Cüce imparator

Ali Gültiken kaleme aldı.

Cüce imparator

DAĞ fare doğurdu... Ya da hayal kırıklığı... Veya beklentilerin gerisinde, umduğumuzu bulamadık... Bu tanımlamaların hepsini ilk yarı için kullanabiliriz. Uzun yıllardır bu kadar kısır oynanan bir ilk yarı izlemedik. Pas temposunun düşük, hareketliğinin az olduğu bir yerde doğal olarak pozisyon da olmaz.
Beşiktaş, çabuk oyun silahlarını daha etkili kullanabilmek adına oyunu kendi alanında kabul etti.

 

Bu bölgede kaptığı toplarla Sosa’ya Töre’yle ve Demba Ba’yla etkili olmaya çalıştı ama başaramadı.
G.Saray, daha çok oynamak isteyen takım görüntüsünde olsa da üretimde verimsizdi.
‘İkinci yarı daha iyi Beşiktaş seyredeceğiz’ ümidi bu devrenin yarının başında uçtu gitti. Oynamaktan çok, yalnızca savunmaya çalışan oyun felsefesi aynen devam etti. Gaza basan, kazanmak isteyen ve oyunu zorlayan G.Saray oldu. İstediği golü de çok uzatmadan buldu.

 


Bundan sonra ortaya çıkan bir Beşiktaş görüntüsü var. Kendi gerçek perfomansını ortaya koymaya çalışan, rakibi zorlayan, sıkıştıran, pozisyon üreten bir Beşiktaş... Fakat çok gecikmeden karşımıza yine aynı fotoğraf çıktı. Derbileri 11 kişi bitiremeyen, bu baskıyı taşıyamayan her seferinde kırılan Beşiktaş... Veli’nin kartı ağırdı değildi o konulara girmiyorum. Ama bitime yarım saat var. Maça ortak olabilir hatta kazanabilirsiniz de... Bu tür davranışlar niye? Bu takım sizin kendi özel takımınız değil. Milyonlarca Beşiktaş taraftarının sorumluluğunu taşıyorsunuz. Ben kızdım, sert girdim. Ben kızdım, küfrettim. Ben kızdım, tokat attım... Bu işler, bu seviyelerde olmaz ve olmamalı... Bu kulüp size formayı verirken “Her istediğinizi yapın” özgürlüğünü beraberinde vermedi. Bir sezonun emeğine bir camianın hevesine ihanet ediyorsunuz. Böyle oyuncu sorumluluğu olmaz. Bir kere olsa anlayacağız ama her derbi maçında kart gören, atılan oyuncu görüntüsünü, Beşiktaş bu şekilde taşıyamaz.

 


Görünen o ki Bilic, büyük takım hocası olamayacak. Küçük maçları kazanan “cüce imparator” olarak, Beşiktaş’ın tarih sayfalarında yerini alacak. Kazanma cesareti olmayan adamdan, büyük takım hocası olmaz. Bu sezon ikinci sezonu. Geçen sezon hadi mazeretleri vardı, bir kenara bıraktık ve kamuoyu yutkundu. Bu sezon kendi evinde rakibin F.Bahçe ile oynuyorsun, 2-0 yeniliyorsun. Rakibin G.Saray’la oynuyorsun aynı skorla kaybediyorsun. Hadi skorları bir kenara bırakalım, iki rakibine de oyun olarak eziliyorsun. Takımın sahaya güvenli çıkmıyor. Takımın sahaya istekli ve coşkulu çıkmıyor. Takımın sahaya sakin olabilecek şekilde çıkmıyor. Kazanmak için çıkmıyor. Çok da önemlisi büyük takım olduğunu farkında olarak çıkmıyor. Bunları, takımına kazandıramıyorsan sen büyük takım hocası, kısacası Beşiktaş’ın hocası olamazsın! Öyle görünüyor ki; senin felsefen ile Beşiktaş, Türkiye Ligi’nin değil ama ileride kurulacak olursa Anadolu liginin şampiyonu olabilir.


OYNAMADAN OLMAZ

 


Temkinli olmaya çalışan, birbirini kontrol etme felsefesi üzerine kurulmuş bir oyun düzeninde işin içine oynama düşüncesini koymazsanız, görüntü bundan öteye gitmez.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Özgür
Ahmet Özgür - 4 yıl Önce

Çok ağır girmişsin hakikaten Ali Gültiken çok ağır hem de.. Bu takım ve bu hoca bu kadar acımasızca eleştiriyi haketmiyor,bu takım Arsenale kök söktüren,Tottenham'ı içerde dışarda perişan eden takım bu kadar unutkan olmayın bence..

