Beşiktaş'ın şampiyonluk yarışında en büyük katkıyı sağlayan oyuncular arasında yer alan Mario Gomez, siyah-beyazlı kulübe Eto'o sayesinde gelmiş. Eto'o transferi için İtalya'da bulunan menajere, Fiorentina'lı yöneticiler "Gomez'i Türkiye'ye pazarlaya

 Hilmi Sever'in haberine göre, Samuel Eto'o'yu transfer etmek için İtalya'ya giden menajer Özkan Doğan'a, Fiorentina'lı yöneticiler "Mario Gomez'i de Türkiye'ye pazarlayabilir misin?' demiş. 

Geçtiğimiz sezon Süper Lig'e damga vuran Samuel Eto'o ve Mario Gomez transferlerinde payı olan menajer Özkan Doğan, transferlerin bilinmeyenlerini anlattı. Özkan, Samuel Eto'o transferi için İtalya'ya gitmelerinin Mario Gomez'in Beşiktaş'a transfer olmasına vesile olduğunu çıkladı.

"MARIO GOMEZ İÇİN 40 GÜN İTALYA'DA KALDIK"

Eto'o'yu transfer etmek için Antalyaspor yetkilileri beni aradı, 'Eto'o'nun Türkiye yetkileri sizdeymiş, görüşebilir miyiz?' dediler. Ben de tabii ki dedim. Eto'o, daha önce de Türkiye'ye büyük sempati duyan, tatillerinde bile gizlice Türkiye'ye gelip gezen biriydi. Eto'o'nun transferi için ortağım George Gardi ve Claudio Vigorelli ve Antalyalı yöneticiler ile bir toplantı organize ettik. Eto'o, şartların ve imaj haklarının oluşması halinde memnuniyetle Antalya'ya geleceğini belirtti. Gültekin Gencer de bu transferi ne kadar istediğini ve duruşunu gösterdi. Eto'o'yu ikna ettik.

Eto'o transferine gittiğimizde Fiorentinalı yöneticiler benimle görüşmek istedi. 'Mario Gomez'i de Türkiye'ye pazarlayabilir misin?' dediler. Ben de Sayın Başkan Fikret Orman'a ve yönetici Erdal Torunoğullarını aradım. Onlar da "Mario Gomez çok büyük bir golcü ve bizim şampiyonluğumuza büyük güç katabilir" dediler. O süreç de öyle başladı. Erdal Torunoğlulları ve Ali Naibi ile beraber 40 gün Milano'da kaldık. Oyuncunun menajeri Uli Feber ve Fiorentina kulübü ile anlaştık. Transferin Fiorentina ayağında Ahmet Bulut'un da yardımı oldu. Eto'o transferinde de Metin Korkmaz'ın Antalya ayağında katkısı olmuştu.

"MARIO GOMEZ'İN TRANSFERİNE ETO'O VESİLE OLDU"

-Eto'o transferi için İtalya'ya gitmiş olmasaydınız, Mario Gomez'in Beşiktaş'a transferi gerçekleşmeyecek miydi?
Evet öyle de diyebiliriz. Eto'o için gittiğimizde ilk görüşme gerçekleşti. Eto'o için İtalya'da olmamız Fiorentina'nın dikkatini çekti. Evet o açıdan baktığımızda Mario Gomez'in transferine Eto'o vesile oldu.

-Eto'o'nun adı daha önce Beşiktaş ile geçmişti…
Evet Eto'o için Beşiktaş adına üç yıl önce de görüşmeleri ben yapmıştım. İtalyan ortaklarım Eto'o'nun menajerleri, o nedenle Türkiye hakları bendeydi. Başkan Fikret Orman ile Londra'da Eto'o ile beraber masaya oturmuştuk. Eto'o Beşiktaş'a çok sıcak bakıyordu ama olmadı. Beşiktaş, o dönemde Eto'o olmayınca Demba Ba'yı aldı.