Beşiktaş 3. şampiyonluğa göz kırpıyor!

Şansal Büyüka Milliyet gazetesindeki köşesinde Beşiktaş'ın 15. şampiyonluğunu yorumladı. Usta yorumcu Beşiktaş'ın önümüzdeki sezon içinde şampiyonluğa göz kırptığını belirtti.

GÜNDEM 31.05.2017, 04:45 01.06.2017, 02:23 kartalbakışı.com
1220

Şansal Büyüka'nın yazısı şu şekilde:

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve çalışma arkadaşları doğru adımlar attılar ve son iki yılda “mutlu sona” ulaştılar. Doğru adım atınca, planlı iş yapınca, “futbol aklını” kullanınca doğal olarak fark yaratıyorsun. Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin hayal kırıklığı ile biten sezonun ardından, nasıl bir kadro kuracakları, camialarında huzuru, sevgiyi nasıl yeşertecekleri bilinmezken, Beşiktaş üst üste üçüncü şampiyonluğa da göz kırpıyor.

***

Klasiktir, ezberlenmiştir; ne ekersen onu biçiyorsun. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve çalışma arkadaşları doğru adımlar attılar ve son  iki yılda “mutlu sona” ulaştılar.

Beşiktaş’ın son iki yıldaki şampiyonluğu, doğru atılmış, planlı atılmış, dikkatli ama cesaretle atılmış adımların doğal sonucudur. Her şeyi bir yana bıraktım; bu sezondan, hatta bu sezonun devre arasından bir örnekleme yapayım. Beşiktaş gitti Babel’i aldı. Aynı dönemde Fenerbahçe, Karavayev’i, Galatasaray da Rodrigues’i... Ne oldu? Babel şampiyonluk yolunda çok önemli goller atıp, çok önemli katkı sağlarken, Fenerbahçe’de Karavayev hiç görünmedi. Galatasaray’da Rodrigues bir maç oynadı, beş maç yattı.

Buna benzer bir sürü örnek var. Doğru adım atınca, planlı iş yapınca, “futbol aklını” kullanınca doğal olarak fark yaratıyorsun. Nitekim Beşiktaş bitime bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti ama Galatasaray ve Fenerbahçe bu yarışta bitime haftalar kala “pes” etti. Galip gelen yöneticilik becerisi ve “futbol aklı” oldu.

***

Akıl oyunları

Beşiktaş bitime bir hafta kala Fenerbahçe’ye ve Galatasaray’a 13 puan fark attıysa, bu futbol şansıyla ya da başka nedenlerle açıklanamaz. Çalıştırdığı son iki takım Trabzonspor ve Bursaspor’a ülkenin en iyi futbolunu oynatan Şenol Güneş doğru bir karardı. Talisca’ları, Tolgayları bulup getirmek, kaleyi Fabri’ye emanet etmek, Fenerbahçe’nin  iki milli beki Gökhan ile Caner’i transfer edip, kendini güçlendirirken, rakibini çökertmek, Başkan Fikret Orman ve çalışma arkadaşlarının akıl oyunlarıydı.

Beşiktaş’tan ilk döneminde neredeyse “kovulurcasına” gönderilen Quaresma’yı getirip yeniden parlatmak, hiç akılda olmayan Tosic’ten stoper yaratmak ve sonuna kadar en iyi şekilde kullanmak, şampiyonluğa giden yolun akıllı, cesur ve becerili adımlarıydı.

***

Gökhan Gönül’ün söylediği o “huzur”  Beşiktaş’ta fazlasıyla var

Üstelik, rakiplerine oranla çok daha kaliteli ve geniş kadroyla birlikte, takımda huzur var, sevgi var, birliktelik ve dayanışma var. Fenerbahçeli Sow son maçtan sonra hayal kırıklığının nedenlerini sıralarken ve “birlikte olamadık” diye dertlenirken, o birliktelik, Gökhan Gönül’ün söylediği o “huzur”  Beşiktaş’ta fazlasıyla var.

Beşiktaş Başkan Vekili Ahmet Nur Çebi şampiyonluk sonrası “iki yetmez, üç, dört, beş olsun” diye açıklama yaparken, hayal mi kuruyor, yoksa Beşiktaş’ın kadro kalitesi  ile birlikte  “mutlu bir aile”yi andıran yapısına mı güveniyor acaba? Beşiktaş’ta bu kadro ve bu huzur varken, Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin hayal kırıklığı ile biten sezonun ardından, nasıl bir kadro kuracakları, camialarında huzuru, sevgiyi nasıl yeşertecekleri henüz bilinmezken, Ahmet Nur Çebi’ye “hayal kuruyor” diyebilir  miyiz? Dördü, beşi bilemem ama, mevcut şartları düşünürsek, Beşiktaş üst üste üçüncü şampiyonluğa da göz kırpıyor.

***

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)