Beşiktaş tüm mal varlığını kaybedebilir

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, üyelere bir mektup yazarak, tüzükte vakıf kurmayı ve dernek mallarının bu vakfa devrini öngören maddenin kaldırılmasını, aksi halde kulübün tüm varlıklarını kaybedebileceğini belirtti.

GÜNDEM 20.11.2014, 02:44
1291
Beşiktaş tüm mal varlığını kaybedebilir

BEŞİKTAŞ Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, divan kurulu üyelerine bir mektup gönderip kulübün mal varlığını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Karadeniz, bu endişesini önce bir yazıyla yönetime bildirdi ancak oradan cevap alamayınca bu yazıyı üyelere gönderdi. 
Karadeniz, yönetimin 2013’teki tüzük kongresinden önce vakıf kurma maddesini, 2014’teki mali ve idari genel kurulda da üniversite kurma yetkisini geçirdiğini hatırlattı. Karadeniz, genel kurulun da onayıyla BJK Derneği mallarının vakfa devredilebileceğini bunun da büyük tehlike taşıdığını söyledi.

VAKIF BAŞARILI OLAMAZSA NE OLACAK?
MEKTUPTA, “BJK Derneği taşınmaz mallarının bedelsiz bir başka kuruluşa hibe edilmesi, devredilmesi derneğin amacını gerçekleştirmesini önleyeceği için kamu yararına dernek statüsünden çıkarılma sonucunu vereceği gibi, devlet malına zarar verme, yok etme fiilini de oluşturacaktır. 
BJK’nin taşınmazlarının bir vakfa devredilmesi sonucu, bu taşınmaz malların üzerindeki sahipliği ortadan kalkmış olacaktır. Taşınmaz malların devredildiği vakıf amacını gerçekleştiremediği taktirde bu mallar doğrudan vakıflar idaresinin mal varlığına dahil edilmektedir” denildi.

ALACAKLILAR KULÜPLE KARŞI KARŞIYA GELiR
KARADENİZ’in yazdığı mektupta ayrıca ‘BJK-Kabataşlılar Üniversitesi’ kurulması ve bu konuyla ilgili olarak Beşiktaş Jimnastik Kulübü Vakfı kurulması yönünde de yönetime yetki verildiği’ hatırlatılarak, şu uyarılarda bulunuldu: 
- Vakfın mallarını kaybetmesi, Beşiktaş Kulübü’nün 111 yıllık varlığını kaybedeceği anlamını taşıyor.
- Bunun yanında alınan kredilerin teminatını teşkil eden; buna ek olarak temlik edilen kira gelirlerini oluşturan kulübün taşınmaz mallarının bir başka kuruluşa devredilmek istenmesi, alacaklılarla kulübü karşı karşıya getirecek.

VAKIF KURMA HAKKI GERi ALINSIN...
Yalçın Karadeniz, mektubunda yapılacak ilk tüzük tadil kongresinde vakıf ve üniversite kurma yetkilerinin kaldırılması gerektiğini savundu.

 karadenİZ, mektubunda önce vakıf kurma sonra da Kabataş ile üniversite işbirliği yetkisinin birbirini tamamlayan hükümler zinciri oluşturduğunu belirtip, “Önemli bir sonuç ortaya çıkmakta. Kulübün taşınmaz malları kurulacak bir vakfa devredilecek, bu vakıf BJK-Kabataşlılar Üniversitesi kuracak. Kulübün 111 yılda sahip olduğu taşınmaz malları bugünün ve geleceğin teminatı olup, başka hiçbir kurula devredilemez” dedi. Yazıda, yapılacak tüzük tadil kongresinde bu iki yetkinin de iptali istendi.

GENEL KURULUN iZiN ŞARTI
BEŞİKTAŞ’ın 5 Mayıs 2013’te değiştirilen tüzüğünün 28-p maddesi, yönetim kuruluna vakıf kurma ve BJK Dernek mallarını devretme hakkı verse de bunun için genel kurulun onayını da şart koşuyor. 

KABATAŞ iLE ÇALIŞMA SÜRÜYOR
KABATAŞ Erkek Liseliler Derneği Başkanı Hasan Anıl Cansızoğlu, Beşiktaş Kabataş Eğitim Vakfı çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Kulüple mutabıkız. Biz de onay için genel kurula gideceğiz” dedi. Genel kurul ise 22 Kasım’da...

 

HÜRRİYET

Yorumlar (6)
Sss 6 yıl önce
Batsada rahat etsek sen levent erdogan ve forman bu klubun icine ettiniz demirorenle birlikte
Onur 6 yıl önce
Sss aynen öyle.söyleye söyleye batıracaklar.ulan ne derdınız var.levent senı bu klube alanın aq.
Sss ve onur s.... gidin. 6 yıl önce
gidin kendi renkli sayfalarınızda yazın batsa da rahat etsek diyecek kadar zavallı aşağılık p.u.ş.t.lar.
hamdi kahveci 6 yıl önce
hiç üzülmezsiniz yalçın karadeniz ve ya levent erdoğan aksine kaybetmesi için çalışısırsınız
cemal 6 yıl önce
sss ve onur gerçek besıktaslı senın gıbı ormana domalmış satılmış besıktas düşmanı degıl ısımsız pezevenk. sız başkanınızla beraber sıktırın gıdınde besıktasımız bu kotu acınak durumdan kurtulsun.
B.j.K 1903 6 yıl önce
Her Beşiktaş aleyhine çıkan haberde altına olumsuz yorum yazacak şerefsizler gerçek beşiktaşlı olamaz.Olsa olsa renkli pezevenk olur yada egoist alışmış belesci olur senin gibi mesela.Asıl siz sıktırın gidinde bir kurtulalim belesciler sizden acınacak belesciler sizi.