Beşiktaş Yeni Statta Ne Zaman Oynayacak?

Vodafone Arena'nın yapımı tüm hızıyla sürerken, NTV Spor Muhabiri Övünç Özdem son durumu yerinde inceledi. Özdem'e Beşiktaş İnşaat AŞ Genel Müdürü İhsan Coşkun da eşlik etti.

GÜNDEM 19.08.2015, 11:56
247
Beşiktaş Yeni Statta Ne Zaman Oynayacak?

İnönü Stadı'nın yıkımına 3 haziran 2013'te başlanmıştı. Aradan geçen 1yıllık sürede yeni adıyla Vodafone Arena'da tribünler yavaş yavaşyükseliyor. Dolmabahçe'de bilinen adlarıyla eski ve yeni açık ile kapalıtribün iyice şekillendi. Yine eski adıyla numaralı tribünde ise inşaatbaşlamadı. Ancak yaklaşık 2 hafta içinde o da yükselmeye başlayacak.
 
VodafoneArena'nın inşaasındaki son durumu Beşiktaş İnşaat AŞ Genel Müdürü İhsanCoşkun, NTV Spor canlı yayınında anlattı. Daha önce Atatürk OlimpiyatStadı ve Urfa Stadı'nın inşaatlarında da görev yapan Coşkun, ÖvünçÖzdem'in sorularını yanıtladı.
 
Coşkun'un açıklamalarından öneçıkanı, hemen tüm Beşiktaşlıların da en çok merak ettiği konu olan "Yenistatta ne zaman maç oynanacak?" sorusu üzerine oldu. Başkan FikretOrman'ın 30 Ağustos şeklinde sadece temmenni sunduğu tarih için, Coşkundaha net konuştu. İhsan Coşkun, çatı inşaatının ertelenmemesi halinde,Vodafone Arena'da en erken gelecek sezonun ikinci yarısı, yani Ocak2015'te maç oynanabileceğini söyledi. Çatı inşaatının ertelenmesidurumunda ise bu tarih bir kaç ay geriye çekilebilecek. Ancak bu seferde stat zemininin iki kez baştan yapılması gerekecek. Çünkü çatı montajıiçin 800 tonluk vinçlerin saha içine girmesi şart. Bu da yeşil çimlerinyok olması ve mecburen yeniden yapılması anlamına geliyor.

Beşiktaş İnşaat AŞ Genel Müdürü İhsan Coşkun'un verdiği bilgileriçinde dikkat çeken bir diğeri de maliyetti. Şu ana kadar 32 milyondolar harcandığını belinten Coşkun, ön görüsüne göre stadın 103 milyondolara mal olacağını belirtti.
 
İşte, projenin en yetkili isminin ağzından gelinen son nokta:
 
"Çalışmalarbaşladığından beri ben ve ekibin burada yatıp, burada kalkıyoruz.Başkanımızın söz verdiği gibi camiamıza kazandırmak için canla başlaçalışıyoruz"
 
"1 senede 700.000 metreküp hafriyat atıldı. Yaklaşık 70 bin kamyona denk geliyor."
 
"Eskiadıyla numaralı tribün, yeni adıyla B Blok olan yerde sıkıntımız çoksert bir kayaya rastlamamız oldu. Kazıkları istediğimiz seviyeyeindiremedik ve değişik bir teknikle yapmaya başladık. Bu yüzdendiğerlerinden biraz daha geç tamamlanacak."
 
"Eski adıyla yeni açık, yeni adıyla C Blok'ta 3'te 1'lik bölümü süratle sürüyor. O bölgede çok az hafriyat işi kaldı."
 
"Eski adıyla kapalı, yeni adıyla D Blok'un erken bitmesi bir şey ifade etmez. Biz herşeyi paralel devam ettirmek durumundayız."
 
"Şuanda gördüğünüz prefabrik tribün imalatının ihalesini Mart'ta yaptık.Orada bütün tribünlerin prefabrik basamakları, korkuluklar dışarıdaüretilmekte, burada yerine monte edilmekte. Orada çok hassas ölçülerleiş yapılıyor. 2 milimetre bile şaşmaması lazım.

"D Blok'ta pazartesiden itibaren ince işlere başlıyoruz. Bir kaç hafta içinde locaları, otoparkları göreceksiniz"
 
"Buradaana müteahhit biziz, işleri taşeronlara veriyoruz. Burada pek çokşirket aynı anda çalışıyor ama bugün burada vardiyalarla birlikteyaklaşık 438 işçi çalışıyor. Ama bu rakam hergün değişiyor. Bu sayınını 1ay içinde 1000'e yaklaşacağını tahmin ediyorum."
 
"İnşaat programa uyuyor, hiçbir aksama yok"
 
"1yılda 32 milyon dolar harcandı. Bu paranın hepsi Beşiktaş'ın kendibütçesinden çıktı. Hiçbir yerden katkı alınmadı. Bundan sonra da aynışekilde devam edecek. Stadın bitiş maliyeti konusunda ön görüm 103milyon dolardı. Şu anda da hesaplanda bir değişim yok. Tabii ki hafriyatbitip inşaat yükseldikçte maliyet artacak. Şu anki 32 milyon dolar 103milyon doları bulacak"
 
"Sırf çatının maliyeti 17 milyon euroolacak. çatının üzerinin kaplanması da buna dahil. Çatınını içineyapılacak aydınlatma, yürüme yolları, ses sistemleri gibi şeyler ise bufiyata dahil değil."
 


"Başkanımızın söylediği 30 Ağustos tarihiolmayabilir ama çok da sarkmayacaktır. İşi son olarak kontrol eden kısımçatıdır. Birçok malzemesi yurtdışında imal edilecek. Türkiye'de ilkdefa uygulanacak bir sistem. Çatının üzerinde 2400 ton çelik olacak.Bunların hepsi çelik halatlarla gerilerek yapılacak. Bunlar da sahanıniçinde 84 noktayla dikilen kolonlara bağlanacak. Tüm bu işler vinçlerleyapılacak ve vinçler sahanın içine girecek. Her parça yaklaşık 23 tonağırlığında olacak."


 
"Zeminin düzenlenmesi, çim sahanınyapılması ancak ki çatı montajı bittikten sonra başlayabilir. Başkanımızbir ara çatı olmadan maç oynatmayı düşündü ama uluslararasıstandartlara göre problem çıkar. Çatı olmazsa aydınlatmada büyük sıkıntıçekeriz. DEğişiklik yapmak zorunda kalırız. Ayrıca sahayı iki kezyapmak zorunda kalırız. Ekstra maliyetler çıkar. Ama tabii ki nekaybederiz ne kazanırız buna yönetim bakıp karar verecek. İki defa çimyaparım, önce çatısız oynarım düşüncesi de olabilir. Ya da çatıdan sonraoynarım düşüncesi olabilir, buna yönetim karar verir." 
"Bizstadın, çatısız, kaba halini en geç eylül sonu bitirip, çatıyabaşlayacak hale geleceğiz. Çatının montajı 3 ay sürüyor. Çatınınüzerinin montajı da 2 ay sürüyor. Üstünün montjaı dışarıdan yapılabilirama çatının montajının sahanın içinden yapılması şart." 
"Stat kapasitesinde değişiklik yok, 41.903"
 
"Beşiktaş en kötü şartlarda ligin ikinci yarısını burada oynar"
Yorumlar (0)