76. dakikada oyun kurgusunun kanatta bomboş bıraktığı Quaresma hedefi bulan ilk ortasını Gomez’i gözleyerek yaptı ve tabela değişti.Cem Dizdar kaleme aldı...

Ülkenin içinde bulunduğu iç acıtan/sıkıntılı ruh halinin etkisi altındaki maç öncesi Trabzonspor’un gerek ligdeki durumu gerek bir türlü oturtamadığı oynama biçimi nedeniyle mücadelenin Beşiktaş açısından kolay geçeceği düşünülüyordu. İki takımın durumu düşünüldüğünde böyle de olmalıydı ama en azından ilk yarı işler Beşiktaş’ın istediği gibi gitmedi.
Onarmak zorunda kaldıkları stoper bölgesine Trabzon’un yaptığı dalışlar ciddi pozisyonlara yol açtı. Eğer, takatsiz görünen son vuruşçu Cardozo topla uygun yerlerde buluşturulabilse tabelayı değiştirebilirlerdi. Keza Beşiktaş’ta Gomez... Trabzon müdafaa hattı bir ara hata yarışına girmişken pozisyonları sonlandıramadı.

Hakemlerin günü değildi


Maçın ilk yarısında forvetler kadar formsuz birileri daha vardı; hakemler. Dün akşamın ‘onların günü’ olmadığı açık... İlk yarı boyunca futbol disiplininden uzak oyunun bir o kaleye bir bu kaleye gidip gelmesindeki en büyük neden ise ‘orta sahaların aşırı geçirgen’ olmasıydı.

İkinci yarı Beşiktaş daha derli toplu daha bilinçli kurgular içindeydi. Ancak Quresma/Kerim ikilisi pratik oynamayı bireysel becerinin önüne koyamadıklarından bir çok atak olgunlaşamadan söndü... Nihayet 76. dakikada oyun kurgusunun kanatta bomboş bıraktığı Quaresma hedefi bulan ilk ortasını Gomez’i gözleyerek yaptı ve tabela değişti. Gol oyunun gidişatını da değiştirdi. Trabzon’un direnci tamamen düşünce Beşiktaş topu ele geçirip oyunu da istediği gibi genişletti. Böylece Atiba ile Sosa’nın renk verdiği Beşiktaş strese neden olabilecek erteleme maçlarından kayıpsız çıkmayı başardılar.