Zafere Giden Yol

www.kartalbakisi.com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

FUTBOL 19.10.2014, 23:10
1437
Zafere Giden Yol
u kez gripten ağır bir yara aldım. Yatak yorgan ve sümüklü  bir okul çocuğu gibi izledim doksan dakikayı...
 
Beşiktaş gol yedi, attı yedi, attı ama yine sıkıntılar iyilerin çokluğuna karşın engel gibi az da olsa çıktı karşımızda. Öncelikle sadece İki kornerin kalesinde golle sonuçlanması kazanmaya şartlanmış futbolcuların belkide basite aldığı en önemli savunma ve duruş hatasaydı. Disiplininden uzak gol yeme cezaları biraz canımı sıktı. 
 
Bu büyük bir sorundur ama oyunu söke söke alma baskısı arzusu ve ilk kez üç golle tanışması müthişti. Gökhan Töre ise sanki "Artık yeter ben iyi bir futbolcuyum görün!" dercesine başarılı oyunu arkadaşlarını basa  basa gole taşıması harikaydı.
 
Hiç durmadı..Veli ve Attiba hızır gibi orta alanda her yeri kapattılar. Ne  var ki Kerim aynı görüntüyü bir türlü yakalayamıyor! Serdar tek hata yaptı ve ikinci yarı sakatlandı ki iyi oynuyordu.Tolga da bir durgunluk var. Etkili görünmüyor duran toplarda. Demba Ba ise kendini iyi hazırlamış.Ayrıca atıyor ve attırıyor, biraz daha kullanılması gerekiyor. Hep orta ile değil boşalttığı alanları iyi kullanmak duvar paslarında tekniğinden yararlanmak şart ..
 
Takımı şahlandıran bir başka etken Seyirci..
 
Aylardır kendi sahasında ses duyamayan ve coşkulu oynamaya alışmış seyircisiyle bütünleşme arzusu ile yanan futbolcuları dün gece taraftarlar bağrına bastı ve çocuklarda helal olsun gösterdiler sevgilerini galibiyetle. 
 
Benim aklıma iki haftadır bir şey geliyor. Şeytanın avukatlığını yapmıyorum.Ama Şu Cecinhoyu Sivasspordan bir alabilsek çok iyi olur! Adam 34 değil kırk yaşında da olsa futbolcu ve Beşiktaşın aradığı sağbek. Her atakta ve her kapılan sağ kanat organizasyonundaki topta  var. Bu günkü hali ile  Avrupada da çok iş yapacak bir oyuncu. Gören göze göre değişir. Ben böyle izledim .
Biliç'e gelince...
 
Artık yavaş yavaş doğrularını yaşayarak kanıtlıyor ama son dakika paniği ile farklı galibiyete hazır olmayan yani dikkat çekiyor. Birileri ona destek ve devamlılık güveni vermeli...
 
Kimin ne dediği önemli değil. Beşiktaş yeniden doğacaktır bu sezon şampiyonluk adına. Hem yönetim hem de futbolumuz büyük olasılıkla bir süre taraftarını  da kucaklayan saha içi başarısından nasibini alır fakat sakin ve taraftarı sahiplenerek. Her türlü sıkıntılara suskun kalan görevlerini unutmuş futbol sorumlularının  ülkesinde futbolumuzu yine kurtarmak için tarihlerine bakıp örnek olacak şansın içinde olabilirler. Sonuna kadar takım olmaya devam etsinler .
 
Futbolun bu gün dünyada en önemli ederi baskılı ve çabuk oyundur. Bunu Fizik ve moral olarak bütünleşmiş bir şekilde sahaya yansıtıp kendi taktiğinizi uygular ve kazanma motivasyonu ile 90 dakikalar yaşarsanız kötü futbol dahi oynasanız kazanırsınız..
 
Bu ülkede bazen doğruları küçültüp yanlışları büyüten yaygaraların içinde şaşkınlık yaşayanlara en iyi cevap, acılı günlerdeki engelleri aşmaktır. Bu herkes olabilir hatta top bile! Ancak onu en iyi siz kullanırsanız ve sonuna kadar da kararlı olursanız muhteşem sona varırsınız .
 
Dün gece sizi çok beğendim belki oynadığınız ve en çok kazanmaya hazır olduğunuz bir doksan dakika yaşadınız ve yaşattınız... Ha bir de rakiplerinizin yani derbinin sonucu sizi etkilemez demiştim.Öyle oldu asla rakiplere bakarak kafanızda sonuç üretmeyin. Sadece baskılı tempolu çok koşan takım oyununuzu  çabuklaştırmaya, daha  çok, daha çok motivasyonuyla arttırın. 
 
Sezonu erken açtınız öndesiniz ama mutlaka ölçüyü kontrolsüz bırakmayın. Şimdi zor bir Partizan maçı  sizi bekliyor. Sakın korkmayın ve Biliç te duygusal değil gerçekçi olsun. Onların Ulusal maçta yaşadıkları eksileri var. Çekinceleri işimize yarayacaktır. Zira yansımaması olanaksızdır.
Haydi bakalım şimdilik bu kadar uslu uslu gelin, dinlenin ve yepyeni bir zafere doğru giden yola direksiyonunuzu kırın!
 
Son olarak Zemin ve Hakemi de kafanızdan söküp attığınızı gördük Bu Öz güveninizin eseridir.
Yorumlar (1)
metin 6 yıl önce
Öncelikle hocaların hocası Adnan Dinçer'e saygılarımı sunuyorum. Yaptığı yorum da yine şaheser. Ancak Cicinho'nun transfer edilmesi konusuna katılmıyorum. Hem yaşının 34 olması nedeniyle, hem de böyle oyuncuların artık maç seçme durumunda olması hasebiyle. Sivasspor'un durumu ortada. Cicinho her maç böyle oynasa en az 4-5 puan daha fazla alırlardı. Fakat böyle adamlar, hele ki bir de Brezilyalılarsa, büyük maçları seçip ona göre oynuyorlar. Oysa elimizde Linnes gibi 23 yaşında ve gayet başarılı bir aday var, ki aldığımız da söyleniyor. Beşiktaş artık ligde tek maç başarılı gördüğü oyuncuları alma devrini çoktan bıraktı ve bence de gayet iyi yaptı. Linnes gibilerini görüp de almaktır maharet, YD dönemindeki gibi tek maçta iyi oynayanları değil. Haddim olmayarak hocanın söylediklerini referans yaparak bir yorumda bulundum. Saygılar.