilinde küfür kabul edilseydi, Premier Lig’de başta Wayne Rooney olmak üzere,  her hafta en az 50 futbolcunun oyundan atılması gerekirdi. İstisnasız, her faulde, hakeme verilen ilk tepki bu oluyor…

Üstelik bu söylem, hepimizin de bildiği gibi, söylenmiş olduğu durum karşısında anlam farklılıkları gösteriyor. Gökhan Töre’de, hakeme hangi anlamda söylediğini anlatmak istiyor ama nafile anlamıyor. Kafası o kadar basıyor, eğitimi o kadar, dil bildiği falanda yok.

Bu durumun Beşiktaş’tan Gökhan Töre, Galatasaray’dan X, Fenerbahçe’den Y ile bir alakası yok. “Fakof” bir küfürdür diyen herkese verilecek ilk cevap yine “Fakof” olur.

İlker Meral’in derbi maçlarından önce Beşiktaş’ın maçlarına atanmasının bir nedeni var. Çıkardığı son 4 Kırmızı kartın 3 tanesi Beşiktaş’a! Bir maçı yönetirken bir sonraki haftaya da şekil veriyor adeta.  Ayıptır, yazıktır hatta ‘Fakof’tur…

Beşiktaş yine de 10 kişiyle kazanabileceği bir maçı 90’da yediği iki hatalı golle kaybetti. Bu bize gösteriyor ki, Beşiktaş’ın ligde halen tek rakibi kendisi. Bireysel hata yapmazsa bu takım kolay kolay kaybetmez.

Haftaya derbi var.

Yazıyı bitirirken hakem açıklanmış.

Derbiyi Bülent Yıldırım yönetecek!

Beşiktaşlı futbolcular Aziz Yıldırım yönetecekmiş gibi hazırlansalar iyi olur.

 

Yorumlar (6)
engin 6 yıl önce
ahhh erdem abi ahhh. tezgahı kurarlar utanmadan hak yerler. sonrada bjk taraftarı çok küfür ediyormuş çok kavga ediyormuş yok efendim çok isyankarmış. ulaaaan isyan etmeyelimde ne yapalım. unutmayalım ki; adaletin bittiği yerde anarşi başlar.
Seferoğlu 6 yıl önce
Aman Beşiktaş fazla arayı açmasın yayıncı kuruluşun gelirleri düşer. Tribünler de fazla dolmuyor zaten. Yarışı sıcak tutalım. Haftasonundaki derbiyi de berabere bitir Bülent'ciğim.
Zafer 6 yıl önce
Kocum, besiktas zaten arayi acamaz. Oyle guclu bir kadrosu yok!
Seferoğlu 6 yıl önce
Zafer koçum, senin çok güçlü kadrosu var zannettiğin gözünde büyüttüklerini de görüyoruz. Her takımın eksisi var artısı vardır kendine göre. Biri 4 der 4 der yiyor diğeri penaltı verilmeden maç kazanamıyor.
onur 6 yıl önce
hakemlerin alayına FAKOF.
İsmail ŞAHİN 6 yıl önce
Kural kitabında Beşiktaşa penaltı çalınmaz oyuncu atılacaksa her zaman ilk tercih Beşiktaş şeklinde bir madde var sanırım. Türkiye de hakemler demeyeceğim çünkü ligde hakem yok. Hepsi inanılmaz komikler. Her hafta bakalım bu sfer ne gibi bir absürtlük yapılacak Beşiktaşımıza şeklinde maç izliyoruz. Kalıbımı basarım Türkiye de ki hiç bir komedyen ( hakem ) derbi öncesi renklilerden bu şekilde oyuncu atamaz. Atarsa hakemliği biter. Katılıyorum bu hafta maçın hakemi Aziz YILDIRIM gibi çıkmalı Beşiktaşım maça. Galibiyetimiz 13 kişiye karşı olacak. 11 renkli dışında 2 yıldırımı da yeneceğiz. Hakem olduğunu zanneden Türkiye ligindeki abilere naçizane tavsiyem keyifle izlediğimiz Ali SUNAL ın yönettiği güldür güldür showuna gitelerini önereceğim ama orayı da pisletirler.