Adaylığım Engellendi

Beşiktaş'ta Başkan adayı olacağını belirten fakat Divan Kurulu tarafından adaylık belgeleri resmi olmadığı gerekçesiyle onaylanmayan Rüzgar Sağnak, ekibiyle birlikte yazılı bir açıklama yaptı.

GÜNDEM 09.05.2016, 18:03 09.05.2016, 18:19
826
Adaylığım Engellendi
Seçime girmelerinin Divan Kurulu tarafından engellendiğini iddia eden Sağnak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.Beşiktaş'ın 113 yıllık tarihinde ilk kez bir Başkan adayı ve listesine Divan Kurulu Başkanlığı tarafından seçime katılma onayı verilmedi.
 
Bundan önce yapılan en az 10 seçimde , başvuru usul ve standartlarının nasıl olduğuna bizzat tanıklık etmiş üyeler olarak, bu konuda düşüncelerimiz şunlardır:
 
 
• Yaptığımız başvuru BJK Tüzüğü'nün 35. Maddesine kesinlikle uygundur.
• Dilekçe vardır, dilekçeyi de 304 Beşiktaş üyesi noter tespitli şekilde desteklemektedir. (gerekli sayı sadece 250'dir. 1 destekçi üyemiz fikrini değiştirmiş 303 üye sabittir)
• Söz konusu madde, Divan Kurulu Başkanlığı'nı bir Başkan adayını destekleyenleri kontrol etmekle görevlendirmiş ancak Divan Kurulu Başkanlığı  sübjektif bir tercihle bu görevi yerine getirmemiştir. Divan Kurulu'nun en önemli görevi, Tüzük'e göre, budur: seçimin adil bir şekilde yapılması.
• Divan Kurulu Başkanlığı'na denetim görevi atfeden bu cümle, noter onaylı ıslak imzanın gerekli olmadığının kanıtıdır çünkü onayın, gerekli denetim ardından Divan Başkanlığı tarafından verileceği belirtilmektedir. Hiçbir üyemiz tüzükte mecbur edilmeyen şekilde kendi rızasını noterden ispatlamak zorunluluğunda bırakılamaz. Seçime katılabilmek adına ,tüzükte yer almayan bu dayatmayı kabul etmemiz ve geri adım atmamız mümkün değildir.
• Başvurumuzu reddeden Divan Başkanı, aslî görevini, yani destekleyenler listesini denetlemeyerek, 303 Beşiktaş üyesinin iradesini hiçe saymış, bizleri de potansiyel yalancı olarak konumlandırmıştır. Başkan, böylelikle, Beşiktaş'ın bir saygın kurulunu işlevsiz hale getirmekle kalmamış, yaklaşan seçimi şaibeli bir hale getirmiştir.
• Tüzük, Divan Başkanlığı'na sadece maddeleri yorumlama hakkı verir,  yeni maddeler ihdas etme yetkisi ve hakkı yoktur. Tüzük'ün hiçbir yerinde geçmeyen, ıslak imzaların noter onayı manasız bir engel oluşturma çabasıdır ve bunun nedenini en iyi camiamızın bileceğini düşünüyoruz.
• Tek isteğimiz bu sezon Beşiktaş'ın şampiyonluğudur. Olağanüstü bir takvime sıkıştırılan seçim sürecinde yaşadıklarımızın Beşiktaş armasının asaletine zarar vermeden kısa vadede çözülmesini mümkün görmüyoruz.
• Tüm bunların ışığında, yıllardır özlemini duyduğumuz şampiyonluk yürüşümüzün tadını çıkartmak dururken, ARMA'mızı ve camiamızı incitecek hiçbir kayıkçı kavgasının içinde bulunmayacağımızı belirterek, tek başına çıkacağı bu yolda Sayın Fikret Orman ve yeni ekibine başarılar diliyoruz. Ancak bu olayın Beşiktaş'ın hak ve şeref ile özdeş şanlı tarihine yakışmadığı ve hep hatırlanacağını da vurgulamak isteriz.


 
Saygılar
Rüzgar Vahit SAĞNAK
Beşiktaş Seçim Ofisi


Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'in geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yaptığı açıklama...


Başkan adaylığı için istenen seçme ve seçilme hakkına sahip 250 kongre üyesinin dilekçeli tavsiye onayını kapsayan 35. maddenin farklı yönlere çekilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyim. Tüzüğümüzde yer alan bir maddenin hukuksal anlamda geçerlilik kazanabilmesi adına tavsiye dilekçeleri için noter onayı ya da Divan Kurulu’na başvurarak ıslak imzalı dilekçelerle müracaat dışında başka bir denetim şekli yoktur. İmzaları kapsayan dilekçede belirtilen isimler üzerinden yaşanabilecek herhangi bir olası itiraz durumunun, kongrenin geçerliliğini tehlikeye atması söz konusu olabilir.

