Çarşı’ya Destek Büyüyor

Beşiktaş’ın taraftar grubu çArşı’ya ‘darbe’ davası açılmasına tepkiler dün de sürdü. Konuyla ilgili eski AİHM yargıcı olan CHP Milletvekili Rıza Türmen ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu birer açıklama yaptı.

Çarşı’ya Destek Büyüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marie Harf, günlük basın toplantısında, Gezi Direnişi esnasındaki rolünden dolayı ‘darbeye teşebbüs’den yargılanan Beşiktaş’ın çArşı taraftar grubu ile ilgili soruyu da cevapladı. çArşı’nın yargılanmasıyla ilgili gelişmelerin sorulduğu Harf ifade özgürlüğüne vurgu yaparak şunları söyledi: “Bu haberleri tabii ki izliyoruz. Biz ifade ve toplanma özgürlüğünü, barışçıl şekilde protesto etmek hakkı da dahil olmak üzere Türkiye’de ve dünyada destekliyoruz. Türkiye’nin bu temel özgürlüklere sahip çıkmasını istiyoruz.

Harf ayrıca, TİB’e, mahkeme kararı olmaksızın kişilerin web sayfaları tarihlerini de incelemek de dahil olmak üzere, devlete internet üzerinde daha da fazla kontrol imkânı veren yasa ile ilgili soruya ise cevap olarak ise medya özgürlüğünü referans vererek yorum yaptı. Harf ”Biz düzenli olarak medya özgürlüğü hakkındaki endişelerimizi Türk yetkililere söylüyoruz. Türkiye’de her türlü medyaya açık ulaşım sağlanmasını konusunda ısrar ediyoruz. Bu tür konuşmalara da devam edeceğiz” dedi.

***

'DARBE' DAVASINA TEPKİLER SÜRÜYOR
Beşiktaş’ın taraftar grubu çArşı’ya ‘darbe’ davası açılmasına tepkiler dün de sürdü. Konuyla ilgili eski AİHM yargıcı olan CHP Milletvekili Rıza Türmen ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu birer açıklama yaptı.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Türmen “Çarşı iddianamesinden de anlaşılıyor ki hükümeti protesto etmek, hükümeti devirmekle aynı şey olarak görülüyor. Yani hükümeti protesto etmek için bir tweet atarsanız bu, hükümete karşı darbe suçu işlemek anlamına gelebilecek. Daha da kötüsü bu tweet, mahkemede delil sayılabilecek” dedi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise konuyu Twitter adresinden değerlendirdi. Feyzioğlu, “Gezide Çarşı Grubu şiddet uygulamadan, demokratik gösteri hakkını kullanmıştır. Darbe teşebbüsü suçlaması, düşünceyi açıklama hakkına darbedir” dedi.

 

KAYNAK : BİRGÜN

YORUM EKLE
YORUMLAR
metin
metin - 5 yıl Önce

Çarşıya çamur atanlar, cahil kesim,kendilerine ne empoze ediliyorsa hemen kabul ediyorlar.Sorgulama yok.Demiyor ki ulan bu ülke son on yılda dünyanın en çok tutuklu gazetecisi haline nasıl geldi?İktidarı eleştiren gazeteciler neden sürekli işten attırılıyor..Dünya medyası neden artık ülkemizden diktatörlük diye bahsediyor..Ülkede uluorta muhalefet yapanlar neden ya hapse giriyor, ya vergi cezası alıyor ya da işinden oluyor..Bunlar azcık irdeleseniz Çrşı meselesini de anlarsınız..Ondan sonra da Çarşını van depremzedelerine, filistinlilere soma yetimlerine ve nice muhtaca tırlarca gönderdiği yadımı düşünürsünüz belki...

Kartalım
Kartalım - 5 yıl Önce

Ulan ceza alan bu çarşı şimdi Rize macında devleti protesto eder. Beşiktaş'ım yine ceza yer. Gecen seneki cefa yine basgosterir:(

marco
marco - 5 yıl Önce

ya allah aşkına çarşı demeyin gruptan birkaç kişi yapmış çarşıya maletmeyin. tamam çarşı olarak sosyal yardımlaşma yaptık ama içeriden bir kaç kişi bunları yapmış olabilir. ayrıca chp oy toplamak için tribüne kadar indiyse vay onların haline

Tansel
Tansel - 5 yıl Önce

Dünyanın en çok tutuklanan gazeteci sayısı Türkiye'de diyorsun, bende diyorum ki say o isimleri. Ama teker teker birini dahi atlamadan da öğrenelim. Sonrada kim cahil kim değil öğrenelim bakalım. Bedava konuşmak kolay. Sen bana kanıt sunabiliyormusun o önemli. Bekliyorum yanıtını.

marco
marco - 5 yıl Önce

ya efendim daha neyin hesabını yapıyorsunuz bu adamlar şantiyeden iş makinası çalıp sokağa çıkmadı mı üzerine ödül mü vereceklerdi?

be_wild
be_wild - 5 yıl Önce

"marco """ isimli arkadaş çok doğru.iki sol görüşlü çarşı üyesi pankartı aldı geziye götürdü çarşı oradaymış.gidene laf yok ama pankartı götürmek kimsenin hakkı değildir.geziye destek vermeyenlerinde o pankartta alın teri kanı vardır.ben geziyi desteklemiyorum 14 yaşımda deplasmanlarım var,taşlandım,beşiktaşa küfür edildi diye gezide arkana aldığın fblilier avcılarda metrobüste çenemi kırdı.o pankartı alan götüren kim ise şerefine sokayım.çarşı herkestir ama sadece beşiktaşlıdır.öle bi algı olduki sosyal medyada beşiktaşa küfür ediliyor ama çarşıyı seviyorum diyor.beşiktaşımdan gerisi yalan.tribüne siyaset kim sokuyora şerefine sokayım.

1903
1903 - 5 yıl Önce

1-Tutuklu gazetecileri say diyen arkadaş azıcık atv,sabah takip etmeyi bıraksın da kendi saysın.buyur: http://www.cnnturk.com/2012/guncel/03/07/tutuklu.gazeteciler.listesi/652085.0/
2-Bir parktaki ağaçları kesmek için bile çadır yakıp milleti tekmeleyenlerin yalakaları öldürülen gençleri,kör edilenleri zaten anlayamaz.Sizin gibilerin tek derdi padişahlarının cilası bozulmasındır.Çarşı her zaman muhalif olmuştur.Neymiş 14 yaşından beri bik bik! Çarşı'nın olduğu yerde haksızlığa müsamaha yoktur ve her zaman protesto hakkını kullanmıştır.
3-Hırsız savunucularının siyasi konularda ahkam kesmeye hakkı yoktur.Susun.

marco
marco - 5 yıl Önce

1903 nickli arkadaşım çarşı hiçbir zman muhalif olmamıştır, çarşı mağdurun yanında olmuştur. çarşının olduğu yerde eskiden haksızlık yokmuş, kusura bakma ama alkolik dolaşan uyuşturucu madde kullanan nesil mi haksızlığı giderecek? gerçek çarşı protesto hakkını kamu malına zarar vererek değil, tribünde nükleersiz türkiye pankartı asarak kullanmıştır. ortada bir hırsızlık varsa kendimizi sorgulamamız lazım, mesela bedava biletleri alıp karaborsa satmak gibi.