Vodafone Arena'da sona doğru...

BEŞİKTAŞ’ın yeni yapılan stadyumu Vodafone Arena’da yerine kaldırılan çatının ilk halkasından sonra ikinci halkanın montajı büyük ölçüde tamamlandı.

FUTBOL 20.12.2015, 11:52 20.12.2015, 11:53
1721

Çelik çatının tamamlanmasın ardından çatı örtüsü kaplama işlemine geçilecek. 5 Ocak tarihinde stadyum içindeki vinçlerin çıkarılarak futbol oynanacak yeşil sahanın yapımına da başlanacak. Beşiktaş’ın bu sezonun son maçlarını bu stadyumunda oynaması için hummalı çalışma sürüyor.

Dolmabahçe’de eski stadyumun yıkılmasının ardından başlayan modern stadyumun inşaatında artık sona yaklaşılıyor. Çatının ilk halkasının yerine kaldırılmasından sonra  ikinci halkanın montajı devam ediyor. Kale arkası ile kapalı tribünlerin birleştiği dört noktada devam eden montaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından kedi yolu ve çatı kaplamasını tutacak oval boruların montajına başlanacak. Çatı kaplaması ise dışarıda kurulacak dev vinçlerin yardımı ve kedi yolları kullanılarak gerçekleştirilecek.

Futbol oynanacak yeşil sahanın yapımına başlanması için ise planlamaların sürdüğü öğrenildi. Çimlendirme yapılmadan önce zeminin 50 cm daha alçaltılacağı belirtiliyor. Şu anda orta bölümünde vinçlerin çıkarılmasının ardından Ocak ayı ortalarında yeşil saha ile ilgili çalışmaların başlayacağı belirtildi. 
VODAFONE ARENA’NIN ÖZELLİKLERİ

1- Stadın kapasitesi UEFA'nın 2016 kriterlerine göre 40 bin 582 kişi olarak planlandı. Stat 79 engelli koltuğuna da sahip. İlk seyirci koltuğunun taç çizgisine uzaklığı sadece 6 metre.
2- Yaklaşık 3500 VIP deri koltuk yer alacak. Bunların 2500 tanesi ekranlı özel koltuktan oluşacak.
3- Loca sayısı 147.

4- Basın tribününde 152 kişi kapasiteli, masalı özel bir alan bulunacak.
5- Engelli izleyiciler için özel bir alan olacak.
6- Sürdürülebilir, çevreci ve yeşil bina olma özelliğini taşıyacak.
7- 50 bin ziyaretçinin ihtiyacını karşılayacak, yüksek bant genişlikli Wi-Fi, 2G, 3G ve 4G geçişine hazır ağ bağlantıları yer alacak.
8- Video wall dijital ekranları stadın farklı noktalarına konumlandırılacak. Her ekranın içeriği farklı olabilecek ve tek merkezden yönetilecek.
9- Stat kompleksinin brüt alanı 135 bin metre kare büyüklüğünde. Toplam kapalı kullanım alanı ise 90 bin metre kare.

Yorumlar (5)
Sami 5 yıl önce
Stadi bitirdin ama Besiktasi da bitirdin Orman bey. Taraftar tribunden kacti ve Basari koca bir 0 !
ali buluç 5 yıl önce
twiter hesabında pkk lı teröristin resmini yayınlayıp bunları öldürmeyin diyen taraftarlarmı tribünden kaçmış,çokta gerekleri yok zaten.pkk sempatizanı,dhkp-c sevicileri,esrarkeş,ülkenin aşbakanlık ofisini kepçeyle yıkmaya çalışan taraftarın olmadığı daha iyi sami gardaş
Yamakasi 5 yıl önce
Stadın dışı da Astana'nın stadının dışı gibi ışıklandırılsın, o inşaat balkonları bile daha güzel gözüküyor, gökdelen gibi oteli oraya dikiyorlar, stada geldi mi tarihi silüet bozulmasın diyorlar, eski açığa dokunmasınlar ancak diğer yerler en iyi şekilde ışıklandırılsın.
hasan 5 yıl önce
Sami tabi alisti sen ve senin gibiler adali-yd doneminde kupalara ambargo koymaya ya simdi bu yonetimi begenmiyor... sizin gibi taraftardan kurtulmamiz sart...
bülent şen 5 yıl önce
eğer hibrit çimden vazgeçerseniz yazık bu kadar emeğe