Vodafone Arena, denizin 5 metre altında!

Tarih olan İnönü Stadı'nın yerinde sadece bir futbol stadı yükselmeyecek. Orada aynı zamanda, teknoloji harikası, sanat, moda, ofis ve yeme, içme merkezi olan bir mimari harika yer alacak. Özetle, Beşiktaşlılar muhteşem bir statta yeni başarılara imza atacak.

FUTBOL 02.11.2015, 08:27 02.11.2015, 08:28
891

 Beşiktaş camiası ve siyah beyazlı renklere gönül verenler üç sezondur yeni mabedleri Vodafone Arena Stadı’nın açılacağı günün hayaliyle yaşıyorlar... 

Öyle ki “Şampiyonluk mu, yeni stada dönmek mi” diye sorsanız, bir çoğu “Yeni stat” diyecektir, gözü kapalı. Ve artık sayılı günler kaldı. Beşiktaşlılar yeni arenalarına dönüp ilk maçı izlediklerinde “Çekilen onca çileye değmiş” diyecekler. 

Geçen hafta içinde Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Yayın Direktörü Fikret Ercan ve Spor Müdürü Mehmet Arslan’a Vodafone Arena Stadı’nı gezdirip çok önemli bilgiler verdi. 

BİTMEMİŞ HALİ BİLE ETKİLEYİCİ

Siyah beyazlılar harika bir stata sahip olacaklar. Bitmemiş hali bile bunu müjdeliyor.İnönü Stadı’nın yerinde sadece bir futbol stadı yükselmiyor. Orada aynı zamanda; Bir teknoloji harikası; Bir sanat merkezi; Bir moda merkezi; Bir ofis merkezi¡ Bir yeme içme merkezi de yükseliyor... 

Başkan Orman’ın stat turunda anlattıkları gerçekten heyecan vericiydi. Gelin Vodafone Arena’yı diğer statlardan ayıran en önemli özelliklerini hep birlikte okuyalım.... 

Boğaza karşı yemek keyfi
Loca sahipleri, stattaki alanlarını ofis olarak da kullanabilecekler.? Statta çok sayıda restorant olacak. Ama deniz tarafındaki tarihi iki kulenin arasındaki bölgeye yani açık alanı da olan boğaz manzaralı o yere enfes bir restoran açılacak. Tüm birimler stada taşınacak. Akaretler’deki bina yıllık 1 milyon Euro’ya kiralanacak. 

YENİ AÇIKTAN BAKINCA KARŞI KALE ÖNÜNÜZDE!

Zemini -5 metre aşağıya indirilen stata kapılardan adım attığınızda, orta kata giriyorsunuz. Yeni açıkta otururken, deniz tarafındaki kale önünüzde. Her yerden saha çok yakın. 

Vodafone Arena, eski stada göre deniz seviyesinin 5 metre altında. Eskiden ise 5 metre üzerindeydi. Yani yeni stadın rakımı eksi 5!..  

KUZEYE KAYDI

* Yeni stat, eskisine göre tam 23 metre daha kuzeye doğru kaydırıldı.

* Yeni stadın protokol girişi eskiden yol seviyesindeydi. Şimdiyse 10 metre aşağıya inmiş durumda. 

* Diğer tribün girişlerinden içeriye adım attığınızda, orta kata girmiş oluyorsunuz. 

* Oradan da bir kat aşağı veya yukarı çıkıyorsunuz.ölü nokta yok 

* Taraftar açısından hiç ölü nokta yok. Her açı statta muazzam. Öyle ki eski tabirle yeni açık kale arkasında otururken bile deniz tarafındaki kale sanki birkaç metre önünüzde gibi. 

Özetle, Olimpiyat Stadı’ndaki en yakın tribünden daha yakınmış gibi. 

ÇİMİ HİBRİT, ÇATISI ENERJİ ÜRETİYOR

* Yağmur suyunun bile değerlendireleceği yeni mabed “Yeşil stat” konseptine sahip. 

* Dünyada örneği az görülen bir çatı sistemine sahip olacak Vodafone Arena, kendi enerjisini üretirken çimlerinin yüzde 95’i doğal, yüzde 5’i de hibrit olacak. 

* Yağmur suyunun da değerlendirileceği stat tüm bu özellikleriyle ‘yeşil stat’ konseptine sahip. 

* Stat aynı zamanda bir teknoloji üssü olacak.41 bin 903 taraftar aynı anda sorun yaşamadan internet bağlantısına sahip olabilecek. Maça dair tüm veriler anında stattaki taraftarlarla paylaşılacak. 

(Hürriyet)
Yorumlar (4)
tekin 5 yıl önce
bjk hangi hafta kötü sonuç alsa hemen ertesinde stadla ilgili methiyeler düzülen bi haber okuyoruz.güzel taktik...eee 3 senedir hiçbir sportif başarı olmayınca baktınız milleti statla oyalamak tuttu.devam ediyosunuz.öyle bi hava yaratıyosunuz ki sanki kimsede stad yok,bitince her rakibi burda 5-0 yenicez her sene şampiyon olacaz:)))birakın bu işleri.fındık kabuğu kadar kuçucuk stadı başımıza maracana,allianz arena,camp nou yaptınız.anadolunun heryerinde böyle statlar yukseliyo bursanın bile 45 bin kişilik stad yaptığı yerde 41-42 bin skandalın en buyuğudür.
yunus 5 yıl önce
Bu stadtan arena degil antreman sahasi olur. dunyada 40 bin kisilik stad artik kalmadi.orman saf taraftari iyi uyuttu 3 se.edir.
DUVARCIUSTA 5 yıl önce
BAZILARINA ŞAŞIYORUM BİLİP BİLMEDEN AHKAM KESİYOR MARACANADAN BAHDEDENLER VAR BU STAD BOŞ ARAZİDE DEGİL BU STAD İSTANBULUN EN GÜZEL YERİNDE BU STAD YAPILACAGI ZAMAN ÇEKİLEN ÇİLELERİ YAPANLAR BİLİR KLAVYE KARŞISINDAKİLERE KOLAY STADIN OLDUGU YERE 5 KATLI APARTMAN YAPMAYA KALKSAN 5 YILDA ANCA YAPARSIN STAD BU BARAKA DEGİL
ŞEYHMUS 5 yıl önce
SAYIN TEKİN BAKIYORUM DA KLAVYENİN KARŞISINDA DİLEDİGİN GİBİ ATIP TUTUYORSUN SEN BU STAD YAPILIRKEN O KEŞMEKEŞ İSTANBUL TRAFİGİNİ GÖZ ÖNÜNE ALDINMI SANA SÖYLİYEYİM HAFRİYAT DÖKMEGE GİDEN DAMBER 4 SAAT SONRA GELİYORMUŞ BUNUN TIRI HARİÇ MALZEME GETİREN ARAÇLAR O RAYA KAÇ SAATTE GİDEBİLİYOR BİLMİYON TABİ KIRK BİNİ DE GÖZÜNDE AZ GÖRÜYON 30 BİN OLSUN YETER YETERKİ DOLSUN YÜZ BİNDEN BAHSEDİYON DOLSUNDA KIRK BİN OLARAK RAZIYIZ TAKIMA DESTEK LAZIM SENİN GİBİLERLE İŞİMİZ YOK BİLİP BİLMEDEN SALLAMA HA BİDE STADI BİZ KENDİ HELAL PARAMIZLA YAPIYORUZ