2012'DE DE DÜŞÜNDÜK

Metin Albayrak, kupada Konya'ya elendikleri gece yaşananları anlattı

GÜNDEM 24.05.2016, 11:50 24.05.2016, 11:53
2653

 "Ben, Başkan ve Çebi, takımı 5'erli gruplara ayırdık. Başkan hepsinin gözlerinin içine bakarak müthiş 0bir konuşma yaptı. Başkan, 'Biz size inanıyoruz. Tüm bahaneleri kenara atın ve çıkın oynayın' dedi."

YASİN DALLI - AKŞAM RÖPORTAJ
[email protected] - @yasindalli

- Akhisar yenilgisi, Sporting yenilgisi ve Avrupa Ligi'ne veda edilmesi bir kriz ortamı oluşturdu. Nasıl bir yol izlediniz? 
Akhisar maçında takım çok etkilendi. Bir kere Tolga'nın üzerine çok gittiler. Tolga'yı ayağa kaldırmak için çok uğraştık. Ahmet Ağabey ve ben, Tolga'nın çok yanında olduk... Moral verdik. Bu kadar güçlü olduğunu tahmin etmiyordum. O da kulaklarını kapattı. Kolay değil. Çocuğa hak etmediği şekilde eleştiriler oldu. Bazen taraftar, birilerini belliyor tüm hıncını ondan alıyor. Tolga bizim kaptanımız. O zamandan beri tartışma başladı. Çok etkilendi. Biz oralarda takıma çok yakın çalıştık.

KAYIPLAR SONRASI ÜMRANİYE'YE

Özellikle mağlup ya da berabere kaldığımız zaman her sabah Ümraniye'deydim. Galibiyetlerde hiç gitmezdim. Sabah erkenden giderdim. Ahmet Ağabey'e (Ahmet Nur Çebi) "Hadi gidelim" derdim. Ama ben her sabah giderdim. Şenol Hoca orada... Takımın yanında olmak çok önemliydi. Bizim güçlü olmamız onlar için önemliydi. Bizim onlarla ağabey-kardeş ilişkimiz var. O dönemleri hep öyle atlattık. Çok yararlı olmuştur.- İlk yarıyı lider kapattınız. Osmanlıspor zaferi vardı. Nasıl bir maçtı? 
Jose Sosa'nın son dakika golü çok enteresandı. Ankara'da felaket bir soğuk vardı. Sosa müthiş bir gol attı. Hâlâ gözümün önünde... Orada uzadı, ayağını öyle bir çevirdi ki... Bizden bu sezon çok yılın futbolcusu çıkar. Zorlanırsın... İlk yarı lider olmak çok önemliydi. Acayip öz güven geldi. Öyle lider gittik ve iyi bir devre arası geçirdik. Devre arasında da güven aşıladık.

ORMAN'A "BiZ GiDiYORUZ" DEDİM

- İkinci yarı iyi bir seri yakaladınız. Bunu nasıl başardınız? 
F.Bahçe derbisine de çok motive gitmiştik. Maçın başında yediğimiz gol, bizi terse çevirdi. İkinci yarı iyi başladık ama atamadık. Sonra da bireysel hatamızdan 2-0 mağlup olduk. Arkasında kupada Konya'ya gittik. Biz Konya'da kupadan elendik... Ben, Başkan ve Ahmet Nur Çebi, tüm takımla oturduk ve konuştuk. Başkan, futbolcuları 5'erli 
gruplara ayırdı. Dört grup yaptık. Üçümüz, bu grupları bir odaya çağırdık. Çünkü düşüyorduk. Başkan'a "Biz gidiyoruz" dedim. Takımın üstünde müthiş bir düşüş vardı. Önlemimizi aldık.

KESİNLİKLE ŞAMPiYON OLACAĞIZ

Buradan kalkmamız lazımdı. Buradan bu çocuklar kaldıracaktı. Başkan müthiş bir konuşma yaptı... Sonra hepsinin gözlerinin içine bakarak konuştu. Başkan, "Biz şampiyon olacağız. Size güveniyoruz. Kupayı unuttun. Biz size güveniyoruz. Biz size inanıyoruz. Tüm bahaneleri kenara atın ve çıkın oynayın. Bir takım ruhuyla çıkın ve oynayın" dedi. Orada hepsi tek tek söz verdiler. "Şampiyon olacağız, merak etmeyin" dediler. Konya'daki otelde oldu... Müthiş bir motivasyon oldu. Biz oradan sonra aldık ve yürüdük. Ondan sonra da "Bu çocukları rahat bırakım" dedik ve tamamen stada gömüldük.

