Bunun adı otorite zaafiyeti

Eski hakem ve gazetemiz yazarlarından Serdar Tatlı Beşiktaş-Adana Demirspor maçında Adana Demirsporlu oyuncu Hakan SÖyler'e gösterilen ancak daha sonra hakemin kararını değiştirdiği kırmızı kartı değerlendirdi.

GÜNDEM 24.12.2014, 17:21
Bunun adı otorite zaafiyeti

Ziraat Türkiye Kupası F grubu maçı Beşiktaş-Adana Demirspor karşılaşmasının 21. dakikasında yaşanan ilginç pozisyonu eski hakem ve gazetemiz yazarlarından Serdar Tatlı değerlendirdi. Pozisyonda Adana Demirsporlu Hakan SöylerVeli Kavlak'a çok sert bir müdahalede bulunacakken, Veli son anda kendini kurtarmış ancak hakem Suat Arslanboğa Hakan'a kırmızı kartını çıkarmıştı. Daha sonra Veli hakeme gidip Hakan'ın kendisine değmediğini beliirtince Arslanboğa kararından vazgeçip Hakan'a sarı kart gösterdi. 


Serdar Tatlı'nın yorumu: 

Otorite zafiyeti
Adana Demirsporlu futbolcu, ayak tabanını göstererek topla oynama düşüncesi dışında kontrolsüz, dikkatsiz ve rakibini yaralayıcı bir şekilde Veli'ye doğru hamle yapıyor. Zaten pozisyonu Suat Arslanboğa, net bir biçimde görüyor ve kırmızı kartını gösteriyor. Ancak gerek Beşiktaşlı gerekse de Adana Demirsporlu futbolcuların hakemle konuşmaları sonrasında hakem, kararından dönerek Hakan Söyler'e, sarı kartı gösteriyor. Hakem oyunu başlatmadığı sürece bir önceki kararından vazgeçebilir. Ancak bu tip sert ve yaralayıcı hareketlerde rakibe temas olup olmaması çok fazla önemli değil. Kaldı ki hakemin net gördüğü ve görüş alanı içerisindeki bir pozisyonda oyuncuların yönlendirmesi sonucu kendi insiyatifi dışında karar vermesi kabul edilemez ve hakemlik zafiyetidir.

Yorumlar (6)
eses eses 5 yıl önce
ulan ne guzel fair play ornegini bile elestiriyorsunuz bokunu cikarttiniz
sencer 5 yıl önce
serdar tatlı seni de biliyoruz, sahada maçı yarım bırakıp gittiğin insiyatiflerini... lütfen susun ve veliyi alkışlayın.
reşatbjkbakü 5 yıl önce
kendinize göre hakli ola bilirsiniz.Ama belki bu insanliği ve dürüstluyü yüzünden bu hakem ligde pek maç alamiyor
ahmet a. 5 yıl önce
bir kere pozisyon net kırmızı. adamın gelişi, müdahalesi kırmızılık. zaten 1 cm'den daha az sıyırmış kaval kemiğini. çok sert basmış. denk gelse pergel gibi bükülürdü veli'nin bacağı. ama veli'nin yaptığı haraket de şık tabii.
aslanavcisi 5 yıl önce
müdahale sertti veli arkası dönük olduğu için göremedi ama ayağını sıyırdı. normalde kırmızı kart ama veli darbeyi hissetmeyince kırmızı ağır diye düşündü hakemin dinlemesi de otorite zafiyeti değil bir erdemdir. herkez yanlış görebilir futbolcu sölediyse tabikide değiştirecek.
murat 5 yıl önce
Net kırmızı. Veli ayağına denk gelse kırılma ihtimali var. Kemik sesimi gelmesi lazım kırmızı cıkması icin. Bence cok yanlış oldu. İngilterede bi futbolcunun ayağı kırılmış ters dönmüşdü böyle bi hareketen dolayı. #Çarşı