Ali Gültiken Habertürk gazetesindeki köşesinde 1-0 Beşiktaş'ın üstünlüğüyle sona eren Çaykur Rizespor maçını değerlendirdi.

Gözden kaçırmayın

Eksik Kartal savaşarak kazandı Eksik Kartal savaşarak kazandı

Beşiktaş’ın nasıl bir takım olduğunu göstermesi açısından ilk gol güzel bir örnek oldu. Sol bek Adriano kesti, sağ bek Gökhan Gönül golü attı. Bu sahne futbolda çok görülen bir şey değil. Ama hücumu düşünen takımlara baktığımızda bu tür bazı örnekler görebiliyoruz. Şenol Hoca’nın felsefesinde de hücum oynatmak var. Büyük takımların felsefesinde de bu var. İkisi bir araya geldiğinde daha ofansif bir görüntü ortaya çıkıyor. Karşılaşmanın ilk yarısı çok renkli geçmedi. Belki istenilen tempoda da olmadı. Ama bir takım hücum yapabilmesinin birçok yolu var. Forvet oyuncularıyla, kanat oyuncularıyla, orta alan oyuncularıyla birçok şey deneyebilirsiniz. Ama günümüz büyük takımlarının oyun felsefesinde kanat beklerini de hücumda kullanmak var. Çünkü sıkışan oyunu, bu şekilde de lehinize çevirebilirsiniz. Dün Beşiktaş’ta olduğu gibi...

İki bekin hücuma çıkıp oyunu zorladığı bölümde Beşiktaş golü buldu. Yani sıkışan bir oyunu, tempo olarak iyi gitmeyen bir maçı bu şekilde değiştirdi.

Zaten en büyük amacı savunma yapmak olan Çaykur Rizespor’un Beşiktaş gibi bir takıma karşı gol yedikten sonra çok da yapabileceği bir şey kalmıyor. İkinci yarıda bütün oyun dengesi Siyah-Beyazlılar’ın eline geçti. Bunu bazen tempoyu kontrol etmekte kullandı. Bazen rakibi atağa zorladı. Bazen de etkili pozisyonlar buldu. Oyunu zorlamasını beklediğimiz ayaklardan Anderson Talisca ve Ryan Babel daha hareketli göründüler. Cenk Tosun, Ricardo Quaresma ve Oğuzhan Özyakup da bu yoğun maç takvimi içerisinde oyunu çok fazla zorlamadılar.

Ama Beşiktaş’ta görünen şu var; oyunu her yönüyle elinde tutuyor. İstediği zaman bu maçı hem skor hem de gol pozisyonu olarak zorlayabilirdi, daha fazlasını da bulabilirdi. Fakat puan tablosunda elinde bulunan avantajı, maç yoğunluğu bazı mücadeleleri dengeli oynamayı beraberinde getirebiliyor. Dün Siyah-Beyazlılar işin bu yönünü tercih etti. Skoru yakaladı, oyunu kontrol etti ama çok da riske girmedi. Dün için bunu yeterli gördü. Ki doğrusunu da yaptı. Bu kadar yoğun maç oynadığınız dönemlerde takımı bazen ekonomik kullanmakta da fayda var.