ÖMER HAYYAM'LA EFSANE OLDU

- Kritik bir Bursa deplasmanı var. Ne dersiniz?
Bursaspor sezonun en kritik maçıydı. Biz Bursaspor maçında çok iyi oynamadık. Ama büyük takım gibi kazanmayı bildik. Hocanın çok iyi değişiklikleriyle harika gol oldu. 

- Şenol Güneş, maçtan sonra Ömer Hayyam'dan bir alıntı yaptı. Bu sözler için ne düşündünüz? 
Hocamıza çok güveniyorduk. Şampiyon olamamış olması büyük bir eksiklikti. Ama hep adamlığıyla, spor dünyasındaki karakter ve kişiliğiyle gönüllerde taht kurmuştu... O yüzden de takım emin ellerdeydi. Biz de o yüzden futbol şubesini kaldırdık. Tek sorumlu hocamızdı. Bizler de ona yardımcı oluyorduk. Hoca o alıntıyla efsane oldu. Hoca çok dürüst bir insan... Söyleyeceği sözlerin nereye gideceğini iyi bilir. Çok üzülmüştü. Hak etmediği bir muameleyle karşılaşmıştı. Hoca çalıştığı her yere yüzde 100'ünü veren bir insan... O maç bizim için kırılma noktasıydı.

2012'DE DE DÜŞÜNDÜK

- 'Camia hocayı benimser mi?' endişeniz oldu mu. Böyle bir konuşma yaptınız mı?
Hiçbir endişemiz olmadı. Gönül rahatlığı ile anlaştık. Bize de çok oturdu. Sanki 30 yıllık bir Beşiktaşlı gibi... İlk başlarda tanımıyorsun tabii ki... Biz şunu biliyorduk; namuslu, dürüst, çalışkan, öğretmen... Çalıştığı her takımda oyuncuların performanslarını yukarıya çıkarmış. O yüzden de bizim oyuncularımızla çok uyumlu... Yönetime ilk geldiği-
mizde Şenol Hoca'yı düşündük. Aklımızda da vardı. Olmayınca olmuyor. Ben kadere çok inanıyorum. Nasip böyleymiş...

ARENA'YI KONUŞMAMIZ STRATEJİYDİ

- Devre arasından sonra iki karşılaşmanız ertelendi. Orada algı operasyonları başladı... "İbre F.Bahçe'ye döndü" denildi. Bu süreci nasıl idare ettiniz? 
- Kendimize çok güveniyorduk. Hocaya da takıma da... Bizim tek eksikliğimiz şuydu: Genelde spor kamuoyunda F.Bahçe daha etkili olmaya başladı. Bu dönemde de biz strateji yapmaya başladık. Başkan'a "Takımı rahatlatmamız lazım. Takımın üstünden okları çekmemiz lazım' dedim. Ne olursa olsun, takım anlamında onlar daha tecrübeliydi... Genç çocuklar olduğu için çabuk etkileniyorlar... Oralarda hep farklı gündemler yarattık. Takımı da oradan uzaklaştırdık... 
doğru bir hamle yaptık

- Stat ortaya attık. Başkan'a "Ortaya sen çık" dedim. Sağ olsun kırmadı. O dönemde çok üzüldü. Başkan için "OGS kamerasını bile konuşuyorsun" dediler. Bunların hepsini de Beşiktaş için yaptık. Bilerek yaptık. Başkan, "Okları üzerime alayım" dedi. Bunların hepsi bilinçliydi. Hepsi kontrolümüzdeydi. Kesinlikle kendi stratejimizdi. Sonuçta çok doğru bir strateji yaptığımızı şimdi gördük.

