Carew transferinde bomba olay!

Habertürk yazarı Atilla Türker, Beşiktaş'ın John Carew transferinde yaşanan bomba olayı anlattı.

GÜNDEM 06.02.2015, 11:31
Carew transferinde bomba olay!

Habertürk'te yer alan yazı şöyle:

"Geçen hafta... Görev gereği Antalya’daydım. Foto muhabiri dostum Hüseyin Yavuz ile otelin lobisinde oturuyordum. Yanımıza çok sevdiğimiz bir meslektaşımız geldi. Beşiktaş’a yakınlığı ile bilinen bu meslektaşımız, konuya doğrudan girdi:

- “Atilla ağabey, size John Carew’in transferini anlatmak istiyorum. Biliyorsunuz 10-11 yıl önce Carew, Beşiktaş’a geldi. Carew ile yıllık 2 milyon dolar üzerinden anlaşma yapıldı. İş tamamen bittikten sonra... Beşiktaş’tan bir yönetici, uluslararası düzeyde çalışan bir menajere telefon açtı, ‘Gel sana menajerlik ücreti verelim’ dedi.”

Ben ve Hüseyin, şaşkınlıkla dinlerken, meslektaşımız devam etti:

- “Menajer ilk uçakla geldi. Kendisine 400 bin dolarlık menajerlik ücreti verildi. Durduk yere verildi. Ama karşılığında da kendisinden 1 milyon dolarlık menajerlik faturası alındı. Aradaki 600 bin dolar, o yöneticinin cebine girdi...”

Biraz daha detay verdi meslektaşımız:

- “Bu yönetici, bu transferi gerçekleştirdiği için, camiadan büyük övgü aldı. Takdir topladı. Medya da göklere çıkarttı.”

Aynen böyle... İsimleri de tek tek söyledi bu meslektaşımız.

Sonra araştırdığımda... Söylediklerinin birebir tuttuğunu gördüm.

Meslektaşımızı kutlamak isterim, hafızası gerçekten çok iyiymiş...

ÖNÜNE GELEN MENAJERLİK YAPIYOR’

Dün... Sabahın erken saatleri... Çok sevdiğim ve güvendiğim bir menajer aradı.

Aynen şunları söyledi:

“Menajer oyunlarını haftalardır yazıyorsun. İyi de yapıyorsun. Bu yazdıklarına bu memlekette itiraz edebilecek tek bir kişi bile yok... Piyasa her geçen gün daha kötüye gidiyor. Bazı kulüpler birileri tarafından resmen soyuluyor. Bu yüzden dürüst insanların canı yanıyor. Kötüler, iyileri kovuyor... İş yapamaz hale geldik. Cepten yiyoruz...”

Konuyu biraz daha açtı:

“Lisanslı menajer olarak Türkiye’de 197 kişiyiz. Her birimiz her yıl 1200 Euro poliçe ücreti ödüyoruz. Mesleki sorumluluk poliçesi bu... FIFA talimatı gereği ödemek zorundayız. Ayrıca her yıl kart yenileme ve vize ücreti olarak da Futbol Federasyonu’na 2’şer bin lira yatırıyoruz. Sonra ne oluyor? Aç geziyoruz... Önüne gelen menajerlik yapmaya başladı. Hani, dürüst yapsalar, kimsenin lafı olamaz. Ama maalesef, inanılmaz bir soygun var...”

Son bir vurgu yaptı menajer dostum:

“Lisanssız menajerler arasında öyle taklacılar var ki... İnsan bu işi yaptığına utanıyor. Ülke futbolunun selameti açısından bu sahtekar menajerlerin ayıklanması gerekiyor.”

Çok ilginç detaylara da girdi bu menajer dostum... Ve hatta, piyasadaki taklacı menajerlerin takla atma yöntemlerini öyle bir anlattı ki... Şaşkınlıkla dinledim. Bu müthiş yöntemleri en kısa zamanda dile getireceğimi de kendisine söyledim.