Kulüp tüzüğünün 35. maddesinde yer alan şartın bir inisiyatif değil, diğer spor kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu ve siyasi partilerin kongrelerinde uygulanan bir yöntem olduğunu vurgulayan Karadeniz, "Bulunduğum konum gereği, tüzüğümüz maddelerinin yerine getirilmesi aşamasında yasaları göz ardı etmem ve hukuksal bağlılığı olmayan belgeleri onaylamam söz konusu olamaz. Ayrıca bu uygulamanın yeni bir durum olmadığını, kulübümüzde yapılan bir önceki kongrede de aynı şekilde uygulandığını belirtmek isterim." şeklinde görüş belirtti.

Yalçın Karadeniz açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

"Tarafımıza evraklarıyla başvuran fakat bu konuda mağdur edildiğini söyleyen adayın, sunduğu dilekçenin noterden tasdikli olduğu iddia edilmesine rağmen, tasdikli olmadığı görülmüştür. Notere resmi yazı ile listenin onaylı olup olmadığı sorulmuş, gelen cevapta ’ıslak imzalı ve onaylı olmadığı’ belirtilmiştir. Söz konusu noter, müracaatın geçerli olup olmamasıyla ilgili kararın ise Türkiye Noterler Birliği tarafından verileceğini belirmiştir. Bu gelişme üzerine, tarafımızca eksik müracaat olarak alınan adaylık belgelerinin tamamlanması için 3 gün süre tanınmıştır. Konu, Divan Kurulu ya da şahsımla alakalı bir durum değildir."

Seçimde başkanlığa aday olmak isteyen Rüzgar Sağnak, seçime girmesi için gereken 250 kongre üyesinin imzasını internetten e-imza şeklinde toplamış ancak Divan Kurulu Başkanlığı bu yöntemin tüzüğe uygun olmadığını belirterek Sağnak’a 3 gün ek süre tanımıştı.
Yorumlar (9)
KARTALIMSIN SEN 4 yıl önce
SENİ KONUŞTURANLARADA YAZIKLOAR OLSUN.. BEŞİKTAŞ ÜZERİNDEN PRİM YAPMAYA ÇALIŞAN UCUZ ZİHNİYET.
FORZA BEŞİKTAŞ 4 yıl önce
kim neden bu adamı engellesin ki 5 yasındakı cocuk bile biliyor bu adamın secılemeyeğini fazla büyütmeye gerek 110 senelık kulupte ılk defa secım yapılmayacak sen bılmıyormusun ıslak ımzayla teslim edileceğini.
EN BÜYÜK AŞK BEŞİKTAŞ 4 yıl önce
İşine bak tatava yapma.Derdin koltuk derdi vizyon sıfır.konuşmaların içi boş.Kısacası sen kimsin kardeşim.çapın yetmez senin Beşiktaşa
QWER 675 4 yıl önce
O kadar güveniyorsan 303 kişiye mahkemeye gider dava açarsın, yok açamıyorsan demek ki bu 303 kişi yalan dolan. Madem 250 imza bile toplayamayacaktın ne diye boyundan büyük işe kalkıştın..
KARTAL 06 4 yıl önce
Boş boş konuşma Rüzgar efendi bu kadar çok başkan olmak istiyordunda 3 4sene önce reşitmi değildin derler adama !!! Stad oldu Şampiyonlar ligi garanti bütçe düzeldi sponsorlar yayın geliri vb para akışı artık haddinden fazla akıcak ama unuttuğun bişey daha var BEŞİKTAŞ şampiyonluğa gidiyor ve 2maç kalmış zamanı uygun değilse bi dahaki seçime hazırlansaydın bir kerecik olsun destek verin başkana çünkü hak ediyor bu stadta avrupa maçlarını ve belki başarılar kupalar kazanmayı...
AŞK BEŞİKTAŞ 4 yıl önce
Rüzgar hadi yine iyisin iyi reklam yaptın Beşiktaşımız sayesinde,ama başkanlık sana çokkk bol gelir be Rüzgar
anadolu kartalı 4 yıl önce
ulan serdar adalı bile aday olmadı fikret ormanı yıkamaz kimse diye sen ne sanıyon kendini kim niye engellesin seni haddini bil biraz arkadaş reklam yapma bide
Ankaralı 4 yıl önce
Senin geçmiş dönemlerde bjk paralı çalışan olduğunu iyi biliyoruz.O zamanlar oradaki işinden niye çıkarıldın.Bunu millete önce bir anlat.Daha önce yapılan bir divan toplantısında epey attın tuttun ondan sonra sana verilecek cevapları dinlemeden kaçtın.Bjk nin borçlarını ceviz üreterek kapatmayı düşündüğünüde biliyoruz.Bırak bu işleri BEŞİKTAŞ başkanlığına senin kalibren ve vizyonun yetmez.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın