Bu Bir Başlangıç

Milliyet gazetesi yazarıUğur Meleke kaleme aldı.

GÜNDEM 28.08.2014, 03:03
Bu Bir Başlangıç

Eğer bir play-off maçına UEFA puanları arasında tam 80 bin fark olan iki takım çıkıyorsa; birisi 17 yıl üst üste Devler Ligi’ne girmiş, diğeri Şampiyonlar Ligi melodisini unutmaya yüz tutmuşsa, sürpriz sonuç için herşey mükemmel gitmelidir. Düşük puanlı takım için hataya pek yer yoktur böyle eşleşmelerde... Ki 180 dakika içinde Beşiktaşlı futbolcuların mükemmele yakın iş yaptığını, Arsenal’e karşı ne kadar olumlu oynanabilirse oynadıklarını söyleyebiliriz sanırım. İstanbul’da 3-0’ı dahi bulabilecek tutarlı bir oyun. Londra’da 70 bin kişinin önünde Arsenal’i 15 dakika eksik oynatmak. En azından bir de penaltı hak etmek. Mükemmele yakın.

Lâkin eşleşme bu kadar hassasken, herşeyi kusursuz yapmanız gerekirken takımınızın lideri sizi çok basit bir şekilde 90 dakika yalnız bırakıyorsa... İlk maçın uzatmalarında hakeme yaptığı lüzumsuz bir itirazla Londra’da tribünde oturabiliyorsa, bu mucizenin gerçekleşmemesinin bir numaralı müsebbibi odur. Eğer Bilic teknik ekibine bir Türk’ün katılmasını istemiyorsa, üstelik de Beşiktaş yönetimi pekâlâ onu zorlayabilecekken zorlamıyor ve bu takımı Jurcevic’e mahkum etmesine saygı duyuyorsa, çok daha dikkatli olmak zorundaydı Hırvat teknik adam... Beşiktaş, Arsenal’e tarihinde ilk kez Devler Ligi play-off’u acısı yaşatmaya bu kadar yaklaşmışken başaramadıysa, zaferin kıyısından döndüyse, bir numaralı sorumlusu maalesef, takımı sezonun en kritik maçında Jurcevic’e mahkum eden Bilic’tir.

Teknik olarak tabii ki çok şey söylenebilir: Kısa sayısı çok fazla olan Arsenal takımına karşı Beşiktaş’ın duran top fırsatı bulamaması bir talihsizlik. Arsenal’in golünde Motta’nın iki kez pozisyonu izlemesi ve Şampiyonlar Ligi ciddiyeti içinde olmaması da üzücü. Bence Sivok’un Brezilyalı oyuncuyu biraz dinlendirme vakti gelmiş olabilir. Wilshere’in Motta’yla olan pozisyonunda ben faullü müdahale göremedim. Ama sanki Debuchy’nin Pektemek’e yaptığı penaltıyı Proença atladı gibi. Bu tarz hassas eşleşmeler için de büyük bir darbe tabii bu.

Olmadı... Beşiktaş bugün dünyadaki tüm gazetelerin spor sayfalarında birinci global haber olmaya çok yaklaştı, Arsenal’i yıkamadı. Ama inanıyorum, bu bir son değil, bir başlangıç. Dilerim ki bu güzel çocuklar, Avrupa Ligi’nde yapacakları iyi işlerle Seba sezonunu taçlandıracaklardır.

Loading...
Yorumlar (6)
Melleke 6 yıl önce
sivok mottayı dinlendirecek? sol beke geçecek yada göbeğe geçip ersan veya franco mu solbeke geçecek? hadi onu geçtim maçı ingiliz kanalından izledim yorumcu 2 pozisyona da penaltı dedi, wilshere kabul etti, wenger kabul etti, türk eski hakemler penaltı dedi, dünya gördü! uğur bey görememiş! futbolla uzaktan yakından alakası olmayan bir saçma sapan sadece bilice sallamak için yazılmış yazı! bilic hatalı olduğunu kabul etti, özür diledi, sonuçta herşeyiyle 4 4 lük bir hoca değil bizde bunu bilerek aldık, zaten öyle olanı bu koşullarda buraya gelmez! gözünün önünde yapılan net faullere ses çıkarmayan hakeme dayanamadı. bilic ne yapacakki? bizim takımda arsenalin ilk 11ine girecek kim var allah aşkına? sadece demba ba, başka kim gitse arsenale ilk 11 hatta 18e girebilir? ama tersine arsenalden kim gelse bu takımda 11e girer. kalite-fiyat-tecrübe farkı ortada bu malzemeyle bukadar hemde 2 penaltımız yenmiş ve arsenal 2 maçtada kapanmış. takımı da hocayı da tebrik etmek gerekir sadece!
Beşiktaşlı 6 yıl önce
Sivok Motta'yı mı dinlendirecek ? Uğur Meleke'yi severim ama saçmalamış bu yazısında. Eğer bu takım bu hale geldiyse bunun tek sebebi Bilic'tir. Sen ki taktik üzerine konuşursun ama magazin olmuş bu yazın. Türk'e bırakacakmışta vs vs...
Mehmet 6 yıl önce
Biliçe bukadar yüklenmeye gerek yok adam daha ne yapsınki? Ama türk bir antranör katılması gerekiyor. Biliç gibi bir ustadan bu birikimleri alabilecek kapasitede bir adam olması lazım. Yabancı bir sağbek alındığından motta zaten yedek kalacaktır.adam savaşcı ama orta yapmasını bilmeyen bir solkanat oyuncusu.ŞPL kaçtı ama ben avrupada daha çok işler yapacağımıza inanıyorum yeterki yönetim şu 2 takviyeyi biran önce yapsın.
black eagle @ black see 6 yıl önce
Bu uğur melekedeki neyin kuyruk acısıdır anlamadım... Bir daha hiç bir yazısını kaale alıp okumam bile !!!
Türkay 6 yıl önce
Yorumlarının çoğuna katılıyorum ama Jurcevic'e mahkum etmek ne demek, onu da açıklasa iyi olurmuş? Motta dün 3 pozisyonda uyudu ayrıca, biri gol oldu, ikisi altı pastan kaçtı. İsmail artık oraya geçmeli.
bülent 6 yıl önce
YÖNETİMİN GÖREMEDİKLERİ; futbolcuların gösterdiği candan oyunları ve biliçin kurduğu sistem mükemmel beşiktaşlı olarak gurur duydum elenseler dahi kaldıki elendikleri takım arsenal nekadar medya kötüde dese bu arsenal mancester cıty e 3 attı ama lakin madalyonun diğer yüzüde takımın yapacağı ancak bukadar herkez artık diyebilir o top girseydi yok ilk maç gol olsaydı farklı olurdu evet ama şunu unutmamak lazım girmedi arkadaş ou oraya atacak ne dembaba nın yanında adam vardı nede kalteli ayaklar arsenal takım olarak kazanmadı arsenal bizi elediyse kaliteli futbolcularıyla eledi. EEYYY SAYIN YÖNETİM yine kandırdınız insanları nedenmi cahil değiliz artık yok feyenordu eleyelim transfer yapacağız yok arsenali görelim gruplara kalırsak en iyi transferi yapıcaz şimdi ne oldu sizin basiretsizliğiniz yüzünüzden şampiyonlar ligi gitti paralar gitti alınacak futbolcuların şimdi paralarını cepten vereceksin kim kaybetti yine beşiktaş yine borç yine hüsran yazıklar olsun diyorum size