Çarşı, Hakim Karşısında

Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyesi 35 tutuksuz sanık hakkında "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan açılan davanın ilk duruşması başladı.

Çarşı, Hakim Karşısında

Gezi Parkı olaylarına ilişkin Beşiktaş'ın taraftar grubuÇarşı üyesi 35 tutuksuz sanık hakkında "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan açılan davanın ilk duruşması başladı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saat 09.50'de başlayan duruşmada 35 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmaya CHP'li milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Umut Oran, Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, CHP eski İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Ressam Bedri Baykam ve çok sayıda Beşiktaş taraftarı duruşmaya izleyici olarak hazır bulundu. Sanıkların savunmak için İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 100 avukat duruşmaya katıldı.

"DAHA GENİŞ BİR SALONDA DURUŞMA YAPILSIN"

Duruşmada başladıktan sonra söz alan tutuksuz sanıkların Avukatı Ömer Kavilli, "Bu salonda bu duruşmanın görülmesi mümkün değil. Alt yapı yetersizidir. Daha geniş bir salonda duruşma yapılsın" dedi. Bu sözler üzerine Mahkeme başkanı, "İşi olmayan dışarı çıksın. Avukat, milletvekili, basın mensupları salonda kalsın" diye konuştu. Hakim, "Sanık sayısı, izleyici sayısı dikkate alınarak oturabiliriz. Ne zaman mahkeme deplasmana gitiyse bir sıkıntı yaşandı. Mümkün mertebe kendi salonumuzda duruşma yapmaya çalıştık" ifadesini kullandı. Avukatlar ise ısrarla duruşma salonun küçük ve yetersiz olduğunu dile getirdi.

"BURADA DEPLASMAN YOK"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Burada bir taraftar grubu yargılanıyor. Burada deplasman yok. Sanık avukatları ayakta ve yetersiz salon koşullarında savunma yapamayacaklarını belirtiyorlar" diyerek mahkeme başkanına tepki gösterdi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, "Kimlik tespiti ve iddianame okunduktan sonra duruşmayı büyük salona alacağız" dedi. Avukatlar da, "Bu şekilde kimlik tespiti de mümkün değil" yanıtını verdi.

Duruşma tutuksuz sanıkların kimlik tespitiyle devam ediyor. Öte yandan bazı sanıklar ile avukatların Beşiktaş forması giyip atkıları taktıkları görüldü.

ŞÜPHELİLERİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adem Meral tarafından hazırlanan 38 sayfalık iddianamede, 35 şüpheli dışında, 9 polis de "şikayetçi" sıfatıyla yer alıyor. 35 şüpheli hakkında, "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Ayrıca, yine şüpheliler hakkında ayrı ayrı, "Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" gibi çeşitli suçlardan 2 yıldan 50 yıla kadar değişen hapis cezaları talep ediliyor.

F.BAHÇELİ VE G.SARAYLILAR'DAN DESTEK

Duruşma öncesi İstanbul Adliyesi’ne akın eden yüzlerce taraftar, adliye önünde sanıklar için destek sloganları attı. Çarşı grubuna bazı Galatasaraylı ve Fenerbahçeli taraftarların da destek verdiği görüldü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deli Ziya
Deli Ziya - 4 yıl Önce

Bu koca klubün baskani nerede? Taraftarin yargilaniyor ulan!

Deli Ziya
Deli Ziya - 4 yıl Önce

Recep kardesim İnsan Hakları İzleme Örgütü, bugün yaptığı açıklamada 35 futbol taraftarının darbe teşebbüsüyle yargılanmasının ceza adalet sisteminin bariz bir şekilde kötüye kullanılması olduğunu söyledi.
“Beşiktaş futbol klübü taraftarlarını bir halk protestosuna katıldıkları için devlet düşmanı olmakla suçlamak son derece kötü bir komedya” diyen İnsan Hakları İzleme Örgütü kıdemli Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, “İddianamede darbe teşebbüsü suçunu destekleyen hiçbir delil yok ve iddianame mahkemeye bile gelmemeliydi. Savcı bu suçlamalarla ilgili derhal sanıkların beraatini istemelidir” dedi.

