Buradan bakınca zaferler görüyorum

Fikret Orman ile Vodafone Arena'yı gezdik. İlk kez çıktığımız kapalının üstünden, "Elini uzatsan değecekmiş" gibi duran zemine bakıp, "Buradan bakınca ne görüyorsunuz? diye sorduk. Cevabı çok net oldu

GÜNDEM 22.10.2014, 02:18
1168
Buradan bakınca zaferler görüyorum

Fikret Orman deyim yerindeyse "İnönü'de yatıyor, 'Vodafone Arena'da kalkıyor. "Stada ofis kurdum, Orada yatıp kalkacağım, olmadığımda kurdurduğum kamera sistemiyle internet üzerinden takip edeceğim" dediğinde bile bu kadar ileri gideceğini düşünmemiştik. Görüşmek isteyenleri stada çağırıyor. Vodafone Arena'nın her gün yükselen heybeti ve değişen yüzü merakla birlikte sizi adeta kendine çekiyor. 20 yılı aşkın bir süredir İnönü'nün muhteşem atmosferine çıplak gözle şahitlik etmiş bir kişi olarak hem stadın yükselen yüzünü görmek, hem de Fikret Orman'ın düşüncelerini almak için soluğu Vodafone Arena'da aldık. Birlikte stadı arşınladık. Çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler aldık. Orman'ı tamamına yakını bitirilen eski Kapalı Tribünü'nün üstüne çıkardık. 

BU STADA GELEN RAKİP BOĞULACAK 
Yıllardır İnönü'nün kalbi olan bu noktadan sahaya baktığımızda elini uzatsan sahaya değecekmiş gibi duran muhteşem bir panoramik manzarayla karşılaştık. Orman'a, "Buradan bakınca ne görüyorsunuz?" diye sorduğumuzda, "Yeni şampiyonluklar ve zaferler görüyorum. Son 15 yıldır yeteri kadar kazanamadığımız stat gelirlerinin Beşiktaş'a katacağı maddi ve manevi katkıyı görüyorum" dedi. "Neler hissediyorsunuz?" dediğimizde, "Ben 40 yıl boyunca İnönü'nün her noktasından maç izledim. O ruhu da coşkuyu da bilirim. Yeni stadın projesini yaparken, tribünlerin açısına, akustiğine çok dikkat ettik. Yurt içi ve dışındaki üniversitelerden bilimsel destek aldık. Yüksekteyiz, zemin elinin altında gibi. Bu mesafeden elini uzatsan futbolcuya değecek gibi. Bu stada gelen rakiplerin boğulacağı müthiş bir atmosfer olacağını düşünüyorum" cevabını verdi. 

GELECEĞİMİZİ İNŞA EDİYORUZ... 
Başkanın eli kolu İhsan Coşkun... Projeyi o yönetiyor. Ancak Fikret Orman her metrekaresine hakim bir görüntü veriyor. Hislerini soruyoruz, "Evladının büyümesini izleyen bir baba gibi hissediyorum. Adım adım stadın yükseldiğini görmek tarif edilemez bir mutluluk. Beşiktaş'ın geleceğini inşa ediyorsunuz, bu da sorumluluğu kadar işin keyfini artırıyor. Biz stadımızı yenilemediğimiz için çok büyük gelirlerden mahrum kaldık. Rakiplerimiz 10-15 yıldır bu gelirlerle avantaj yakaladı. Şimdi biz bu dezavantajı avantaja çeviriyoruz. Bu statta Beşiktaş tarihi şampiyonluklar görecek, tarihi zaferler kazanacak. Allah o günleri bize göstermeyi nasip etsin" dedi. 

SERGİ, SANAT VE MODA MERKEZİ 
Başkan Orman'la bir taraftan geziyoruz bir taraftan da anlatıyor: "Bu alanda maç dışında podyum da olacak. Sergi ve moda merkezi olarak kiralanıp kullanılabilecek. Farklı kitleleri bu çatı altında değerlendireceğiz." Başkan Orman Vodafone Arena'yı konser için kiralamak isteyenlerin bir an önce bitmesini beklediğini söyleyip ekliyor: "Hatta natifli yapıyoruz. 41 bin 903 kişiye konser verilecek. Organizasyonlar yapamayabilir diye eski adıyla yeni açığa anfitiyatro gibi 10 binin altındaki organizyonlar için ayrı bir yapı oluşturuyoruz. Para kazanacağımız her türlü ayrıntıyı planlıyoruz." 

