''Arena’ya 50 milyon civarında destek verdik''

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vodafone Arena’nın açılışındaki konuşmasında, stadın sıradan bir eser olmadığını, 100 milyon dolara mal olduğunu ve yaklaşık 42 bin koltuk kapasitesi bulunduğunu söyledi.

GÜNDEM 10.04.2016, 19:29 10.04.2016, 19:35
3360

 Erdoğan, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün (BJK) yapımı tamamlanın stadı “Vodafone Arena”nın açılış törenindeki konuşmasına, “Vodafon Arena’yı demek biraz zor geliyor bana. Vodafone Arena stadımızın, Kartalımızın yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum. Kara Kartalımıza yeni stadında başarılı müsabakalar, bol gollü galibiyetler temenni ediyorum”  diyerek başladı.

Beşiktaş’ın 1970’li yıllarındaki stadına değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şöyle düşündüm, bayağı gerilere gidelim dedim yani 70’li yıllar. Şeref Stadında oynadığımız yıllar ve Beşiktaş’ın altyapısının da Şeref Stadında oynadığı yıllar, hazırlıklarını yaptığı yıllar. Öyle çim saha falan yok. Toprağın, çukurların içinde düştüğünüz zaman zımpara tamamen vücudun derilerini falan kalkıp gittiği yıllar. O zaman Beşiktaş orada hazırlanır, alt yapı orada çalışmalarını yapar. Tabi şimdi Fulya’da alt yapı olarak çalışmalarını yapmak, orayı da aynen bununla beraber hazırlıklarını yapmak suretiyle bir taraftan alt yapı, bir taraftan buradaki hakikaten dünyada örnek stadyumlardan birine kavuşmak, bir merhalenin bir gelişmenin, bir adımın en güzel örneklerinde biri oldu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye’nin en eski, en köklü spor kulüplerinden olan Beşiktaş’ın aslında böyle bir stadı çok önceden hak ettiğini belirterek, bugün Beşiktaş’ın gecikmiş bir hakkının teslim edildiğini kaydetti.

“50 trilyon civarında destek”

“Bu stadın projelerini Yıldırım Başkan da bana getirdiği zaman, o zaman ilk bazı taslak çalışmalar vardı. Onları da gördüğüm zaman kendisiyle özellikle şu dış görüntüyle ilgili benim de bazı temennilerim olmuştu. Sağ olsun şu anda da bakıyorum ki Fikret Başkan bunu aynen uygulamaya geçirmiş. Hayırlı olsun diyeceğim. İstanbul’umuza ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Gerek başkan, gerek Beşiktaş camiası, gerek Vodafone. Tabii bu noktada hükümetimize de çok çok teşekkür ediyorum. Ciddi manada bir 50 trilyon civarında bir destek vermek suretiyle burası yapılmış oldu. Stadın inşası dahil olmak üzere kapsamlı bir sponsorluk anlaşmasıyla kulübümüze destek veren Vodafone ayrıca bu noktada teşekkür ediyorum. Tabi en büyük tebriği de Beşiktaşlılar hak ediyor.”

“Artık yeni bir dönem başlıyor”

Kurulduğu günden beri iyi gününde, kötü gününde daima takımlarının yanında yer alan Beşiktaş taraftarının, heyecanı ve sadakatiyle farkını hep ortaya koyduğunu dile getiren Erdoğan, “Şu anda bulunduğumuz yer eski açık. Buraya eski açık derdik. Amatör kümede oynadığım zaman serbest giriş kartıyla gelir, eski açığın şu kapılarından içeriye girer, hatta hatta demir parmaklıklar arkasından seyrederdik. Buranın bizde öyle hatırası da var. Tabii karşı taraf malum yeni açık. Şimdi tabii her yönüyle gerçekten farklı bir güzelliği ortaya koyan ve artık rekabetin burada çok daha farklı yaşanacağı bir stat haline geldi. Centilmenlik noktasında her spor dalı da önemli. Ama milyonlarca taraftara sahip futbolda centilmenlik çok daha önemli. Coşkulu bir taraftar olmakla biliyorsunuz eğer bu centilmenliği sahaya ve futbolcularımızın, sporcularımızın o heyecanına, heyecan katar hale getirirsek, inanıyorum ki o zaman bu zaferlere Beşiktaş çok daha büyük zaferler katacaktır” görüşlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş taraftarının parmakla gösterilen diğer niteliklerinin yanında centilmenliği ile de akıllarda, hafızalarda yer etmeye devam edeceğini belirterek, açılışın yaptıkları muhteşem stadın etkileyici atmosferiyle Beşiktaş’ı ve buraya gelen tüm takımları ve tüm taraftarları kucaklayacağına özellikle inandığını söyledi.