                                                             ***         

Şu hususu vurgulamamda fayda var:

Menajerlerle ilgili yazıları kaleme aldığım şu süreçte, şahsıma inanılmaz sayıda bilgi yağmaya başladı. Okumakla ya da konuşmakla bitmiyor. Hepsi çok ilginç... Mesela, menajer arkadaşlardan birisi bir mail yolladı, hangi teknik adam, hangi menajerle çalışıyor, hangi kulüp, hangi menajer üzerinden iş yapıyor, detaylı bir şekilde yazmış... Sağ olsun!...

Okudum, araştırdım, edindiğim bilgiler doğrultusunda söylüyorum, neredeyse tamamı doğru. Ve bana bu maili yollayan menajer arkadaş, şu notu eklemeyi de ihmal etmemiş:

- Çark öyle bir işliyor ki... Tıkır tıkır... Herkes hayatından memnun... Bu teknik adamlar ve yöneticiler, aralarına başka menajeri kesinlikle almazlar... Pastayı başkalarına yedirmezler... Birlikte yerler...”

                                                             ***

Yaşadıklarım, duyduklarım, gördüklerim, bildiklerim ve öğrendiklerim doğrultusunda şu hususu yazmakta hiç bir sakınca görmüyorum:

- Piyasadaki bazı taklacı menajerler, bazı cambaz yöneticilerle el ele vererek... Kulüplerin içini boşaltıyorlar... Ve bu müthiş soygun, hiç hız kaybetmeden, tüm ahlaksızlığı ile devam ediyor. Kontrol mekanizması işlemediği taktirde, bu soygun, yarınlarda çok daha büyük boyutlara ulaşır...”

                                                            ***

Yerimiz yine bitti dostlar... Sporumuzdaki güzel insanlara selam, bu tür yazılara haftaya devam 

Yorumlar (8)
Ahmet Özgür 5 yıl önce
Bu haberi okuyup hala bugün bizim yönetimimizin önemini değerini anlamayıp, beygirci tüpçü yönetici goy goyu yapanlara selam ederim..
hamdi 5 yıl önce
Surekli o oluyor bu oluyor, onlar sunlar bunlar. Yaz abi elinde bilgi belge varsa. Biz de gorelim bilelim. Ya acik secik konus yada konusma ic mihrak dis mihrak agziyla!
Alpay 5 yıl önce
Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü! !!!!!! Haber uydurup Beşiktaşa çomak sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar şerefsizler.
onur 5 yıl önce
hayırdır kocum durup dururken sen nerden cıktın.11 önce beyınsız halın neredeydı.
hamdi 5 yıl önce
Arastirdiginda birebir tutuyormus soyledikleri!! Simdi Ceylan Caliskan cikti 140 bin dolar aldim belgeleri bende de kulupte de var dedi. Simdi soruyorum Atilla Turker efendi nereden arastirdin dogruladin bunlari acikla. Zart zurt yapma Besiktas'in adini kullandin bir kere. Orospu cocuklugu yapip kivirma butun detaylariyla acikla bakalim da gorelim.
riza silahlipoda 5 yıl önce
Haberin kaynagi kasimpasaspor gazetesi gecin bunlari. Ahmet Ozgur kardesim o tupcu-jokeyci tayfasina ben de cildiriyorum ama bu haber eski yonetime degil direkt Besiktas'a saldiri bence.
ali buluç 5 yıl önce
bu olayda yaşananlara inanmayanlar tabata,ismail köybaşı,del bosque,gordon sildelfent,diatta,sivok,zapo transferleri apaçık ortada şahite,ispata gerek yok.dün gördük g.antepten 6.5 milyon euroya alınan ismail köybaşı 6-7 senedir daha pas vermeyi beceremiyor,altyapıdan gelen eslem köybaşından daha faydalıydı
marco 5 yıl önce
portekizli menejerin kazığını hala unutmadık.