AKILLI VE KARİZMATİK!
"Dünyanın en akıllı stadını yapıyoruz. Vodafone Arena 17 bin ton demirin üzerinde yükseliyor. Beşiktaşlılar gibi sağlam, Beşiktaş kadar güçlü"
İnönü'yü yıktıklarında 3 bin ton hurda demir çıktığını belirten Orman sözlerini şöyle sürdürdü: "Vodafone Arena 17 bin ton demir ve çelik üzerinde yükseliyor. Beşiktaşlılar gibi sağlam, Beşiktaş kadar güçlü. Yeni yuvamız Dünya'nın en akıllı stadı olacak. Köy içinden başlayarak taraftarları maçın atmosferine sokacağımız mobil uygulamalar var. Görsel şovlar olacak. Vodafone Arena sağlam, akıllı olduğu kadar da karizmatik olacak. Doğa dostu, ekolojik ve akustik olacak. 15 günde bir maç oynanan soğuk bir stat olmayacak. Stadı 24 saat yaşatacağız. Yeni yuvamızı turizm merkezi olarak da düşündük. Stadın içinde turistik turlar yaptıracağız. Dolmabahçe'ye gelen her turist Vodafone Arena'yı da gezecek. Gezerken dünya mutfaklarından seçkin restorantlarda yemek yiyecek. 

MARKAMIZ GÜVEN VERİYOR
Fikret Orman başta Vodafone olmak üzere bütün sponsorlara teşekkür ediyor: Sponsorların futboldan kaçtığı bir dönemde, Beşiktaş markasına büyük güven var. Bizlerin çalışmaları ve varlığı da sponsorları etkiliyor. Tribünlerin isim hakkı satışı için çalışıyoruz. Futbol takımında şort boş onu da pazarlayacağız. Türk Spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmalarını son 1.5 yılda gerçekleştirdik. Ancak durmuyoruz, çalışıyoruz." Orman'a herkesin merak ettiği soruyu 50. kez soruyoruz, o da yanıtını veriyor: "Bir kez süreç hızlansın diye tarih verdim. Bir sürü sıkıntı oldu. 24 saat çalışıyoruz. Gece gündüz durmuyoruz. Bizim hedefimiz en kısa zamanda bitirmek. Süre vermiyorum ama inşallah şampiyon oluruz ve yeni stadımızda şampiyonluk turumuzu atarız." 

HEDEFİMİZ BÜYÜK AMA GERÇEKÇİYİZ
Başkan Fikret Orman'a Beşiktaş'ın Avrupa ve Süper Lig'deki hedeflerini sorduğumuzda çok sakin ve temkinli yaklaşıyor: "Beşiktaş'ın hedefi her zaman birinciliktir. Hedeflerimiz büyük ama gerçekçi olmak durumundayız. Daha sezonun başındayız şimdiden şampiyonluk söylemlerini doğru bulmuyorum. Maç maç gitmeliyiz. Şu anda bunları başarabilecek bir takım kurduk. Geliştirmeye de devam ediyoruz. İzleme komitesi işine devam ediyor, raporlama yapıyor, arkadaşlar transfer çalışmalarına devam ediyor. Sayın Ahmet Nur Çebi futbol takımını diğer arkadaşlarla birlikte götürüyor. Büyük emek veriyorlar. Beşiktaş'ın genel görüntüsünden memnunun ama bu takımın çok daha iyisini yapabileceğini biliyorum." 

Yorumlar (1)
aslanavcisi 6 yıl önce
helal olsun bu dediklerini hayata geçirebilirsen hiç unutulmayacak bir başkan olursun. Allah yardımcınız olsun Beşiktaş için bir çivi çakandan da razı olsun.