ZİRVE MOTİVASYONU!

2 maç eksiği ile F.Bahçe'nin 5 puan gerisinde olan Kartal, bu durumdan etkilenecek mi? Güntekin Onay kaleme aldı.

FUTBOL 28.01.2016, 10:11 28.01.2016, 10:12
471

 Kanarya’nın liderliği olumsuz etkilemez. Alınacak sonuçlara göre Beşiktaş, F.Bahçe kayıp yaşarsa avantajlı duruma bile geçebilir.Dezavantajı; Mersin’in hocası yoktu, Trabzon’da sakat ve cezalılar vardı. 1 ayda ritim kaybı oldu mu o da soru işareti.

BEŞİKTAŞ’IN yoğun kar yağışı yüzünden ertelenen iki maçının psikolojik olarak siyah-beyazlıları nasıl etkileyeceğini sanıyorum spor medyası Şenol Güneş ve siyah-beyazlı futbolculardan daha çok konuştu. Tabii ki futbolcular maçı oynamak ister. Ama karla kaplı bir zeminde değil. 

F.Bahçe’nin iki maçı kazanmasıyla 5 puan öne geçmesinin Beşiktaş açısından psikolojik bir dezavantaj getireceğine inanmıyorum. Bu tip maç takviminden kaynaklanan puan olarak geride kalmalar dünyanın her yerinde oluyor. Barcelona da Kulüpler Dünya Kupası için lig maçlarını oynamadığında Atletico Madrid ve Real Madrid’in gerisinde kalmıştı. Ya da İngiltere’de bu örneklere sıkça rastlıyoruz. Alınacak sonuçlara göre belki de Beşiktaş, F.Bahçe puan kaybederse avantajlı duruma bile geçebilir. Neticede oynanmamış maçların skorlarını öngörmek mümkün değil.

ANCAK Beşiktaş’ın şöyle bir dezavantajı oldu. Hem Mersin’in hem Trabzon’un sorunlu bir döneminde oynayacaktı. Mersin’in teknik direktörü yoktu, Trabzon da Cavanda cezalı, Mbia sakattı. Bu tip faktörler Beşiktaş’ın lehine gelişmedi. Ancak siyah-beyazlıların tek seyahatle Rize ve Trabzon karşılaşmalarını oynayacak olması tabii ki lehine. Keza Trabzon da aynı hafta içinde 3 maçı da evinde oynamış olacak ve mağdur duruma düşmeyecek. 

ZİRVE MOTİVASYONU!

BİR başka bakış açısıyla F.Bahçe-Beşiktaş derbisinden sonra, Trabzon-Beşiktaş maçının oynanması da o günkü puan cetveli itibariyle koşulları ve stratejileri değiştirebilir. Psikolojik avantajın ya da dezavantajın ne boyutta olacağını derbinin ardından o günkü puan cetveli itibariyle değerlendirmek daha sağlıklı olur.

EVET bugün Beşiktaş 5 puan geride ama elinde oynamadığı iki maç var. Futbolcular biliyor ki bu karşılaşmaları kazanırlarsa tekrar koltuğa oturacaklar. Bu, pozitif bir motivasyon da sağlayabilir. Geçmiş yıllarda Bu tip durumlarda biz ‘Gizli lider’ ifadelerini de sıkça kullanmışızdır. O yüzden futbolda saha sonuçlarının dışında öngörü ve tahminlerde bulunmak, bunun üzerinden psikolojik avantaj ya da dezavantaj tanımlamaları yapmak bana göre abesle iştigaldir. 

SON olarak da Beşiktaş’ın uzun süre yüksek ritimde maç yapmamış olması, takımı ne derece etkiledi, ritm kaybı oldu mu sanırım bunları da hafta sonu kupa ve ligdeki G.Antep maçından sonra değerlendirmemiz daha doğru olacaktır.

Güntekin Onay / Vatan
Yorumlar (1)
ihtiyarkartal 5 yıl önce
Rize-Trabzon 3 gün içi falan bunlar işin sabun kısmı,sabun gözüne kaçarsa öyle görürsün,madem bizim istediğimiz tarihler iplenmeyecekti neden sordular o zaman?
FB maçından önce oynanması gereken maç daha sonra oynanacak bu ne kadar adil?
Gizli lider de sadece renklilere söylenir,hala öğrenemedin mi?