Beşiktaş'a verilen ağır cezalarda Güreli imzası var!

İddialara göre TFF'nin Beşiktaş'a yönelik kararlarında başrol Hüsnü Güreli'nin! Quaresma'ya sportmenliğe aykırı yerine "saldırı var" ibaresiyle 5 maç ceza almasında rol oynayan Güreli, Caner'i görüntüden 6 maç men etmişti. Aynı eylemi yapan Emre Belözoğlu'ya ceza çıkmadı.

GÜNDEM 02.05.2018, 09:59 03.05.2018, 11:02 kartalbakışı.com
1335

Bu sezon Futbol Federasyonu tarafından en ağır cezalar alan Beşiktaş aleyhine verilen kararların perde arkası detaylarına ulaşıldı.

Siyah-beyazlı kulübün eski yöneticisi Hüsnü Güreli'nin TFF'de başkanlığını yaptığı Hukuk Kurulu'nun Caner Erkin ve Ricardo Quaresma'ya verilen cezalarda rol oynadığı ortaya çıktı. İlk darbe Başakşehir maçında geldi. Caner'e verilen karar hakem raporunda olmamasına rağmen Güreli, "Arkasından sert el kol hareketi yaptı" diye başarılı futbolcuyu PFDK'ya sevk etti ve ceza kaçınılmaz oldu.

İtiraza bakılmadı

Kupadaki Fener derbisinin ilk maçında kırmızı kart gören Ricardo Quaresma için kantarın topuzu kaçtı. Siyah-beyazlı yönetim, sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle 1 maç ceza beklerken Güreli'nin başında olduğu Hukuk Müşavirliği, "Saldırı var" gerekçesiyle Portekizli yıldıza 5 maç men ceza verdi. Beşiktaş, Tahkim Kurulu'na yaptığı itiraz diğer kararlar gibi TFF'den geri döndü ve siyah-beyazlılar ligde Q7'den yoksun kaldı.

Emre'yi affetti

Beşiktaş, böyle cezalar alırken şampiyonluk yolundaki rakiplerinden Medipol Başakşehir'e aynı tarife uygulanmadı. Atiker Konyaspor deplasmanında hakem Halis Özkayha'ya sert bir şekilde küfreden Emre Belözoğlu'na PFDK tarafından herhangi bir ceza çıkmadı. Görüntülerde tecrübeli futbolcunun küfrettiği net bir şekilde görüldü. Ancak Caner'e verilen cezanın karşılığında Emre, Güreli'nin ekibinden affedildi.

İhracı istendi

Hukukçuolan Hüsnü Güreli, aynı zamanda Yeminli Mali Müşavir. Beşiktaş'ta Yıldırım Demirören'in yönetiminde bulunan Güreli, 2012'de TFF'de Demirören'in başkanlığa geçmesinin ardından Hukuk Müşavirliği'nde görevlendirildi. Divan Kurulu geçen günlerde Güreli'nin de içinde bulunduğu TFF'deki Beşiktaşlı isimlerin tasviyesini siyah-beyazlı yönetime sundu.

Mehmet Ekici'ye ceza yok!

Beşiktaş yönetimi, kupadaki Fener derbisinin ilk maçında çıkan olaylarda Mehmet Ekici'nin yaptığı hareketin görüntüsünü TFF'ye iletti. Ancak hukuk kurulunun Ekici'ye herhangi bir yaptırım uygulamadan tek suçlunun Quaresma'nın ilan etmesiyle siyah-beyazlıların bu girişimi de sonuçsuz kaldı.

Yanlış hesap Bağdat'tan döner

Siyah-beyazlı kulübün Hukuktan Sorumlu Yöneticisi Şafak Mahmutyazıcıoğlu,  açıklamalarda bulundu. "Maça çıkmama kararımız nettir, geri dönüş yok" diyek Mahmutyazıcıoğlu şunları söyledi: "Beşiktaş'ın menfaatlerini hukuki olarak savunmaya devam edeceğiz. Fenerbahçe derbisiyle ilgili tekrar kararının iptal edilmesi için Tahkim Kurulu'na başvurdu. Yanlış hesap, Bağdat'tan döner. Bizim bu başvurumuzun Divan Kurulu'yla yaptığı istişarelerle bir ilgisi yok. 'Beşiktaş'ın hakları neden savunulmuyor' diye yapılan algının önüne geçmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Tahkim'in hukuki bir kara vereceğine inancımız tam."

Sözcü / Ali Aydın

Yorumlar (5)
hasan yılmaz 3 yıl önce
fedarasyon da yıldırım demirörenin ve Azizi yıldırımın üç dört tane köpeği var.;fener forması giymiş beşiktaşlı . Bunları beşitaşın kapısının önünden dahi geçirmiyeceksin.derhal atın bu pislikleri beşiktaştan...hüsnü güreli,zülküfaroğlu v.s.Bunlar Türk futbolunu ve beşiktaşı ne hale getirdikleri ortada.
bunlar zamanında beşiktaş sahtecilikten 2 yıl men cezası alda.70 sente muhtaçtı.
asdf 2 yıl önce
aziz yıldırım mı ? adamı düşürüp koçu getirdiler
koç, demirören ve hükkümet desek biz buna demirörenin de başakşerhir in de hükümete ne kadar bağlı olduğunu biliyoruz idda dan bu milletin parasını yiyecekler spor adalet özgürlük hiçbirşey bırakmadılar bu ülkede
Sermet sezen 3 yıl önce
Bu adamlar Beşiktaşa yakışmıyor.Kongre üyeliğinden ve Beşiktaştan hepsinin ilişkisi kesilmeli.Defolup gitmeli ler bır işe yaramayan asalaklar
oymak 3 yıl önce
Ozaman yapacak tek şey kaldı...
Kartalbaba 3 yıl önce
Geriye dönüp bakıyorum da Beşiktaşta yöneticilik yapmış olanlar beşiktaşı bitiriyor, İhsan Kalkavan, Ciner, güreli, Zülfikar vs vs, aklıma şu soru gelmiyor değil aceba şimdiki yöneticiler de ayrılınca Beşiktaş aleyhine mi hareket edecekler. Hani derler ya TARİH AFFETMEZ göreceğiz