Bilic'in kuyusu böyle kazıldı

İşte Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic'in kuyusu böyle kazıldı...

GÜNDEM 21.05.2015, 02:53
2001
Bilic'in kuyusu böyle kazıldı

1- Yönetim içindeki birçok isim her kötü sonuçtan sonra faturayı Hırvat hocaya kesti, “Gönderelim” diye kampanya başlattı, camiada tanınan eski oyuncularla kulisler son dönemde gizli değil, aleni yapılmaya başlandı.
2- Takımda Bilic’i sevenler-sevmeyenler tarzında olmasa da mutlular-mutsuzlar atmosferi oluştu. Özellikle oynamayan futbolcuların sistemden ve hocanın tercihlerinden şikayetleri can sıkıcı boyutlara ulaştı.
3- Ve dün beklenen oldu, yönetim kurulu ‘kader’ toplantısını yaptı. Bilic bile gideceğini bilirken, 500 bin Euro’luk tazminatı da düşünen yönetim “Hocamız sezonu tamamlayacak” demekle yetindi.

Tarih 12 Mart 2015... Tottenham’ı, Liverpool’u eleyen Beşiktaş, kağıt üzerinde ‘kolay lokma’ Brugge’e 2-1 yenilmiş, keyifler fena halde kaçmıştı. Fikret Orman’ın yönetimin kaldığı otele girişi ise olay yaratmış, Beşiktaş Başkanı’nın, “Köy takımına yenildik” sözleri buz gibi bir hava estirmişti. Tam da bu sırada Siyah-Beyazlı bazı yöneticiler, eski futbolcularla Bilic’i ve tercihlerini çekiştiriyor, genel fotoğrafa bakıldığında ortaya inanılmaz bir tablo çıkıyordu. İşte belki de Hırvat hocanın kredisi o gece eridi, üzerine kaybedilen tur ve derbiler de şansını bitirdi.

Hoca borsası coştu!

Sadece 10 gün içinde ligin zirvesinden 3. sıraya gerileyen, şampiyonluk şansını kaybedip, Şampiyonlar Ligi şansını ise Fenerbahçe’nin alacağı sonuçlara endeksleyen Beşiktaş’ta Bilic’in kaderi dün resmen oylandı. Son Konyaspor yenilgisinden hemen sonra, “Burada çıta şampiyonluk. Olamadık ve bu nedenle kalacağımı sanmıyorum” diyerek başına gelecekleri sezen Hırvat teknik adam için, “Sezon sonuna (2 hafta) kadar takımımızın başında” açıklaması yapıldı. Bu, bir anlamda, sözleşme feshi halinde doğacak 500 bin Euro’luk (1.5 milyon TL) tazminattan da kurtulmaktı. Yönetimin sezon sonu için hiçbir açıklama yapmaması ise her geçen gün tırmanan hoca borsasının kapılarını ardına kadar açtı.

Takımdaki mutsuzlar...

Bilic’in bağlarının Beşiktaş ile kopma noktasına gelmesinde sadece kendisine karşı, söz hakkı bulunan yöneticilerin kulisleri de etkili değildi elbette. Çünkü takım içinde de Kartal’ın hocasına karşı bir cephe ister istemez oluştu. Onu ‘sevmiyor’ denilebilecek oyuncu yok belki ama gözle görülür bir mutsuzlar cephesi oluştu. Bunun başını sürekli kulübede kalan ve Hırvat hocanın ilk tercihi olmayan futbolcular çekti. Formsuz olsa da Bilic’in, aslarından vazgeçmeyen duruşunun yanı sıra, bu mutsuz oyuncu grubu Bilic’in sistem ve tercihlerini de yakın çevresiyle paylaşmaktan hiç geri kalmadı. Bilic’in, “Sıkıntısı olan bana söylesin” mesajlarına rağmen bu futbolcuların Hırvat teknik direktöre karşı yöneticilerle kurduğu temaslar da süreci hızlandıran faktörlerden oldu.

Bilic neden eleştiriliyor?

Hırvat teknik adam tribünler tarafından çok sevildi, enerjisiyle bambaşka bir kişilikti. İnönü atmosferinden uzak kalması, her hafta bir başka stat ve hatta şehirde oynaması Bilic’in en büyük handiplarından biri olurken, onun da eleştirildiği ortak noktalar vardı. Özellikle büyük maçlardaki ‘risk almayan’ oyun yapısı ve beraberinde hiçbir derbiyi kazanamaması Beşiktaş’ın hocasını yıprattı.

***

MİNİ YORUM [YALÇIN UYGUN]

Bu faturayı Bilic mi ödesin?

