Deniz Çoban: Yanlış karar yok

Fanatik gazetesi yazarı eski hakem Deniz Çoban, Beşiktaş'ın 1-0 üstünlüğüyle sona eren Galatasaray derbisinin hakem kararlarını yorumladı.

GÜNDEM 03.12.2018, 09:20 04.12.2018, 08:23 kartalbakışı.com

Deniz Çoban, maçın hakemlerinin verilen kararların hepsinde doğru tespitlerde bulunduğunu söyledi. İşte Deniz Çoban'ın 'Yanlış karar yok' başlıklı yazısı...

İlk olarak 16. dakikada Eren Derdiyok elle oynamasına VAR müdahalesiyle penaltı verildi. Doğru bir karardı. Eren elini topa doğru hareket ettirerek, vücudunu genişletmişti.

Penaltı öncesi verilen endirekt serbest vuruş kararında farklı yorumlara da saygı duymakla birlikte ben hakemin kararının doğru olduğunu düşünüyorum. 38. dakikada Necip-Eren mücadelesinde Necip’in Eren’e penaltıyı gerektirecek bir hamlesi yoktu, devam kararı doğruydu. 42. dakikada ise Medel’in uzaklaştırmak için vurduğu top, kısa mesafeden Vida’nın eline geldi. Vida için bu “beklenmeyen top”tu.

VAR burada gereksizdi

Ayrıca Vida’nın elini kaçıracak kadar da vakti ve topu elle oynamak gibi bir niyeti yoktu. Bu pozisyon asla penaltı değildi. VAR ile Cüneyt Çakır arasında nasıl bir diyalog geçti, bilemiyorum ama bu pozisyonda VAR müdahalesi bence gereksizdi. 68’de penaltı sonrası VAR’ın başındaki Mete Kalkavan yine Çakır’a kenara gelmesi için öneride bulundu. Pozisyonda 3 aşama var. Önce Necip’in kalkan ayağının, Onyekuru’ya küçük bir teması var. Sonra Onyekuru topu koluyla önüne alıyor.

İptaline katılıyorum

Üçüncü aşamada Necip’in dizi ile Onyekuru’nun sol ayağı buluşuyor. Bence ilk temas penaltı için yeterli değil. Dize olan ikinci temas ise penaltı, ancak öncesinde el var. Dolayısıyla penaltı iptaline katılıyorum. Elle oynamadan sonra penaltıyı gerektiren temasın olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban / Fanatik

Yorumlar (1)
necsoy 1 yıl önce
O.kuru'nun pozisyon öncesi Necip arkadan el ve kolla müdahelesi var..koşan adama parmağınızla bile dokunsanız düşer..kimse bunu dile getirmiyor..ayrıca da Selçuk efendinin arkadan bir tekmesi var Pektemek'e...tam diz arkasına..2. sarı kart alabilir..işte bunlar hep lobi..lig tv üyelik hesapları..

adalet savaşçıları geçen yılki 2-0 lık maçta çıkamayan kartlarda ve Olimpiyat'taki olaylı maçta Bruma'nın itmesi-Burağın topu elle çalmasında neredeydiler..??