Beşiktaş'a yapılan doping testi istifaları getirdi

Beşiktaş - Osmanlıspor maçı öncesinde iki takımın doping testinden geçmesi şaşkınlık yaratırken, olayın detayları ortaya çıktı. Gelişmeler sonrasında istifalar geldi.

GÜNDEM 14.05.2016, 11:51 14.05.2016, 11:57
8187

  Beşiktaş - Osmanlıspor maçının öncesinde, Türkiye Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Kurulu yetkililerinin Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ne giderek siyah-beyazlı oyuncuları doping testinden geçirmesi bir anda gündem oldu. Bu gelişmenin ardından ise istifa depremi yaşandı.

Doping kontrolü sırasında Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'i arayarak maç sonunda yapılan testlerin neden iki gün önce yapıldığı hakkında bilgi aldı. Demirören, Orman'ın bu telefonu üzerine hemen TFF Dopingle Mücadele Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer'i aradı.

TESTİN NEDENİ OSMANLISPOR İHBARI!
Doping Kurulu, Osmanlıspor için doping ihbarı aldıklarını ve Ankara temsilcisini kontrole tabi tutacakken Beşiktaş'a da aynı uygulamayı yaparak adil bir tavır sergilemek istediklerini belirtti. Beşiktaş cephesinden bu kontrole tepki gelirken, TFF Yönetim Kurulu habersiz ve usulsüz kontrolün ardından Doping Kurulu'nun istifasını istedi.

Yaşananların ardından Doping Kurulu Başkanı Ömer Taşer ve üyeleri, toplu halde istifasını TFF yönetimine sundu. Demirören başkanlığındaki yönetim istifaların kabul edildiğini yazılı açıklamayla duyurdu.

İŞTE TFF'NİN AÇIKLAMASI....
"TFF Dopingle Mücadele Kurulu tarafından dün Beşiktaş ve Osmanlıspor kulübü futbolcularına yapılan müsabaka dışı doping kontrolleri kamuoyu nezdinde tartışma yaratmıştır. Müsabaka dışı doping kontrolleri bu sene test aşamasında olan bir uygulamadır. Dün kulüplerimize yapılan müsabaka dışı uygulama, Dopingle Mücadele Talimatı'nın 13. Maddesi'ne kişisel bir yorum katılarak yapılmış ve maksadını aşan bir uygulama olmuştur.

Konuyu değerlendiren TFF Dopingle Mücadele Kurulu başkan ve üyeleri istifalarını vermiş ve istifaları TFF Yönetim Kurulu tarafından 14 Mayıs 2016 tarihinde kabul edilmiştir. Dün alınan numuneler tüm dopingle mücadele uygulamalarında olduğu gibi test laboratuvarlarına gönderilmiştir."KAYNAK:SPORX
Yorumlar (8)
misafir 5 yıl önce
Tüm sezon onca şüpheli maç varken, durup durup bir ilk olarak Beşiktaşı hedef seçen bu arkadaşların test tüplerini değiştirmeyeceğine nasıl güveneceğiz !?
Bunların daha numuneler alınmadan önce, tüpler açık iken içine bir şey bulaştırmış olmayacağına, ya da numuneler alındıktan sonra tüpleri başka kişilerden alınan numune tüpleri ile değiştirmeyeceğine nasıl inanacağız ? Her ihtimale karşı sağlık ekibimiz yeni numune aldırıp tarafsız laboratuara göndermelidir. Hukuki süreç başlatılmalıdır.
anadolu kartalı 5 yıl önce
numune alındı dendiğinde ilk aklıma gelen şeydi. iki futbolcudan fazlasında yasaklı madde çıkınca puan falan siliniyor. Bu adamların yapamayacağı şey yok. tüpleri de değiştirirler yasaklı madde de karıştırırlar.
kara kartal 5 yıl önce
Az bile orospu çocuklarına bu takım bu sene hepinizi ustuste koyup şike şike şampiyon olacak.. SİYAHHHHHH
Mithat 5 yıl önce
Azizin son kozlari. Rezil Fenerbahce.
ramazankaya 5 yıl önce
Beşiktaş şim üzerinden oyun oynamak ustıyorlar TFF bılebile yaptırıyor sonrada haberı yokmuş gıbı davranıyor
ahmet 5 yıl önce
başkasına yumruk atana kadar çiğnen haklarınıza çalınan puanlarınıza karşı mhk ye tff ye yumruk atsaydınız belki bugün osmanlı maçı öncesi farkı çoktan açarak şampiyon olurduk o doping testini yapanları o tesislere sokturmamanız gerekirdi bunlara yiğit olun doğru sözyleyen adama sen niye yumruk atıyorsun niye listene serdal adalı gibi vizyon sahibi adamı almıyorsun
ogun 5 yıl önce
test için alınan numuneye iki damla yasaklı madde konulmasının önüne nasıl geçilir ya da öyle olmadıgı nasıl ispat edilir . Bunlardan herşey beklenir
taci 5 yıl önce
Yalnız arkadaşım bu doping numunesi alma işi ciddi.Bu kurul bu işi istifayı göze alarak yaptı. Bu şer güçlerin ortaklaşa karar alarak yaptığı bir iş... Bu iş basit bir iş değil... Beşiktaşımızın şampiyon olduğunda bile bu konuyu dikkatle ve de şer güçlerinin gösterdiği tarzda mücadele etmesi gerektiğini düşünüyorum. Beşiktaşımız bugün şampiyon olur. Ancak, bilemedin, 1 ay sonra kupası elinden alınabilir... Şampiyonlar Ligine direk katılmak ve orada oynayacağı maçlardan alacağı meblağın önünün kesilmesi istenmekte... Mali olarak güçlenmemizin önünün kesilmesi isteniyor...Bu açıkça belli, Bu konuda yönetim çok ama çok büyük bir lobi faaliyetine hiç zaman kaybetmeden başlamalı...Bu konu ortada bırakılamaz...Büyük bir tezgahın içine atıldık...Bu tezgahtan nasıl kurtuluruz bilemiyorum.Basını izliyorum.Bizimkiler doğal davranıyor. ve "bu gibi konular bizi dahada motive ediyor" diyorlar.Ancak, bugün kupayı alırsın.15 gün veya 1 ay sonra o kupayı elinden alırlar. Bu iş gerçekten şaka değil.