Dalan
Dalan - 4 yıl Önce

Butun sorunlarin cozumu icin, tek yol F.Ormanin istifasidir. Hala bunu enayiler anlamadi. Lan, ufak bir stad ugruna sattiniz besiktasi. Yaziklar olsun size, sahte besiktaslilar!

Emrullah Basank
Emrullah Basank - 4 yıl Önce

Beşiktaş adam gibi oynadığı sürece renklilerle başa çıkması mümkün değil. Adam gibi oynamanız için karşınızdakinin de adam! olması lazım. Son 10 yıl boyunca derbilere bakılsın, bir hafta öncesinden Beşiktaş eksik bırakılır, derbi maçlarda da ya kırmızı kart ya da ucuz penaltı hep vardır.

ahmet özgür kardeş
ahmet özgür kardeş - 4 yıl Önce

zaten ağır eleştirinin sebebi de bu.. bu biliç ingiliz devleriyle oynarken korkmuyor da sarı kırmızı görünce veya sarı lacivert ne oluyor allah aşkına? sorunda bu zaten korkmasa bu korkuyu futbolculara yansıtmasa kaybetmicez. bu topculara derbi günü taktiği biliç vermesin allah aşkına eskiden renklileri yendiğimiz maçların videolarını izletin ve çıkın kazanın deyin kazanır ama biliç korkusunu topçulara yansıtıyor sonuç 9 derbidir hüsran.. biliç büyük takım hocası değil maalesef ne farkı var yaa trabzondan gs nin belki de daha kötü takım ama biz bastırdık oynadık oynatmadık konu gs fb olunca neden ürküyo bu sırp hoca ben anlamış değilim

karakartal
karakartal - 4 yıl Önce

arkadaşlar tamam hakem filan da, biraz da biz çirkeflik yapalım. 5 kişi sıkıştıramasın veliyi, veya sneijder hamle yaptığında veli atsın kendini yere.nedir yani bu,cüneyt çakır zaten her derbide bizden birini atmak için fırsat kollayan bir tetikçi bunu göremiyormu kimse ? bilice çok kızıyor herkes ama çok mu natif var elinde? kimi oynatsın?ne yapsın? 12-13 kişilik rotasyonla 3 kulvar gitmez, n,tekim gitmiyor da. üzgünüm ama tahminimi söyleyeyim. kupada eleniriz, ligde 3.oluruz,liverpool da bizi eler.şu an görünen bu.1 sağbek,1 stoper, 1 ortasaha alınırsa bu görüntü değişebilir.ancak unutmayın yantoptan gol atamayıp bu kadar basit gol yediğimiz sürece her takım bizi yenebilir.

bülent
bülent - 4 yıl Önce

Böyle isabetsiz ve saygisiz bir yazi. Dün ki macta gs bizi ezerek mi oynadi. Duran toplardan bir gol atti. Ikincisi normal sartlarda olmayacak bir gol. Takim genc ve sag bek. Defans . Cok sayif. Olcay da artik etkili olamiyor.

Tamer Bursa
Tamer Bursa - 4 yıl Önce

Ali Gültiken hep seni söyledim yerin ayrı oğluma ismini verdim ama bu yorumun eyyam kokuyor yayın yaptığın programın sunucusu ve diğer katılımcıları belli hala oyun yok şu yok bu yok diyorsan geçmişini sil. kardeşim adam saçma sapan kırmızı karla oyundan atılıyor melonun yaptıkları ortada hala oyun yok diyorsun kazanınca sahasız büyük işler yaptı hakemle, ayak oyunları ile kaybettiği zaman yerden yere vuruyorsun o yüzden şu haksızlıklara sahip çıkmayan masaya yumruğunu vuramayan adamlara ihtiyacımız yok adamların pişkinliği dünyaları aştı yeter ya atiba onursuz mu veli onursuz mu fb maçında kendi sahasında boğazına sarıldığı gibi şimdi de mi sarılsaydı asıl sana yazıklar olsun Veli doğruyu yaptı giden üç puan olsun ama oranın BEŞİKTAŞ sahası olduğu unutulmasın

iskamboz
iskamboz - 4 yıl Önce

Taner abi yerden göğe kadar haklısın. Zaten bu Beşiktaş eskileri ve renkliler bizim her maçta bakın derbi değil her maçta hakemler tarafından doğranmamızı olağan bir şey olarak kanul ettirdiler. Bu algı yerleşti. Bu Aliye bir örnekte Metindir. Ntv'nin patronu kel doğuş kızmasın diye hep Beşiktaş aleyhine yorum yapıyor. Bir Önden Özen kadar olamıyor.