Milliyet Gazetesi Beşiktaş Muhabiri Serdar Sarıdağ, Ezgi Toper'le birlikte siyah-beyazlı kulüpteki tüm gelişmeleri ve transfer çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı.

 Veli Kavlak'ın son durumu

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta Nathan Redmond müjdesi Beşiktaş'ta Nathan Redmond müjdesi

İşte Sarıdağ'ın açıklamaları: "Veli Kavlak'ın süreçte birçok farklı doktorla görüşüldü. Yurt dışındaki doktorlarla görüşüldü. Omuzla ilgili olduğu için sıkıntılı bölge. Herkesin haklı ve haksız olduğu bir dönem. Veli şu anda hazır durumda. Altyapıdaki antrenmanlarda yer alıyor. Sıkıntısı yok. Veli çok güçlü. Ameliyatlar başarılı olsaydı, Veli şu anda Beşiktaş'ın orta sahasında oynayabilirdi.

'Veli kenara atılacak bir oyuncu değil'

Bilic'in zamanını hatırlayın. Önde rakibi ısıran, baskı kuran bir orta saha oyuncusuydu. Belki bir sonraki sezon başka takımda kiralık oynar. Beşiktaş'tan 1 yıl boyunca para almadı. Bazı oyuncular oynamadan para alıyor. Doktorun suçlanması ne kadar doğru bilmiyor. Her şey geçmişte kaldı. Oyuncu dışlanmamalı. Feda döneminde bu takımda oynadı. Veli kenara atılacak bir oyuncu değil. Saygı duyulacak bir oyuncu. Gelecek sezon başında kamp döneminde Şenol hoca beğenirse oynatır.  

Serkan Reçber gelişmesi

"Sıkıntı şu. Beşiktaş iletişim alanında çok etkili. Serkan Reçber olayı kaç gündür gazetelerde yer alıyor. İletişim anlamında yanlış şekilde bu iş yürütülüyor. Bu haberi ben yapsam, beni yalanlarlar, taraftarların önüne atarlar. Resmi siteden açıklama yapılmalıydı. Serkan Reçber altyapıda görev alınması düşünülüyor. Serkan Reçber çok saygı duyduğumuz bir isim. Türkiye'nin en iyi yorumcularından biri. Çim kokusu futbolcuyu çeker. Serkan Reçber, bu görevi yapabilir. Futbolcudan anlayan, futbolu bilen, iyi yorumlayan bir isim.

"Bayern Münih modeli örnek alınıyor"

Oralarda bir akademi kuruluyor. Bayern Münih modeli örnek alınıyor. Kardeş kulüp planlanıyor. Doğru bir isimle görüşülüyor, ama iletişim kötü. Sportif direktör haberi kulübü olumsuz etkiler. Şenol hoca bunları okuyor. Sportif direktör olmalı mı, olmalı bence. Türkiye'de denendi ama onlara uygun zemin sağlanmadı. Adamın aldığı oyuncuyu geri gönderirsen adam istifa eder."

Beşiktaş milli arayı nasıl geçirdi? 

Beşiktaş milli arada iyi hazırlandı. Fabri, Tolgay, Pepe, Atiba, Adriano, Negredo burada çalıştı. Babel gitti, iyi ki gitti, gol attı geldi. Yararlı bir milli ara oldu. Babel zaten forvet oynuyor. Kanat forvet örneği var. Mario Gomez, Aboubakar'ı takımda tutmak zorundasın. Negredo ve Vagner Love alışmış değil. Forvet sıkıntısına rağmen Beşiktaş iyi gidebilirdi. Beşiktaş istesin, sezon sonu Demba Ba'yı alır. Cenk Tosun gibi gezen bir golcü lazım. Love ligi tanıyor diye transfer edildi. Doğru bir hamleydi. Demba Ba'nın böyle olduğunu zaten biliyorum. Antrenmanlarda izledim. Caner bile geçen yıl antrenmanda 'Demba Ba'dan top alamıyoruz' diyordu. Lens aslında pozisyonlara giriyor. Quaresma ve Babel'e göre geride kalmış Lens'in bu pozisyonlara girmesi bile başarı. Real Madrid, Beşiktaş'tan oyuncu almak isterse bu isim Quaresma değil, Pepe olur. Quaresma Dünya Kupası'ndaki performansına göre astronomik teklifler alabilir.

"Gençleştirme operasyonu olacaktır"

Gençleştirme operasyonu olacaktır. Serkan Reçber gibi isimlerden kurulacak ekiple gurbetçiler taranacak. Takımları gençleştirme ve yerlileştirme önemli. Almanya'da ciddi anlamda yetenekler var. Almanlar hocaları ve kaleciyle meşhurdur. Beşiktaş şampiyon olamazsa Galatasaray gibi mali anlamda sıkıntılar yaşamaz. Maaş ödemelerinde problem yaşayabilir. Beşiktaş sistemi bozmamalı. Şenol Güneş'in dediği gibi 'Güneş sistemini korumak' lazım. Sezonu ikinci bitiren takımlara Şampiyonlar Ligi'nde düşük kalibreli takımlar çıkabiliyor. Şampiyonluk yarışında 4 takımın da şanslarını eşit görüyorum. Daha konuşmak için erken.

Talisca konusu

Brezilya Milli Takımı'nın antrenmanda forma giymek bile büyük bir başarı. Bundan sonraki süreç Beşiktaş'ın lehine. O bölgede Douglas, Coutinho gibi üst düzey oyuncular var. Talisca kalan 8 haftayı iyi değerlendirecektir. Brezilya Milli Takımı'nı görmüş bir futbolcunun Çin'e gitmesi çok zor. Benfica ve Beşiktaş birtakım çalışmalar yapıyor. '6 taksit'le satın alınmak isteniyor. Beşiktaş, İngiltere'den 2 takımla görüşüyor. Talisca burada iki şampiyonluk yaşamış, Şampiyonlar Ligi'nde oynamış, doyuma ulaşmış. Talisca, Premier Lig'e alışır. Gelişime açık bir oyuncu. Savunma yönü zayıf, ama kendini geliştiriyor. Talisca başka bir yetenek. 

Gökhan Töre'nin maç eksikliği var

Gökhan Töre fizik olarak hazır. Kondisyon olarak hazır. Ama maç alışkanlığı yok. Gökhan Töre, Şenol Güneş'in ilk şampiyonluğunda derbi almışlığı vardı. Fabri kesinlikle Beşiktaş'tan ayrılmak istemiyor. Menajeri yaz sonuna doğru gelir, anlaşmaya varılabilir. Tolgay ve Oğuzhan'la sözleşme yapıldı. Belli rakamlara geldiği zaman Beşiktaş yönetimi satar. Beşiktaş Tolgay, Oğuzhan, Adriano, Quaresma gibi isimlerden birini satıp Talisca transferi için kaynak yaratabilir."

Kaynak: Milliyet