Beşiktaş kapanan takımı çözemiyor

NTVSPOR.NET yazarı Adnan Bostancıoğlu yazdı...Beşiktaş kapanan takımı çözemiyor...

GÜNDEM 21.09.2015, 22:50 21.09.2015, 22:52
233

 Maçın ilk dakikaları nasıl bir oyun izleyeceğimizin ipuçlarını verdi. Gençlerbirliği Beşiktaş’ı kendi sahasında karşılayıp kontratakla gol aramak niyetinde olduğunu belli etti. Üstelik bunu gayet iyi becerdiler. Beşiktaş’ın hızlı forvetlerine hiç alan bırakmadılar. Nitekim bütün ilk yarı boyunca Quaesma, Gökhan ve Olcay’ın kalabalık Gençlerbirliği savunmasında birbirleriyle yarışırcasına yaptıkları top kayıpları rekor seviyedeydi.

Geçler’in özellikle Bogdan Stancu ve Mustafa El Kabir ile gerçekleştirdikleri kontrataklar tehlikeli oldu. Her ne kadar topa sahip görünen Beşiktaş olsa da ilk 30 dakikada Geçlerbirliği’nin 2’si kaleyi bulan 5 şutu varken Beşiktaş’ın dışarı giden 2 şutu var. Tehlikeli denebilecek tek bir pozisyonu yoktu.

İlk yarı boyunca ligin başından bu yana en kötü Beşiktaş’ı izledik desek yalan olmaz. Bunda en önemli faktör Sosa’nın oyuna ağırlığını koyacak pozisyonda oynamamasıydı. Forvete çok uzak kaldı. Oysa Beşiktaş’ın ihtiyacı olan şey rakip cezasahası çevresinde yaratıcı hamleler yapacak bir oyuncuydu. İster istemez Oğuzhan’ı aradık.

İkinci yarı Şenol Güneş tam da olması gerektiği gibi Quaresma ve Olcay’ın yerine Cenk ve Necip’le başladı. Doğru hamleydi. Değişiklikler etkisini gösterdi. Hücumda daha etkili bir Beşiktaş seyretmeye başladık. Necip’in orta sahada savunmaya katkısı hem Sosa’yı hem de Atiba’yı rahatlattı. Cenk’in hırsı ve çalışkanlığı da katkı yapınca Beşiktaş beraberliğe ulaştı. Beraberliğin ardından da pozisyon buldu Beşiktaş; ama kaleci Hopf’u geçemedi.

Trabzonspor ve Gençlerbirliği maçları Beşiktaş’ın en temel sorununu ortaya koydu. Kendi sahasında iyi kapanan, alan daraltan takımlar karşısında kilidi çözmekte zorlanıyor. Oysa Beşiktaş’ın hücum oyuncularına bakıldığında sanki böyle bir sıkıntı yaşanmaması gerekir diye düşünüyor insan. Ortada taktik bir sorun var gibi… Kapanan takımlar için Şenol Güneş’in daha zengin, daha yaratıcı taktik varyasyonları zorlaması lazım. Aksi takdirde ilk golü erken bulamadığı maçlarda puan kaybetme riski yüksek olacak. Kağıt üzerinde kolay görünen maçlar da buna dahil.
Yorumlar (2)
Emrah 5 yıl önce
Trabzon maçının ardından buraya yazdım,maçtan önce rakibi seyredersin,işin! Olur yardımcıların izler,maça çıkarsın rakibin seni çözmüştür Şota gibi...Sen oyunu okur! Gerek oyuncu değiştirir,gerek taktikle farklı şeyler dener kazanırsın.
T....T 5 yıl önce
Okadar gol pozisyonuna girdik, maci kazanmaya cok yakindik hatta kaleci Üstün performans sergilemese kazanmistik. Ozaman suan baska yorumlar olacakti, cünkü futbolda skora göre yorum yapiliyor. Ilk yari kötü ama ikinci yari Üstün futbol oynadik. Kötü oynayip kaybedince elestiri yapilmasi sart ama sansiz bi yenilgiden sonra bukadar abartmamak lazim.