Demba Ve Gerçekler

Beşiktaş’ta futbol direktörlük görevinden istifa eden, şimdilerde ise spor yorumculuğuyla ekranlara dönen Önder Özen, Lig Radyo’da Yetkin Etkin ile Ajans Futbol’a konuştu.

GÜNDEM 05.09.2014, 16:15
Demba Ve Gerçekler

Siyah beyazlılarda dün atılan 5 imza hakkında Önder Özen değerlendirmede bulundu.

"Değerli bir oyuncu…"

Sosa daha önce konuşulan bir oyuncu değildi, değerli bir oyuncudur onu söyleyeyim. Görüşmeler çok önceden başlar, bunu her zaman değerlendirme şansınız olmayabilir. Bilic, 10 numara pozisyonu istiyordu, yaptığımız görüşmelerde bu tip bir oyuncuyu kanatta kullanmak istediğini söylemişti. Aynı şekilde Lanzini, Bryan Ruiz… Diğer oyuncular olmayınca Sosa ile anlaşılmış. Çizgiye paralel oynayan bir oyuncudur, üst düzey oynayan bir oyuncudur.

"Strateji gereği kamuoyuna öyle yansıdı…"

Ekim sonu Kasım başıydı, Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi maçı vardı. O dönemde beni Jose Mourinho ile bir araya getirdiler. Kendisiyle sohbet ettik, Chelsea’nin Avrupa’nın çeşitli kulüplerine verdikleri oyuncuları vardı, ayrılması muhtemel oyuncular vardı, o dönemde Demba Ba’yı da sorduk. Başkan Fikret Orman 3. Başkanlık döneminde… Tabii ki çeşitli stratejiler geliştirmek zorunda kalabilir. Sayın Başkan gündemi değiştirmek için, Demba Ba ile olan kamuoyundaki ilgili zayıflatmak adına bu tarz bir açıklama yapmıştı. Doktorumuz Ertuğrul Karanlık özellikle Almanya’daki sağlık araştırmalarını yapmıştı, her türlü şekilde kendisi tarafından incelendi. Ben Londra’da sormuştum, ‘Dizin nasıl?’ diye, ‘Hangi dizim?’ demişti, ‘Bize ikisi de lazım’ demiştim. Dizinde herhangi bir sorun, sakatlık yok, ama başkan strateji gereği öyle söylemişti. Benim anladığım kadarıyla çok küçük bir sakatlığı var, hallolunca takıma katılacaktır.

"Olgunlaşan bir takım…"

Her gün, her saniye olgunlaşan bir takım Beşiktaş. Fenerbahçe son derece güçlü bir kadroya sahip ama yaş ortalaması yüksek bir takım. Beşiktaş, yaş ortalaması düşük, oyununu güçlendirmeye yönelik, olgunlaşan bir takım. Bu fırsatı oyuncular da değerlendiriyor. Bilic, 2. Yılına girdi. Türkiye ligini analiz etti. Yönetim, 3. Senesine girdi, o da bir tecrübedir. Geçen yıl statla alakalı bazı sorunlar yaşandı, cezalar aldık. Taraftar da aynı hataları yapmaz. Başkan, yarışma konusunda bir iddia koyduysa ortaya, bu yerli yerinde bir demeçtir.

"Sonuç çok farklı olabilirdi."

Slaven Bilic, hem oyuna müdahale eden, hem vücut dilini çok iyi kullanan bir teknik adam... Ceza alması, onları kullanamaması çok büyük handikap oldu. Sonuç çok daha farklı olabilirdi.

"Benim ayrılmam bir şeyi değiştirmez."

Projeler çekmecede duruyor. Gerekli yöneticiler, gerek başkan projelere destek vermişti. Belki laboratuvar bu sezon olmayacaktır, ama olacaktır. Yüksek irtifa mutlak hayata geçecektir. Antrenmanı analiz etmek adına sistem kullanmak istemiştik. Buna herkes ikna olmuştu. Benim ayrılmam bir şeyi değiştirmez. Bu projeler bugün olmayacaktır, ama bir gün olacaktır. Transfere yoğunlaşılması gereken bir dönemdi, bundan sonra yöneticiler bir gün harekete geçirecektir. Bu projeler sadece Beşiktaş için değil, bütün kulüpler için olması gereken aslında…

"Antrenörlük yapmak istiyorum."

Mesleğimi yapmak istiyorum. Ayrıldığım tarihte bana bunun teklifinin gelemsine imkan yoktu. Belki devre arasında gelebilir, ama ben aradan girme taraftarı değilim. Gelse bile, sezon sonunu bekleyeceğim. Bekleyip göreceğiz.

"Taraftar sorunu çözülmez!"

Taraftar olaylarını çözmeyeceğiz. Böyle kalacak. Çözmek için bir şey yapmak gerekir çünkü… Ama böyle kalacak. 

Yorumlar (6)
Türkay 6 yıl önce
Önder hocayı kaybetmemeliydik :(
Kaan 6 yıl önce
Umarım yolun açık olur hocam, birgün yeniden Beşiktaş'ta herhangi bir görevde görmek dileğiyle..
Sebahattin Eğriçayır 6 yıl önce
Adam gibi adamsın vesselam. Gittiğinde inan çok üzüldüm. Senin gibi adamlara bu devirde rastlamak mümkün değil. Beşiktaş ve yönetimin hakkında bir tek olumsuz cümle kullanmadın. Beşiktaşta yetişipte gidenler seni örnek alsınlar. Tazminat bile talep etmedin. Nihat kahveci,samet ve rıza adam gibi adam görsünler. belki utanırlar.
izmirli 6 yıl önce
keşke demek yerine emeği için teşekkürler.
mete 6 yıl önce
"tanrı parçacığı" diye saçmalayanlara ciddi kapak takarken özenin tek başına o koltuktaki vakur hali beni inanılmaz etkilemişti. sadece futbolda değil, hayatın bir çok alanında böyle mermer gibi duran ve bu vakurluğunu bozmayan "insan"ları "adam"ları öyle özlemişiz ki. görev yaptığı dönemde kaç defa tv ekranlarında gördünüz, zorunlu olmadığı zamanlar dışında kaç defa basına demeç verdiğini duydunuz. beşiktaşlı seni unutmaz sayın özen. bu kulüp gerçekten siyah-beyaz gibi. siyahı da gelir, 8 yıl saçmalar ve gider; beyazı da gelir, nedense hep siyahlara göre çok daha az kalır, ama iz bırakır ve hiç unutulmaz. teşekkürler. özen-bilic derken şimdi bilic deyince hep bir öksüzlük var.
mete 6 yıl önce
http://www.youtube.com/watch?v=Ii-KlOff_Yc