''Bende F.Bahçe'ye giderdim'' itirafı geldi!..

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetici Erdal Torunoğulları, transfer ile ilgili açıklamalar yaptı.

 Futbol camiası Beşiktaş'ın futbolu ve liderliği kadar transferlerini konuşuyor.

Başkan Fikret Orman'la birlikte transfer operasyonlarını yürüten Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetici Erdal Torunoğulları, siyah-beyazlı takımla ilgili bütün ayrıntıları masaya yatırdı:

Gomez kiralık mı? Bonservisini aldınız mı? İlk elden açıklar mısınız?

Gomez'i bonservisiyle aldık. 2+1 yıllık bir transfer. Şu anda sezon sonunda gidebileceği tek bir yer var, o da Fiorentina. Gomez sözleşmeye "Beşiktaş'ta mutlu olmazsa Fiorentina'ya bedelsiz dönebilir" maddesini koydurdu.

Gomez'de tek sıkıntı şuydu: Türkiye'de son dönemdeki terör olayları ailesi üzerinde bir etki yaratmış, babası bu konuda çok rahatsızdı. Kesinlikle yanlış yönlendirme yapmadım. '30 yıldır var, yarın da sona ermeyecek' dedim. O da kararlılığımızı görünce kabul etti. Burada çok mutlu. Zaten Fiorentina'ya geri dönmez.

Dönerse ve İtalyan kulübü üzerinden başka takıma giderse yüzde 50 pay alırız. Ancak Fiorentina dışındaki her kulüp bizim kapımızı çalmak zorunda.

GOMEZ VE 9 MİLYON EURO HİKAYESİ

9 milyon Euro'yu sıfırlama başarınızı paylaşacak mısınız?

Fierontina'da kalsa kulübe 2 yıllık sözleşmesi nedeniyle aşağı yukarı 22 milyon Euro maliyeti olacaktı. Oynamasaydı sadece dursaydı, İtalya da yüzde yüz vergi var 22 milyon Euro'nu 11 milyon Euro'sunu kendi cebine koyabilecekti. Biz dersimizi iyi çalışarak gittik ve bir nevi Fiorentina'yı 22 milyon Euro'dan kurtarmış olduk.

--Haber reklamdan sonra devam ediyor--
Transferde şöyle bir şey var: Karşı tarafa hissettirmeniz lazım verip veremeyeceğiniz ücretleri. Biz Fiorentina'ya bu parayı ödeyemeyeceğimizi hissettirdik, UEFA'nın finansal şartlarından dolayı. Onlara, "Sizin de bir sıkıntınız var. Size maliyeti fazla, cebinizden daha az para çıkmasına çaba sarf edeceğiz. Bunun dışında beklentiniz olmasın" dedik. Olmazsa başka alternatiflere yönelirdik ama Gomez'in tavrı da işimizi kolaylaştırdı açıkçası.

DAHA DÜŞÜK RAKAMA OYNUYOR

Gomez, Fiorentina'da yıllık 5.5 milyon Euro kazanıyordu. Beşiktaş'a maliyeti ne oldu?

Bu yıl için 3.5 milyon Euro kazanıyor. Ancak ücret konusunu sezon sonu oturup farklı bir şekle sokacağız. Parayı değil, oynamayı ve mutlu olmayı tercih etti.

YETKİ VERSİNLER, ONLARA DA TRANSFER YAPAYIM

İnsanlar inanamıyor 9 milyon Euro'yu nasıl sıfırladınız?

Bu soru bana çok geliyor... Bana yetki versinler onlara da transfer yapayım. Net söylüyorum; kimi istiyorlarsa yapayım. Mesela ben seninle konuşurken gözünün içine bakıyorsam, buna seni inandırıyorsam, artık bitmiştir. İtiraz etme şansın yok. Bana "Yukarısı olsun" diyemezsin. Buyum yani malzeme bu. Olursa olur, olmazsa olmaz. Bir de şunu takıntı haline getirmemek lazım; ille de olacak diye bir şey de yok.

ARTIK KAZ DEĞİLİZ

Transfer konusunda nasıl çalışıyorsunuz?

Bizde önce scout ekibi, oyuncuyu önerir. Canlı izlemeden önce fiyat ve futbolcunun karakteri konusunda bir rapor verilir. İzledikten sonra da hocayla konuşuruz. Bu konuda devrim yaptığımızı düşünüyorum. Menajere, "Bize şöyle bir oyuncu lazım" dediğin an her şeyi ona teslim etmiş oluyorsun. Artık onun maliyetini hesaplayamazsın. Ben bunu değiştirdim.

Eğer UEFA kurallarına uygunsa direk oyuncuyu ararım; para konusunu açmam, sadece şunu sorarım: "Biz seninle ilgileniyoruz, sen Beşiktaş'ı istiyor musun?" "Evet" dediği anda temsilcisiyle mali işleri görüşüyorum. Zaman kaybetmemek için direkt birinci elden işi halletmeye çalışıyorum. Avrupa'da "3 büyük kulüp transfere çok para harcıyor istediğin parayı koparırsın" algısı vardı. Biz o imajı yıkıyoruz. Öyle bir para olsa da vermeyiz.

Her şeyin bir sınırı var. Biz bunu Avrupa ve Brezilya'daki kulüplerin beynine soktuk. Beşiktaş'ın sağa sola harcayacak büyük paraları yok. Yanlış transfer yapabiliriz o ayrı konu ama yanlış para harcayacağımızı sanmıyorum.

BEN DE OLSAM FENER'E GİDERİM

Diego el sıkıştığımız bir isimdi F.Bahçe'ye nasip oldu. Rakamları sordum anlattı. "Senin yerinde olsam ben de giderdim(!)" dedim

Diego ile 3 yıllığına 10.5 milyon Euro'ya prensipte anlaşıldığı yazılmıştı ama F.Bahçe'ye transfer oldu. Neler yaşandı?

Diego'nun iki defa evine misafir oldum. Son derece beyefendi bir arkadaş. Biz onla prensip olarak anlaşmıştık, sonra Fenerbahçe'ye nasip oldu. Mali konulardan dolayı bizim rakamımız belliydi. Her şey dahil, 3 yıllık 10,5 milyon Euro.. Kendisiyle görüştüm, bana Fenerbahçe'den daha iyi teklif olduğunu söyledi. Kendisine anlaştığımız rakamın üzerine çıkamayacağımızı bildirdim. Rakamları sordum, anlattı… "Senin yerinde olsam ben de giderdim" karşılığını verdim.

ROBİN VAN PERSİE DELİKANLI ADAM

Gomez'den önce Van Persie gündeminizdeydi, neden vazgeçtiniz?

Van Persie ve Manchester United ile anlaşmıştık. Bonservis bedeli ödemeyecektik. Ancak Fenerbahçe devreye girince Manchester United bize "6.5 milyon Euro veriyorlar' dedi. Van Persie çok kaliteli ve karakterli bir oyuncu. "Cuma akşamına kadar sizi bekleyeceğim. Sözümün arkasındayım" mesajını yolladı. Başkan ve yönetimle durumu değerlendirdik. Manchester United'a "İlk anlaştığımız yerdeyiz, size 6.5 milyon Euro vermeyiz. Ödeyene hayırlı olsun" cevabını verdik.

BABAM ASKER GİBİ HİZMETE GÖNDERDİ!

Yöneticilik kararını nasıl verdiniz?

Karslıyız ama Hollanda'da yaşıyoruz. 8 kardeşiz. Turizm, inşaat, enerji, sanayi ve pazarlama alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketlerimiz var. Dünyanın 40 ülkesinde, 1500 bayanla evlere girerek yılda 5 milyon adet tencerenin Rolex'ini(!) satıyoruz. Beşiktaş'ta yönetici olmak hayalimdi. Demirören'le görüştüm, yönetimine girmedim. Fikret başkanın vizyonuyla örtüşünce konuyu aileye açtım. 74 yaşındaki babam Faik Torunoğulları 'beni askere gönderir'gibi göndererek, "Git Beşiktaş'a layıkıyla hizmet et, ailemize yakışan şekilde dön" diyerek izin verdi.

ÇİN SEDDİ TUTAMAZDI!

Demba Ba'nın Çin'e transferi ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

Demba Ba, büyük bir oyuncu. Beşiktaş'ta çıtayı yükseltti. Ba'ya gelen teklif senelik 7 milyon Euro'ydu. 3 yılda 21 milyon Euro.. Biz de kazandığının neredeyse iki katı. Bu teklifin karşısında Çin Seddi olsa duramazdı. Dursa bile oyuncu huzursuz olacaktı. İstediğimiz performansı alamayacaktık. Biz de kulübün menfaatlerini düşünerek gitmesine izin verdik.

15 MİLYON EURO TASARRUF ETTİK

Abartmıyorum, bu yıl için söylüyorum transferde 15 milyon Euro tasarrufumuz olmuştur. Ben pazarlama kökenliyim. Bir görüşme yaparken dürüst ve net oluyorum. Rakamı söyler, geri çekilirim. Olmayan her işte hayır vardır.

TOLGA'YA ÇOK ÜZÜLÜYORUM

Tolga'ya da üzülüyorum. Taraftar çok yoğun bir şekilde eleştiriyor. Bana göre iki maç hariç, bu sezon iyi bir performans sergiledi. Tolga'nın yaptığı hataları başka kaleciler de yapıyor ama bu kadar gündeme gelmiyor. Kalecinin de o kadar hata yapma kredisi vardır.

OYUNCU SATMAYIZ!

Dokuz futbolcumuz, Avrupa'nın büyük kulüplerinin takibinde. Ancak bizim büyük hedeflerimiz olduğu için oyuncu satmayı düşünmüyoruz. Elimizdeki yeteneklerin değeri 100 milyon Euro'ya yaklaştı. Bunu da başaran mevcut yönetim kuruludur.

ATİBA GİDİYORDU

Daha önce söylemiştim; Atiba her eve, her takıma lazım. Emeğine büyük saygı duyuyorum, ceketimi iliklerim. Büyük bir profesyonel olduğu için bu denli iş ahlakı olduğu için az kalsın sezon başı kaybediyorduk. Atiba'nın yerine başka bir oyuncu getiriyorduk. Bu konuda Gökhan Keskin hocaya teşekkür ediyorum. Bizi o vazgeçirdi...

ŞENOL GÜNEŞ BÜYÜK HOCA

Beşiktaş takımı tecrübeli ve usta bir teknik direktöre teslim. Bence Şenol hoca filozof gibi, her dilden anlıyor. Onun da takım kadar şampiyon olma hırsı var. Bu birlikteliğin bizi şampiyonluğa ulaştıracağına inanıyorum. Milli Takım'a gelirsek, bir mucizeye imza attık. Bence Fatih Terim'le Türkiye, Fransa'da da çok iyi işler yapacaktır.KAYNAK:SABAH
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 12:04
YORUM EKLE