Antipati oluştu!

Cem Dizdar, Beşiktaş'ın gündemini değerlendirdi.

GÜNDEM 07.04.2016, 10:04 07.04.2016, 10:05
732

 Beşiktaş’ın Kasımpaşa yenilgisini Başkan Fikret Orman’ın ‘stat tanıtımı günleri’ne bağlayanların sayısı az değil!.. Onlara göre, Orman’ın yeni stadyumu takımın önüne koyan tavrı oyuncularda konsantrasyon kaybına neden oldu ve yenilgi geldi! Bu, bir mağlubiyetin nedenlerini anlamaya çalışırken duyduğum/okuduğum en absürd yaklaşım doğrusu... Fenerbahçe’nin berabere kaldığı haftada daha fevkalade bir motivasyon nedeni aramaya gerek var mı?

Neden açık; Rıza Çalımbay’ın oyun stratejisi Beşiktaş’ınkine göre daha kullanışlı ve uygulanırdı! Takımı bu planı uygularken Şenol Güneş’in oyun içi hamleleri de işleri onlar için daha kolaylaştırdı. Oysa Güneş’in kazanmanın yanı sıra bir de ‘beraberlik planı olabilseydi örneğin; ‘kanat oyuncularını sahada tutarak defansif olarak daha diri kalmak gibi’ bugün drazmatize edici tartışmalar yaşanmıyor olacaktı.
 
Antipati oluştu


Kabul edelim, Başkan Fikret Orman’ın ‘tanıtım günleri dizisi’ bir zorunluluktu. Sponsor bağlantıları olan bir ürünün en yaygın görünürlüğe ulaştırılması bu verili ekonomi içinde olmazsa olmazlardandır. Orman’a yönelik eleştiriler tanıtımda tutturduğu dil üzerinden olmalı. ‘Hayali Beşiktaş düşmanları’ icat ederek sürekli ‘para merkezli’ sunumlar yapması Beşiktaş’a değil bizatihi kendisine antipati oluşmasına neden oldu.

Peki, kimilerine göre avantaj Fenerbahçe’ye geçmiş görünürken -ki henüz ertelenen Galatasaray maçı oynanmamışken bunu da anlayamam- bundan sonra neler yapılmalı?

Kazanma baskısı kalkmalı, takım üzerindeki ‘kazanma baskısı’nı ortadan kaldıracak bir dil arayışına girilmeli. Eğer bu yola girilmezse hedefe bu kadar yaklaşılmışken yeni statın açılışında oluşabilecek puan kaybının sosyal reaksiyonu hem takım hem de yönetim için yıkıcı etki yaratabilir!...

Takıma gelince... Beşiktaş ‘golcü nitelikli’ bir takım. Sorunu topu kaleden uzak tutamamakta...

Güneş’in planı...


Bitime yedi hafta kala iş gören hücum planları değiştirilemeyeceğine göre ‘çökmesi durumunda’ takımı da çökertecek olan Atiba merkezli müdafaa kurgusunun sağlamlaştırılması gerekiyor. Şenol Güneş de en çok buraya kafa yoruyor diye düşünüyorum... Hem Sosa/Oğuzhan sahada olacak hem de önceki yıllarda verim alınan Atiba/Veli ikilisine yakın bir düzen tutturulacak. Denklemin düğümü burada... Bu da ya fazladan koşarak gerçekleştirilir ya da bazı oyunculardan dönemsel olarak feragat ederek... Yani, Jupp Derwall’in dediği gibi aslında ‘futbol basit bir oyun değildir!..’  
Yorumlar (0)