Altyapı Seçmeleri Başladı!

Beşiktaş Spor Kulübü'nün altyapı seçmeleri Beşiktaş Çilekli Tesisleri'nde bugün başladı. Bugün 2002-2003-2004 yıllarında doğan çocuklar ile başlanan seçmeler, yarın 2005-2006-2007 yıllarında doğan çocukların seçmeleri ile son bulacak.

GÜNDEM 19.08.2015, 11:56
725
Altyapı Seçmeleri Başladı!

Beşiktaş Çilekli Tesisleri'ne erken saatlerde kayıt için aileleri ilegelen genç yetenekler, yaş gruplarına ayrılarak kayıt işleminden geçtive daha sonrasında yine yaşlarına göre ayrılarak 4 gruba ayrılıparalarında maç yaptı. Yapılan maç esnasında başlarında bulunan hocalartarafından dikkatlice takip edilen çocuklar, hocaların beğenisinikazanabilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Hocaların beğenisinikazanan yeni yetenekler, Beşiktaş'ın altyapısına alınacak.

BeşiktaşU15 Teknik Direktörü Sarp Yiğit, seçmelerden önce yaptığı açıklamada,bu seneki seçmelerde 2002-2006 yıllarında doğan oyuncu grubu ileilgilendiklerini ve sene içerisinde Türkiye genelinde seçmelerin devamettiğini söyledi. Yiğit, Beşiktaş'a ve altyapıya kazandırabilecekleriyetenekli oyuncular aradıklarını belirterek, "Kriterlerimiz oyuncununtopa yatkın olması, gruplarımızda oynayabilecek düzeyde olması. Bizim buyaş gruplarında takımlarımız var. Bizdeki oyunculardan ön planda olmasılazım ki buradaki oyuncularımızı takımlarımızda değerlendirebilelim.Burada beğendiğimiz, seçtiğimiz oyuncuları takımlarımıza çağırıyoruz.Ayrı bir tarih veriyoruz. Mesela 2002 doğumlu bir oyuncu beğendik, ikitakımımıza çağırıyoruz. Kendi yaş grubunda antrenmanlara çıkarıyoruz.Eğer takım içerisinde o takım hocası tarafından beğenilirse, kendigrubumuzda devam edebileceğini düşünüyorsak Beşiktaş'a kazandırıyoruz,lisans çıkarıyoruz. Haftanın her günü çalışmaları başlıyor. Hafta sonuda oyuncu lig maçı oynuyor. Bu şekilde oyuncuların gelişiminihızlandırıyoruz. Burada beğenip seçilen oyuncular tam anlamıylaBeşiktaş'a kazandırılmıyor. İstenilen süreçlerden geçmeleri bekleniyor.Kendi takımlarımızdaki antrenman ve deneme süreçlerinden geçiyorlar.Burada şanslı olup beğenilen oyuncular diğerlerine göre şanslı oluyor.Biraz daha kapsamlı gruplarda bakılmak üzere Beşiktaş Fulya Tesisleri'nedavet ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Türkiye'deki sol beksıkıntısı ile ilgili olarak görüşlerini belirten Yiğit, bu tarz birsıkıntının büyük takımlara göre değerlendirildiğini ifade ederek, "Büyüktakımlarda savunma ve ofansif anlamda eksikler olduğu zaman,'Türkiye'de böyle oluyor' diye genelleme yapılıyor. X bir büyük takımdabir sağ bek yetersiz olduğu zaman Türkiye geneline yansıyor. 'Türkiye'desağ bek ve sol bek yok' deniliyor. Ama Türkiye'de potansiyel bir oyuncusermayesi var. Bunları geliştirmek çok önemli. O yüzden altyapılar çokönemli. Oyuncuyu yetiştirmek önemli. Bir oyuncu 19-20 yaşına geldiğindebir şey elde edemiyor. Artık 6-8 yaşlarında başlaması gerekiyor.Futbolculuk yaşı çok düştü. Eskiden 25-26 yaşındaki oyuncuya genç oyuncudeniliyordu. Şimdi 20-21 yaşındaki oyuncuya tecrübeli oyuncu denmeyebaşlandı. O yüzden altyapılar çok önemli. Biz yetiştiriciyiz,eğitmenleriz. O yüzden bahsettiğim görevler de bize ait. Bu görevleriyaparken de oyuncuları yetiştiren iyi bir eğitmen de olması gerekir. Herşey eğitimden geçiyor. Beşiktaş'a ileriki yıllarda özellikle Atakımımızda oynayacak oyuncular yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu durumun dafarkındayız. Bunu yapacak güce sahibiz. Teknik kadromuz, üst teknikekiplerimiz var. Önümüzdeki yıllarda Beşiktaş A takımına,kazandırabileceğimiz kadar oyuncu kazandırmak istiyoruz" dedi.

Türkiye'deçok fazla tesisleşme ve yeşil alanın olmadığını ve bu yüzden yurtdışındaki oyuncuların fiziksel gelişimi ve mental gelişiminin dahafarklı olduğunu söyleyen Sarp Yiğit, "Fiziki şartlar yabancı ülkedekieğitim, tesisleşme, saha anlamında birçok faktör var. Türkiye'demaalesef çok fazla tesisleşme, oyuncuların oynayabileceği çok fazlayeşil alan olmadığı için yurt dışında 6 yaşında olan oyuncular çimsahaya çıkıyor. 6 yaşında oyuncu çim ile mücadele etmeye başlıyor. Yurtdışındaki oyuncuların fiziksel gelişimi, mental gelişimi daha farklıoluyor. Dışarıdaki oyuncular bizim oyuncularımıza göre daha güçlüoluyor. Buraya geldiğinde çok daha farklı geliyor, daha farklıyetişiyor. Eskiden sokak futbolu vardı. Biz de sabah 09.00'da çıkıpakşam 18.00'de eve girerdik. Sürekli mahalle maçları yapardık. Ama şimdiöyle bir alan kalmadı. Çocuklar haliyle bilgisayar başında bütün güninternette, o yüzden gelişimleri de etkileniyor. Sadece oradan oyuncuçıkıp buradan çıkmıyor diyemeyiz. Uzun uzun konuşulacak konular bunlar,araştırılmalı. O yüzden biz de elimizden geldiği kadar Türkiye'dealtyapımızdaki futbolu geliştirmeye çalışıyoruz. Bu yolda da iyi işleryaptığımızı düşünüyorum. Altyapı ekibi olarak söylüyorum, umut ediyorumileriki zamanlarda Beşiktaş'ta oynayabilecek ve sadece antrenmanaçıkacak değil altyapıda gerçekten kalacak oyuncular yetiştirmekistiyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)