Yılan hikayesine dönen bir stat inşaatı, aylardır para alamayan futbolcu grubu ve her hafta göçebe gibi gezen bir futbol takımı. Kadro kalitesi de belli. Bu tabloya rağmen kaçan şampiyonluğun faturasını tek başına ödemesi istenen isim; Slaven Bilic. Peki hesabı Bilic mi ödemeli? Biz de fanatik.com.tr’de bir anket açtık. “Sizce Bilic gitsin mi, kalsın mı?” diye sorduk. Beşiktaşlılar’ın % 63’ü ‘kalsın’ dedi. Demek ki bu kitle başarısızlığın sebebi olarak Bilic’i görmüyor. Yarın da, “Yönetim mi gitsin Bilic mi?” diye soracağız. Sonuçlarını sizlerle bu sütunlardan paylaşırım.

Yorumlar (24)
ahmet 6 yıl önce
o kadar yorum okudum ki,gs lisi fenerlisi bile kalsın diyor.stat yok,kadro yetersiz,para yok, yönetim basiretsiz ve çapsız.
marco 6 yıl önce
bilicin istikrarlı bir kadro kurduğunu biliyorduk zaten, hırvatlarla başarıyı bu şekilde yaşamıştı.
gece kartalı 6 yıl önce
biliç kendi kuyusunu kendi kazdı.bir kere inatçı.kadro seçimi yanlış.oyuncu değişikliği yanlış.sivoku istemem dedi şimdi ona sarıldı.günayı mersine gönderdi şimdi ona sarıldı.saymakla bitmez.benim için geçen sene gs maçında bitmişti.1-0 öndeyken yaptığı hatalarla 80 bin şişi önünde yenildik birde ceza aldık.bu senede fb maçı.adamlar zaten birbirine girmiş.sanane emre piçi ile diyoloğa giriyorsun.en kötü bari maçı berabere bitir. yüzde 80 şampiyonduk.biliç iyi bir insan fakat adam klup takımı çalıştıracak kapasitede değil.belki ileride olabilir.aynı şeyleri biz buradan çok sevmeme rağmen ertuğrul içinde söylemiştik.ama yönetim yine kendi bildiklerini yapıyor.bu seneye eğer yerli bir antrenörle başlasaydık. bu kadar puan kaybı yaşamazdık.yönetimin tek hatası biliçle devam etmesiydi. yoksa bu seneki transferler dembaba,tolgay,gökhan töre,sosa hepsi yönetimin başarısı. eğere alabiliyorsak lucescu yoksa başka yabancı hoca almayın.gönlümde MAF var. Feyyaz antrenör yadımcısı Ali.Menajer Metin
KARTAL 6 yıl önce
piliç anadolu takımlarının hocası olur.çapsız noca
size aybaba lazım 6 yıl önce
ulan stad yok para yok adam gibi yönetim yok. hakemler her fırsatta doğruyor. buna rağmen ligde son haftalara kadar yarışın içinde kaldık. avrupa'da liverpool gibi dev takımı eledik. her maç 4 yiyen hırsızlar gibi başımızı öne eğmedik. bırakın da bunları başaran hoca vodafone arena'da bir sezon görsün. zaten transfer yapamayacağız uefa kuralları gereği. bu kadroyu en iyi tanıyan bilic. bizim çapsız yönetim takımı hakemlere ezdirmezse şampiyonluk hiç uzak değil.
Yalan Yönetim 6 yıl önce
Nasıl Başarılı bulabiriz! Borç çığrından çıktı! Stad desen ortada yok geçikmede! Sportif alanda başarısızlık! Bu Şikeli Şahibeli ortama tek kelime etmiyolar! Beşiktaşı ezdire ezdire ezikler diyarına çevirdiler! Şimdide hocayı değiştir Futbolcu transferi gibi şeylerle gündemi değiştirip insanların bakış açısını değiştiriyolar! Yıllardır aynı hikayeler! Bu yönetim kimlerin adamı ilk önce bu ortaya çıksın! Bu kadar şike şahibeye Beşiktaşın haklarını neden korumadılar,nasıl bir anlaşma yaptılar!
kartal 6 yıl önce
bilic beşiktaşın kuyusunu nasıl kazıdı niye onu yazmıyon la şampiyonluğu nasıl heba etti niye onu dile getirmiyorsun. senin yazdığına göre beşiktaşın buraya gelmesi mucize oluyor küme düşmesi lazım. sonra takımı şampiyon edip yönetime prestij kazandıracak hocaya niye karşı gelinsin sana tek şey söyleyeyim bana rahat kazandığın doksan dakika iyi oynadığın maçları yaz. ikincisi bu takım antep maçının ikinci yarısını nasıl oynadı gördük niye hiç bir maça böyle başlayamadı onu yaz. üçüncüsü çif forvet, son maçlara kadar niye düşünmedien küçük maçlarda hatta kupa maçında onu yaz ayseriye düşen balıkesire erciyese niye puan verdi niye derbi kazanamadı niye bruggs elendi yaz yazamazsan sus kendi kendine iş çıkarma ha sorun yönetimin istifası ise biz dünden istiyoruz bilicle beraber. yönetim istifaaaaa.
taRantuLas 6 yıl önce
Saçmalamış kim yazdıysa.
olcay, pektemek, necip sevgisini sorgulasın önce biliç efendi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın