Ba çalışıyorsa

Ali Ece kaleme aldı.

Ba çalışıyorsa

Beşiktaş, Sosa’nın yokluğunda uzun süregereken hücum temposunu kuramadı. Sosa sürekli boşa çıkmayı başarıp top alarak hücumları diri tutan isim. Yerine 10 numara mevkisinde oynayan Oğuzhan ise ilk 45’te Beşiktaş’ın en çok mesafe kat eden oyuncusu oldu çünkü bir türlü topla istediği yer ve anlarda buluşamadı, gereğinden fazla geriye gelerek topla buluşmaya çalıştı.

Sosa aynı zamanda Beşiktaş takım hücumunun temposunu yükselten oyuncu. Top kendisine gelmeden önce Töre-Ba-Olcay 3’lüsünün yapabileceklerini hesaplayarak vites arttıran duvar pası ve pas üçgenleri oluşturacak alanlarda pozisyon alıyor. Dün gece Beşiktaş’ın çok aradığı Arjantinli, seri verkaçlar kadar aniden içeri kat eden Olcay ve Töre’nin koşu yollarına attığı önlerine paslarla da hücumun temposunu aniden yükseltip rakip savunmaların dengesini bozuyordu.

 


Biliç’in, bu ön alandaki “4 Sosa pas farkı”ndan en azındanbirisini yaratmasını beklediği Oğuzhan bireysel temposunu yükseltemediği gibi Beşiktaş’ın kolektif temposunu arttıracak hamleleri de yapamadı. Biliç de daha fazla tahammül etmek yerine daha fazla geç kalmadan Kerim Frei’ı Oğuzhan’ın yerine oyuna soktu.

En değerli özelliği hızı olan Kerim Frei kısa sürede patlayıcılığı ve önceden kestirilemez alan değiştirme özelliğiyle Gençlerbirliği’nin savunma dengesini bozdu. Bizzat Kerim’in kazandırdığı frikikte Demba Ba, Antalya kampında ısrarla üzerine çalıştığı duran toplardan birini kullandı. Kerim’i yanına alıp 3 takım arkadaşını frikiği kullanacağı yöne doğru yerleştiren gol sanatçısı, kaleci Ramazan’ın kafasını karıştırdığı gibi görüş açısını da bulandırdı, onu hataya zorladı. Ba, gol olan frikiği kullanmak için topa doğru ilerlerken Gençlerbirliği teknik direktörü İrfan Buz, barajdaki oyuncularına “Zıplayın!” diye bağırdı. Yani Ba’nın vuruşundan çok vuruşu kolay gole dönüştüren organizasyonu belirleyici oldu.

 


2. golün kahramanı Serdar Kurtuluş, “Opare gelse de ben tırnaklarımla kazıyarak geri aldığım bu formayı kolay kolay vermem” mesajını verdi. Ancak asıl mesaj alması gereken Oğuzhan. Çünkü artık Veli, Atiba, Sosa’nın yanı sıra Tolgay da merkez orta saha rotasyonuna eklendi. Artık Oğuzhan’ın bu takımın en çok çalışan oyuncusu olması gerekiyor. Potansiyel yetenek, tek başına iyi oynamaya yetmiyor. Takımın en parlak potansiyelli oyuncusu Demba Ba bu yaşta bu kadar çok çalışıyorsa, Oğuzhan’ın da artık yoğun bir çalışma dönemine girmesi şart. Bundan sonra merkez orta sahada forma kartalın ağzında! 

YORUM EKLE
YORUMLAR
karakartal
karakartal - 4 yıl Önce

oğuzhan bu haliyle formayı sakatlıklar dışında giyemez.koşuyor belki ama yeterli değil, tekni,ğini ve oyun zekasını yeterince kullanamıyor, bir de kondisyonu çok zayıf. yetersiz.güçsüz, kendini güçlendiremiyor bir türlü.

suatusta
suatusta - 4 yıl Önce

verelim oğuzhanı kiralık olarak avrupaya. En azından oranın antremanını yer de kendine gelir. Adam her maç geri gidiyor.

Ersin
Ersin - 4 yıl Önce

Oğuzhan a Muhammet Demirci yi ornek göstermek lazim. Sonra Ptt 1.lig te bile oynayamaz ortada kalır boyle giderse...

Coni
Coni - 4 yıl Önce

Demba ba, kucuk maclarin buyuk topcusu!

sergen10
sergen10 - 4 yıl Önce

sergen10
27 Ocak 2015, Salı, 11:01
dün akşam bir kez daha anladım ki, bu adamı beslememiz lazım. Orta sahaya 10 numara mı alırız. yoksa forveti mi çiftleriz bilmiyorum ama bu adam olması gereken yerde hep oluyor ama biz ona ulaştıramıyoruz. Derbilerde de iyi besleyemedik, zaten bi derbide gökhan töremizi diğerinde atibamızı yedi f.off kafalılar...

sencer
sencer - 4 yıl Önce

bir öneri; Dembanın yanına alınacak forvet : DOUMBIA

Ugur
Ugur - 4 yıl Önce

Fb ve gs' ye gol atamadiktan sonra ba' ya iyi futbolcu ya da golcu diyemeyiz.

eses eses
eses eses - 4 yıl Önce

lan ugur ilhan mansizda atamadiydi ama agzin totona kadar gelerek seviyordun onu