Erdoğan, “Başkanından yönetim kurulu üyelerine, kongre üyelerinden taraftar derneklerine, teknik heyetinden futbolcularına, alt yapıdaki miniklere kadar Beşiktaş’ın bugününde ve geleceğinde söz sahibi herkes için artık yeni bir dönem başlıyor. Böyle muhteşem bir stada sahip olmak kadar inanıyorum ki onun hakkını da Beşiktaş camiası verecektir. Kimi düşünürler tıpkı insanlar gibi mekanların da bir ruhu olduğunu, kendilerini kullanan insanlara verecek mesajları bulunduğunu söyler. Beşiktaşlıların bu görkemli eserin ruhuna uygun bir spor performansı ve centilmenliği ortaya koyacaklarına yürekten inanıyorum” diye konuştu.
Yorumlar (13)
BJK 5 yıl önce
Okan ve Okan gibiler siyas yeri değil burası. Beşiktaşlıymış gibi davranıp takımı siyasi emellerinize alet etmeyin. Varsa kuyruk acınız sizi Vodafone Arenaya futbol oynamaya davet ediyoruz orada hesaplaşırız. Varsa cesaretiniz karşımıza çıkarsınız.
okan 5 yıl önce
tek kelimeyle rezalet ! beşiktaş taraftarı yok mal-ak gençlik var, sahada paslaşanlar renkli ama stad beşiktaşın öyle mi? keşke stad başınıza yıkılsaydı
RAMAZAN AKPINAR 5 yıl önce
Yahu Beyler çok güzel bir stat yapıldı. Emeği geçen herkese teşekkür edip keyfini çıkaralım. Kavgaya gerek yok. Herkesin siyasi fikirleri farklı olabilir, ama birleştirici unsur takımımız Beşiktaş'tır. zaten aksi olsaydı siyasi partiler vardı ve takımlara gerek yoktu. Benim asıl hayret ettiğim şey; Başkan Fikret Orman'ın konuşmasıydı. Tek kelime ile bir faciaydı. Bir tek cümleyi bile doğru düzgün kurup bitiremedi ya! Bir Beşiktaş Başkanı böyle mi olmalıydı?
HALİL 5 yıl önce
ALLAH RAZI OLSUN bütün destek verenlerden ve hizmet edip çalışanlardan. Siyasi fikirlerini beğenirsin beğenmezsin, oy verirsin vermezsin, o başka bir şeydir. Ancak Sn. ERDOĞAN yıllardır hem İstanbul'a hem ülkemize önemli hizmetler yapılmasına vesile olmuştur.
okan 5 yıl önce
bjk isimli şhsiyet: siz kimsiniz anlamadım hayırdır.. yarın ve sonra ki her maç stadtayım kimle maç yapacaz.. sen kimsin buyur beklerim takımını kur tek başımayım velet !
Selim 5 yıl önce
Carsi bugun geliyor.demekki klavye oglanlari stad disinda essek gibi dayak yiyecek.disarda kovalamaca var yine.inan paslanmistik uzun suredir!
Marco 5 yıl önce
Bu hukumetin destekleriyle arena yapildi bu inkar edilemez. Ayrica sevmeyenlerde saygi duymak zorunda gerikacaliliga gerek yok.
okan 5 yıl önce
bjk- önce tek olmayı öğren sonra cesaretten bahset Allahın çakalı ve sürüsü... senden mi öğrenecem ulan BEŞİKTAŞLILIĞI ? benim hayatım beşiktaş, sen söyle kombine numaranı da görelim seni de çakallarını da hadi yaz bakalım kombine numaranı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın