Beşiktaş'ta Seba gitti, istikrar bitti

Seba, Beşiktaş'ta 16 yıl boyunca 9 teknik direktörle çalışırken, kendisinden sonra göreve gelen Demirören, Bilgili ve Orman 15 yılda 15 farklı teknik adamı takımın başına getirdi.

GÜNDEM 17.06.2015, 14:09
523
Beşiktaş'ta Seba gitti, istikrar bitti

Spor Toto Süper Lig'de 2015-2016 futbol sezonu öncesi takımın başına deneyimli teknik adam Şenol Güneş'i getiren Beşiktaş'ta, Süleyman Seba'dan sonra başkanlık görevine gelen Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve Fikret Orman, teknik direktör konusunda istikrarı yakalayamadı. 

Siyah-beyazlı kulübün efsane ismi Süleyman Seba, 16 yıllık başkanlığı boyunca 9 teknik direktörle çalışırken, kendisinden sonra göreve gelen Yıldırım Demirören, Serdar Bilgili ve Fikret Orman, 15 yılda 15 farklı teknik adamı takımın başına getirdi. 

Beşiktaş'ta başkanlığa 1 Nisan 1984'te gelen ve 2000 yılına kadar görevini sürdüren Seba, genelde yabancı teknik direktörlerle çalışmayı tercih etti.

Seba, göreve geldiği dönemde takımın başında Ziya Taner bulunuyordu. Ziya Taner ile sadece 2 ay çalışan kulübün onursal başkanı, daha sonra sırasıyla iki Yugoslav teknik adam Branko Stankovic ve Milos Milutinovic'e takımı emanet etti. İki Yugoslav çalıştırıcının ardından İngiliz Gordon Milne ve Alman Christoph Daum Beşiktaş'ın başına geçti. Daum'un ardından bir sezonluğuna takımın eski kalecisi Rasim Kara'yı teknik direktör olarak göreve getiren Süleyman Seba, başkanlığını 3 yabancı çalıştırıcıyla tamamladı. Galli John Benjamin Toshack, Alman teknik direktörler Karl Heinz Feldkamp ile Hans Peter Briegel, Seba'nın çalıştığı son 3 teknik adam oldu.

Kendisinden sonraki 3 başkana göre teknik direktörlerle daha uzun süre çalışan Seba, Gordon Milne'i 6 yıl (1987-1993) takımın başında tutarak, büyük bir istikrara imza attı.

5 şampiyonluk kazandırdı

Beşiktaş'ta Ziya Taner'den sonra 8 farklı ismi takımın başına getiren Seba, camiaya 5 şampiyonluk kazandırdı. 

Branko Stankovic ile 1985-1986'da şampiyonluğa ulaşan siyah-beyazlı takım, Gordon Milne ile üst üste 3 şampiyonluk yaşadı. 1989-1990, 1990-1991 ve 1991-1992'de üst üste 3 kez sezonu mutlu sonla tamamlayan Beşiktaş, Seba döneminde ligdeki son kupasını 1994-1995'te Christoph Daum yönetiminde aldı.

15 teknik direktör 2 şampiyonluk

Siyah-beyazlılarda Seba'dan sonra Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve Fikret Orman, başkanlığa seçildi. 16 yıl başkanlık yapan Seba'yı 15 yılda teknik direktör sayısında geçen üç başkan, 15 farklı isimle çalıştı.

Bilgili, Demirören ve Orman, başkanlık dönemlerinde teknik direktörlük koltuğunda 18 kez değişiklik yaptı. Üç teknik adam, siyah-beyazlılarda iki ayrı başkanla çalıştı. Bilgili 4, Demirören 9, Orman ise Şenol Güneş'le birlikte 5 teknik direktörle çalışmış oldu.

Bilgili, Demirören ve Orman, başkanlık dönemleri Türk teknik adamların yanı sıra Avrupa'nın farklı ülkelerinden teknik direktörlerle anlaştı. Üç başkanın olduğu dönemde 6 Türk çalıştırıcı takımın başına geçerken, 3 Alman, 1'er İtalyan, Rumen, İspanyol, Fransız, Portekizli ve Hırvat teknik adam da kulüpte çalışma fırsatı buldu.  

Süleyman Seba'ya göre daha fazla teknik direktörle çalışan 3 başkan, camiaya sadece 2 şampiyonluk hediye edebildi. Beşiktaş, Serdar Bilgili ve Yıldırım Demirören dönemlerinde olmak üzere 2 kez şampiyonluğa ulaştı.

Yorumlar (2)
engin sakallı 6 yıl önce
şu yönetime mail atalım fb - gs asla oyuncu almsınlar ikinci dany vakası olmasın bakın gs ve fb hep sattıiği ve kiraya verdiği oyuncular şike yapıyor
mehmet 6 yıl önce
artık seneye şampiyonluk gelmese bile 3 yıllık anlaşma yapıldı 2018 sezonu bitimine kadar dursun güneş seneye feneve zorla 4. yıldızı taktırsalar bile 2017 ye kesin şampiyon yapar bu sefer istikrar olsun