18.05.2017, 11:17

Geldi Çattı Play-Off

Bu yazıda kazandığımız Anadolu Efes maçı üzerinden, play-off değerlendirmesi yapacağım. Basketbol dolu günlerin içerisinden geçtiğimiz şu günlerde, basketbol severlerin nabızları yükselmeye, heyecanları artmaya başladı bile, üstelik henüz tam manasıyla başlamış değil hikayenin can alıcı yerleri.

***
Anadolu Efes maçını kazanmak, bir maç kazanmanın ötesinde 2. Olmak ve bence play-off takımlarının en zayıf halkası Gaziantep Basketbol ile eşleşmek anlamına geliyordu. Euroleague moralsizliği üzerine, farklı bir Fenerbahçe yenilgisi ile kontrolünü kaybetmiş bir Anadolu Efes, 2.lik yarışı içerisinde olduğu rakibine karşı nasıl bir reaksiyon gösterecek diye merak içerisinde beklerken, son saniyeleri Anadolu Efes adına şanssız toplarla kaybedilmiş bir maç izledik.

***
Kendisinden birkaç kat daha büyük bütçelerle boğuşan Beşiktaş, yarıştan alnının akıyla çıktı ve normal sezonu 2. olarak bitirdi. Play-off havuzuna kendini atan takımları tek tek ele alarak Beşiktaş’ın bu havuzda neler yapabileceği konusuna giriş yapalım.

***    

Play-Off Rakibimiz Ve Muhtemel Rakipler

Öncelikle kendini son maçla play-offlara atan Tofaş’ı ele alalım; başarılı bir koçları var, Orhun Ene sorumluluk anlarında kenarda güven veriyor ve kadroları bulundukları konum itibariyle daha güçlü bir kadro. Bu sezon yaşadıkları dezavantaj sistemlerinin geç oturmasıydı sadece. Tofaş için asıl sezon her anlamda şimdi başlıyor, ancak en büyük şansızlıkları Fenerbahçe ile eşleşmeleri oldu onlar adına. Bu seride şansları zor olsa da, rakiplerini zorlayabilecek bir kaliteye sahipler.

***    

Bizim 2.liği almamızla beraber, Galatasaray ile eşleşen Anadolu Efes yine zor bir seri ile play-offlara adım atmış durumda, her şeye rağmen seriyi geçebilecek durumdalar ancak işleri kolay olmayacaktır. Huertel oynamadığı sürece işleri gerçekten çok zor ve bu sorunu bir şekilde çözmeliler. Cedi Osman ve Doğuş Balbay her şeye rağmen takımın önemli opsiyonları, önümüzdeki maçlarda takım ruhunu canlı tutabilirlerse seriye haddinden fazla etki edebilirler. Son olarak Anadolu Efes ile ilgili Koç Perasoviç boşluğundan da bahsedebiliriz. Dışarıdan bakıldığında oyun içinde olması gereken alanlarda varlığı pek hissedilmiyor. Halbuki tamda yıldız oyuncuların ve koçların vakti gelmişken.

***    

Galatasaray’ı değerli kılan en büyük etken sevelim sevmeyelim Koç Ergin Ataman’dır. Görece iyi sayılabilecek kadroları var. Her ne kadar güç kaybetmiş olsalar bile böyle hedef maçlarda, yapabileceklerinin üzerinde işler başarma olasılıkları var. Ben Galatasaray’a çok fazla şans vermesem de, serinin kaderini Anadolu Efes’in performansı belirleyecek. Anadolu Efes silkinip kendine gelebilir ya da sezon sonu itibariyle birkaç önemli taş yerinden oynar ve farklı bir yapıya bürünmek durumunda kalabilirler.

***

Banvit bu sene Türkiye Kupasını alarak adından söz ettirdi ve her sene üzerine koyarak yükselişini b u senede sürdürdü. Gerek altyapıya yaptıkları yatırımlar, gerekse yarışmacı takımları ile var olduklarının ve var olacaklarının sinyalini verdiler. Ancak onların da şanssızlıkları play-off serisinde rakipleri Darüşşafaka Doğuş oldu. Daçka çok güçlü çok derin ve çok büyük bütçelere kurulmuş bir takım. Koçları David Blatt oldukça başarılı ve takımına etkisi yüksek bir figür. Ben bu seride Daçka’nın en fazla 1 maç kaybedebileceğini düşünüyorum, sonrasını gelecek rakip ve oyuncu performansları belirleyecek elbette.

***    

Son olarak rakibimiz ve biz; Play-offlara en şanslı başlangıcı bizim yaptığımızı düşünüyorum. Normal sezonda iki kere mağlup ettiğimiz Gaziantep Basketbol takımı oyun tarzı ile tam istediğimiz bir rakip. Seriyi çok fazla zorlanmadan geçeceğimizi ve olabildiğince az yıpranmış bir şekilde, Anadolu Efes-Galatasaray serisinin galibini bekliyor olacağız. Bir avantajımız daha ise, rakibimizin geleceği serinin yıpratıcı ve uzun bir seri olmasının muhtemel olması olacak.

***

Oyun kurucularımız ve uzunlarımızın performansları bu seride ne kadar ilerleyebileceğimizi gösteriyor olacak. Bu sene pik noktamız bence en azından play-offlarda 2 seri geçmek. Gerçekçi olmamız gerekirse, çok derin bir kadromuz yok ama temel kadromuz iyi işler başarabilecek kalitede. Koç Ufuk Sarıca bizim için büyük şans. En ama en önemlisi taraftar, bu serilerde kırılma noktalarında büyük bir itici güç olacaklarına inanıyorum. Seneye bir adım daha ötesini hayal edebiliyorum, yükselişimiz sürecektir, sabırlı ve bilinçli olmak şart.