Derbi Ve Tribün

Erdem Ulus kaleme aldı...

GÜNDEM 14.12.2015, 00:58 14.12.2015, 01:03
1583
Derbi Ve Tribün

 Bu tribüne yıllarca emek vermiş, tribün büyüklerinin affına sığınarak Derbi için şehir dışından gelecek taraftarlara naçizane önerim var.

                         ***
Biliyorum bir çoğunuz yoldasınız.
Kiminiz eşini, kiminiz işini, kiminiz okulu astı ve umuda yolculuk başladı.

Kısmet olursa sabaha İstanbul'dasınız.
İlla ki, semte uğrayacaksınız. 
Sabah sahilde çay, simit iyi gider. 
Dolmabahçe'ye yürüyüp, Stadın etrafında bir tur atarsınız. Bir selfi patlatır, altına da "Biz bittik, sen bitmedin" yazarsınız. 
Abbasağa'da, Maçka Parkında, Şair Nedim'de 92-93 sezonunu hatırlarsınız. Unutmadık, unutmayacağız... Diye haykırırsınız.
Ardından "Parayla şampiyonluk ne kadar  kolay" başlar.
Vahap Beyaz'la Ahmet Çakar'ın kulakları çınlar.

Ve bir meşale yanar. Ölmüşlerin ruhuna.
"Sen çok yaşa" diye bağırırsın. inatla.

Güzeldir Semtte maç günleri.

Benim derdim başka.
Olimpiyat stadı tam bir sıkıntı.
Özellikle bu tür maçlarda şehir dışından gelen taraftarlarla orada bir bütünlük yakalanamıyor. İnönü'de ki "Kapalı Tribün" kontrol mekanizması işlemiyor.
Zaman zaman bilinçsizce yapılan bir protesto hareketi, bir anda tüm stada yayılabiliyor.

Olaylı Galatasaray maçında ya da geçen yıl, Club Brugge maçında olduğu gibi. Maç bitmeden her şey bitebiliyor.

Bugün statta gidişat ne olursa olsun en azından 90 dakika boyunca sadece Beşiktaş'a destek olunmalı.
Bir kaç kişiye olan öfke, tüm takımı bozmamamalı. Hafta sonu Alen'le Tavşanlı Kartallarının daveti üzerine Kütahya'daydık. Yolda, orda, burda sürekli konuştuk. "Beşiktaş tribününün geleneğinde derbide protesto diye bir şey asla olmadığının altını çizdi. "Sorunlar ne kadar büyük olursa olsun derbilerde her şeyi unutur ve tam bir bütün olurduk" diye ekledi.

Yani maç öncesinde ya da mücadele sırasında, hangi sebeple olursa olsun yapılacak bir protesto bu tribünlerle örtüşmez ve hiç bir mantıklı açıklaması olamaz.

Sizleri müşteri gibi görenlere inat.
Taraftar olduğunuzu unutmayınız.

Ve tabi futbolcular.
Bugün belkide Beşiktaş'ın bu sezon ki kaderini çizecek 18 adam.
Kimsenin ayakları titremesin. Hata yaparsam tepki alırım diye düşünmesin.
Günahıyla, sevabıyla bu takım hepimizin.

Ergün Pembe Beşiktaş derbileri için bir anısında şöyle demişti. 

"İnönü'de Isınmak için tünelden çıktığımızda önce kapalıya bakardık ve oranın durumuna göre kazanıp kazanamayacağımızı anlardık."

Yarın herkesin gözü yine tribünlerde olacak.

Kimin kazanacağını belki de sen belirleyeceksin...
Yorumlar (7)
Refik 5 yıl önce
Müthiş
süleyman bjk 5 yıl önce
bjk taraftarlar bilet almamış yönetim şokta böyle güvensin yanşlış trnsfrler ypn hoca alan yönetime2 sndr bariz hatalar yapan TOLGAYA sahp dyp cenkin gitmsn ndn olanlar ADİL ADALETLİ FORMA VERMEYEN HOCAYA başkana KİM GÜVENİPTE DERBİYE GİDER BİLET ALMYR TARAFTARLRKAPAK OLSUN ÖNLARA
necsoy 5 yıl önce
"Sizleri müşteri gibi görenlere inat.
Taraftar olduğunuzu unutmayınız". denmiş.....3 büyükler arasında an ucuz bilet bizde..ama tribünler boş...maça gitme,ürün alma,destek verme!!!sonra stad bitmiyor,yıldız alınmııyor diye yönetime laf çak!! oh ne ala!!! stadın gecikmesini, Lizbon maçını,Tolga 'yı,F.Orman'ı bahane edip maça gitmeyen taraftar varsa yeni stada da tribünler dik,oturma yerleri dar,çatıyı beğenmedim vs. gibi bahaneler bulmakta hiç zorlanmayacaktır..
Selim 5 yıl önce
Sahte taraftarlar maca gittigi icin her macta 6 bin seyirci oluyor. Bunlarin sayisi bu iste. Biz geldigimizde ise Olimpiyat stadinda 80 bin kisiyle rekor kirdik. Hatta kapilar kirildi 85-86 bin taraftar vardi o gs macinda. 3 senedir Ormanla heryerde kucuk dusup basarisiz olduk. Fakat hic olmassa bir Turkiye Taraftar rekorumuz oldu. Bu konuda birinciyiz!
necsoy 5 yıl önce
maça gidip takımını yalnız bırakmayan sahte,kin yapıp uzak duran gerçek taraftar oluyor yani..çok güzel mantık...!bu kafada olanların dünyasında gökyüsü pembe,toprak ta turuncudur sanırım...

yahu tembellik,vefasızlık edip maça gitmiyorsunuz..gidene laf etmeyin bari..öğrenci harçlığından,işçi mutfağından kesip gidiyordur...ayıp diye birşey var...
Taner Varan 5 yıl önce
Erdem abi yine harika yazın. Ben biraz farklı düşünüyordum ama yazını okuyunca artık sen gibi düşünüyorum. Seni seviyorum abim. İnşAllah yarın maçta seni görür elini sıkarım. Sevgiler abicim
ESES eses 5 yıl önce
siz yonetim tolga bilmem ne diye havlayin biz herseyi unutup biletimizi aldik olimpiyattayiz itcikler siz gidin renkli yallligi yapin