Demirkol tura inanıyor!

Fanatik Gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, bugün oynanacak olan Beşiktaş-Lyon maçını değerlendirdi.

GÜNDEM 20.04.2017, 07:38 20.04.2017, 18:23 kartalbakışı.com
1268

Şenol hoca, ilk maçta Mitro’yu stoperden savunmanın önüne çekişini Fekir’in oradaki hareketli oyununa bir önlem olarak açıklamıştı. Mantıken bugün Marcelo’nun yokluğuna bu tip hamleye daha fazla ihtiyaç olduğu sonucu çıkar. Ancak bu sorunun bu şekilde çözülemeyeceği açık.

Bu sorun, Lyon’u oraya getirmemekle çözülebilir. Yani Fekir-Valbuena-Tolisso’nun iyi olduğu yere oyunu hiç getirmeden. Yani oyunu Oğuzhan-Q7-Talisca ve Babel’in iyi olduğu yerde oynayarak.

Kartal, oyuna hükmedecek

Beşiktaş, topa sahip olacak. Olacak ki maç, kendisine hücum yönünde güç, savunmada zaaf olarak çok benzeyen Lyon’un istemediği şekilde oynansın. Beşiktaş, topu alacak ve oyuna hükmedecek. Peki önde oynarken arkada Atınç ve Mitro’yla geniş alanda oynanır mı? Ya da ideali bu mu? Atiba’nın mükemmel oyun bilgisi ve atletizmi, Tosic/Gökhan ikilisinin hızları bunu mümkün kılabilir. Her ne kadar ben Necip hatta Beck ya da Gökhan Gönül’ün buraya monte edilmesinin daha doğru olduğunu düşünsem de. Çok dinamik ve kıvrak bir hücum 4’lüsüne karşı Mitro ve Atınç’la oynamak ağır kalmak anlamına gelebilir.

Umutlu olmamak için...

Ve fakat temel sorun başta da söylediğim gibi bu değil. Beşiktaş kuvvetli olduğu ve rakibin hataya çok açık olduğu yerde oyunu merkeze almak isteyecek. Kağıt üzerinde deplasmana çok uygun oyuncuları olsa da arkada sağlam duramadıkları için istedikleri sonucu çıkarmakta zorlanan bir rakibe karşı yapılması gereken de bu. Şenol Güneş, bir hafta önce profesyonel hayatının en formsuz maçlarından birini oynadı. Yaptığı hiçbir hamleden istediği sonucu alamadığını kendisi de söyledi. Buna rağmen çıkan iyi sonuç takımın gücünü gösteriyor. Hoca, 1 hafta arayla 2. kez bu kadar kötü bir maç da çıkarmaz. Umutlu olmamak için bir sebep yok.

Mehmet Demirkol / Fanatik

Yorumlar (0)