alikemal
alikemal - 4 yıl Önce

Kalbim çArşı ile... Beşiktaş aşkı ne mahkemelere ne de zindanlara sığar. çArşı iyiliktir, sevgidir, aşktır, mertlik, dürüstlüktür. Güzel ülkemin aydınlık yüzüdür. Umuttur ulan, umut!... Umut hapsedilemez!..

hakan
hakan - 4 yıl Önce

bugün ülkeden dünyada diktatörlük diyr bahssediyorlar..Rüşvet ve baskı üzerine,sesini çıkarını ezme üzerine bir düzen kuruldu ülkede.Dünyada taraftara darbeci diyen tek ülke tek iktidar.Zaten zulmlerine ses çıkaran herekese darbeci diyorlar..Dikkat edin her işleri rüşvete batmış,büyk ihaleleri alanlar hepsi bilal oğlanın vakfına byk bağışlar yatırıyorlar..4 bakan ve çocuklarının yaptıkları zaten ortada..Dünyaya rezil oluyor ülke bu zalim yöneticilerle..Rüşvetçilerle..

be_wild
be_wild - 4 yıl Önce

çarşı değil yargılanan boş algı yaratmayın.bende çarşıyım,ateist,gayri müslim,dindarı herkestir çarşı.ama gezide sarı cem ne diyor?fbligsli önemli değil yeterki ak parti düşmanı olsun dediler.ak partiye oy verdiği için tribünde omuz omuza yaptığı arkadaşlarını gezide satanlar çarşı olamaz.kan bağışı,kapak toplama gibi sosyal projelerde özellikle dkp-c üyesi olan beşiktaşlılarmı gelsin denildi.sosyal medyada beşiktaşa küfür ediyor ama çarşı candır diyor.beşiktaş varsa çarşı vardır.çarşıyı çarşı yapan siyasi görüşü ayrı olupta beşiktaşlı olanlardır.çarşı lideri kim bunu biliyormuyuz,beşiktaşa yakışıyormu araştırdıkmı?eline pankart alan çarşı yazıyorya yeterli,arkasında pankartı taşıyan kim belli değil,çarşı pankartı al istediğin yere götür bu kadar salakça basit birşey olurmu.beşiktaşı bu hareketler küçük duruma düşürür.balkan ülkesi taraftar gruplarını örnek almayın liverpool gibi,dortmund tribünlerini örnek alın eğer örnek arıyorsanız.çarşı son 5 senede bitmiştir.

be_wild
be_wild - 4 yıl Önce

dünyada taraftar grubu yargılanan ülke diyen salaklar.o taraftar grubunu bu hale getiren dhkpc üyeleri kadar sağ görüşlü abiler kardeşlerinde payı var.ama geziye destek vermeyen ak partiye oy veriyor diye ettikleri küfürleri biliyoruz.solculu renklileri alıp yanına çarşı olunmuyor.gerçek çarşı beşiktaşlılardır.beşiktaşlı olmayan çarşı olamaz.hüseyin aygün,sezgin tantıkulu gibi pislikler beşiktaşın rengini biliyormu sorarım.
beşiktaş varsa çarşı vardır.çarşıya siyasi sol gruptur diyenlerde var twitter gibi sosyal ağlarda.çarşı siyasi görüşünü tribüne sokmayan beşiktaşlılardır.çarşıyım diyen beşiktaşlı ise kabuldür.artık beşiktaşlılarda gerçek beşiktaşlılarda uyandı biliyorlar amaçlarını.

gercek kartal
gercek kartal - 4 yıl Önce

tikin iceri hepsinide kurtulalim su dhkcplilerden bedavacilardan kufurcu alkoliklerden biktik ulan sizden gidip baska takima coreklenin defolup nere giderseniz gidin nefret ediyorum sizlerden

bülent
bülent - 4 yıl Önce

Benim tek üzüldüm nerde besiktasin baskani, nerde yönetim nerde taraftar. Ben carsi degilim yanliz renkdas larimi severim onlarla seviniriz onlarla cosariz . Sagci si ve solcusu aynidir sonuc besiktas