ALGI YAPILMASA PAŞA'YI YENERDİK

- En büyük operasyon Kasımpaşa maçında oldu. Rıza Çalımbay üzerinden yapılan konuşmalar olmasa maçı kazanır mıydınız? 
Kazanabilirdik. Rıza'yı çok iyi tanırım. Rıza tanıdığım en dürüst insan. Çok iyi Beşiktaşlı... Tarihe geçmiştir. Dürüst olduğu için de onun üzerine gittiler. Sanki Beşiktaş'a yenilseydi hoca ahlâksız olacaktı gibi bir imaj yaratıldı. Hoca da bunu onur meselesi yaptı. Kasımpaşalı oyuncular maçtan önce yedek kulübesinde hocayla birlikte yemin ettiler. Biz de o gün çok kötüydük. Tamam Kasımpaşa iyi hazırlanabilirdi. Biz bu sene hiç kolay maç kazanmadık. Bizim ayağımıza gelen 
maçlar vardı. Bir Fener... Yensek bitireceğiz işi... Olmadı Kasımpaşa... Yensek yine bitecekti. Olmadı iş terse döndü. 

O KUPA GELMEZDİ

- Paşa maçı öncesi oyuncuların stada götürülmesi, nasıl organize edildi?
Bir şeyleri yaptığınız zaman bunun sonucu ertesi gün çıkmaz. İletişimde böyledir. Belirli bir zaman alır. Biz o dönemde takımı iki kez götürdük. Bir kere; Rahim Bey'in de olduğu bir organizasyon yaptık. Onu bilinçli yaptık. Algı operasyonları başladığında Başkan'a "Biz gücümüzü göstermeliyiz" dedim. "Ne yapalım?" dedi. "Takımı getirelim. Bir de Rahmi Bey'i getirilim" dedim. Başkan'ın çok hoşuna gitti ve "Hemen hazırlayın" dedi. O dönemler önemliydi. Biz stadı açmak istiyorduk. Yoksa biz bu işi yapamazdık. Taraftarı çekmemiz lazımdı. Yoksa bu işi götüremezdik.

ŞART SUNMADAN İMZAYI ATTI

- Sezon başında hoca için yönetimde neler konuşuldu? 
Başkan, yönetim kurulunda herkese tek tek fikrini sordu. Herkes kafasındaki modeli anlatıyor. İşte kimisi 'Lucescu' dedi. Kimisi 'Mustafa Denizli' dedi. Kimisi 'Şenol Hoca' dedi. Bunlar gayet normal. Demokratik bir ortam. Sonunda Şenol Hoca'da karar kılındı. Başkan'a yetki verdik. Başkanımız hocayla görüştü. Hoca, "Süper Kupa finali bitsin. Ondan sonra konuşalım" dedi. Çok namuslu bir insan... Final bitti ondan sonra hiçbir şart falan olmadı. Bir seferde bitti iş...

İYİ Kİ STADI AÇMIŞIZ

- Vodafone Arena'nın açılmasının şampiyonlukta payı nedir? 
Bursa maçını Vodafone Arena'da oynamasaydık, kaybederdik. Bursaspor iyi hazırlanmış bir şekilde gelmişti. O gün de çok iyi bir maç oldu. Zamanlama çok önemliydi. Stadı ne kadar doğru bir zamanda açtığımızın göstergesi oldu. Biz başka yerde oynasaydık, o maçı alamazdık. Bursaspor'un aşırı motivasyonu vardı. Stat onları gaza getirdi. Tarihe geçeceksin. Gayet normal. Hamza Hoca ile iyi çıkış yakalamıştılar. O maç bitti, "Biz şampiyon olacağız" dedim. O atmosferi gördüm, "Biz bu işi bitirdik" dedim.

YARIN
- GS derbisinin devre arası ne yaşandı?
- Ricardo Quaresma kimin elini öptü?
Yorumlar (3)
Serdar 5 yıl önce
'' Yasar'' sen ve senin gibiler gidin başka takım tutun bak cinerler var kpaşada sizinkilerde bi takım alsınlar sizde onların taraftarı olun.. sizin gibilere Beşiktaş'ın ihtiyacı yok..!
Yasar 5 yıl önce
Muthis bir konusma yapmismis,sen ancak cocuklari kandirirsin.baskani taraftar secse kesinlikle baskan olamazdin.istifa,istifa
Bla+bla 5 yıl önce
Serdar sende fikret orman yalakası olup çıkmışsın. Asırlık kulübümüzün böyle yalaka taraftarlara ihtiyacı yok