8,3 Ne Demek ?

Olaylı derbide 4 kritik hata yapan Bülent Yıldırım'a gözlemci sahip çıktı.

GÜNDEM 04.11.2014, 02:12
5229
8,3 Ne Demek ?

Beşiktaş-F.Bahçe derbisinde tüm Türkiye'nin eleştirdiği tecrübeli hakem için İlhan Kaplan, "Takdir haklarını doğru kullandı" diyerek, "İyi, beklenen performans" anlamına gelen '8.3', yani 'geçer not' verdi. 
 
8.3 NE DEMEK? 

- İyi, beklenen performans. 

OLİMPİYAT'TA oynanan Beşiktaş-F.Bahçe derbisine damga vuran hakem Bülent Yıldırım, gözlemcisinden geçer not aldı. F.Bahçe'nin 2-0 kazandığı maçta ekibi ile birlikte 4 kritik hata yapan Yıldırım'a gözlemcisi İlhami Kaplan'ın "ciddi bir hatası yok, takdir haklarını doğru kullandı" kriteri sonrasında 8.3 (Kötü yönetim) notunu verdiği öğrenildi. Peki gözlemci raporunda Bülent Yıldırım için neler yazıldı, işte pozisyon pozisyon hakemin analizi:   

DK.43 OLCAY'IN İKİNCİ SARI  

KANAAT KULLANIMI VAR, KART DOĞRU 

Olcay, Emre'yi arkadan çekip ikinci sarı karttan atıldı. Otoriteler bu pozisyon için 2'ye bölündü. 1- Çekme var, ihtar gerekir. Sarısı da olduğu için kırmızı doğru. 2- Her çekme ihtar değildir, sarı kart gerektirmez. Gözlemci hakemin bu pozisyondaki sarı kartı için, "Hakem kanaatini ihtardan yana kullandı, bariz bir hata yok" yorumunda bulundu. Kart öncesinde Necip-Emenike pozisyonunda "devam"" kararı da doğru.   

DK. 43 KIRMIZI SONRASI KAVGA 

KRİZ YÖNETİMİNDE OLUR BÖYLE  

Olcay kart gördükten sonra saha karıştı. Bilic-Emre arasında sözlü tartışma yaşandı. Bilic, Emre'ye sert hareketler yaptı. Emre "F.ck off" diye 5 kez küfür etti. Veli-Emre kapıştı. Emre, Veli'yi boğazladı. Olaya Meireles de girdi, o da Veli'yi boğazladı. Olay Bülent Yıldırım, 4. hakem Serkan Gençerler, yardımcı hakem Ekrem Kan olaylara yakındı. Emre'nin sözleri, Emre ve Meireles'in rakiplerini boğazlamaları 'es' geçildi. Bu kavga için, "Üçgenin içinde hakemlerin kriz yönetimi başarılı değildi" ifadeleri dikkat çekti. İlhami Kaplan, "Direkt 2 kırmızı" gereken pozisyon için hakemlerden puan kırmamayı tercih etti.    

DK. 42 BA'YA TOPAL'IN PENALTILIK FAULÜ  

HAKEM TAKDİRİNİ ÖYLE KULLANDI 

Korner atışında Demba ile Mehmet Topal, arka direkte topa vurmak için hamle yaptı. M.Topal, Ba'nın üzerine yüklendi, çekme var. Penaltı, kırmızı kartlık bir hareket. Bu pozisyonun devamı ile ilgili gözlemci, "Hakemin takdir hakkı. Kanaati 'devam' yönünde" ifadelerine yer verirken "teknik hata" kapsamına giren karardan dolayı Bülent Yıldırım ve ilave yardımcı Hüseyin Sabancı'dan, 0.3 puankırması gerekirken derbinin altından hakemlerin kalktığını ima etti. 

 

AKŞAM

Yorumlar (6)
Buyudus 6 yıl önce
Penaltı, kırmızı kartlık bir hareket. Bu pozisyonun devamı ile ilgili gözlemci, "Hakemin takdir hakkı. Kanaati 'devam' yönünde" Nasıl oluyor bu iş pozisyon da faul çalındı.
ENGİN KARADAĞ 6 yıl önce
O ZAMAN BEN BÖYLE KAANATE 5 KEZ F.ck off DİYORUM AMK.
Haluk 6 yıl önce
Orman istifa!
Selim 6 yıl önce
Bülent yıldırım 2010-11 sezonunda TS.nin eskişehir'e attığı nizami 2 golü saymayarak Fb.nin şampiyon olmasında büyük katkısı olmuştur.
ümit srap 6 yıl önce
sana gözlemci yapanın şeref ve haysiyetinden şüphem var ama en çok senin yavsak olup olmadığından şüphem var türkiyenin %80 farklı düşünüyor ama hangi skm gözle baktıysan benim vergilerimden aldığın o para haram olsun inşallah en sevdiklerinden çıkarır allah.
Black-KARTAL 6 yıl önce
O raporu yazdigin kalem götüne girsin serefsiz.demekki besiktas yenseydi hakemin notu 6.3, berabere bitseydi 7.2 olacakti.