Vodafone Arena 4G'ye şimdiden hazır

Vodafone Türkiye, yapımı devam eden Vodafone Arena’yı 4G teknolojisine hazırlıyor. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak Vodafone Arena, gelişmiş 4G sistem ve ekipmanlarıyla donatılıyor. İç ve dış mekânlarına özel stadyum sistemleri yerleştirilecek olan Vodafone Arena, Türkiye’nin ilk 4G bağlantılı stadyumu olacak.

FUTBOL 27.11.2014, 12:18
1840
Vodafone Arena 4G'ye şimdiden hazır
Beşiktaş JK ile Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasına imza atan Vodafone Türkiye, yapımı devam eden ve tamamlandığında Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak Vodafone Arena’da taraftarlara ve ziyaretçilere 4G deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor. Tüm sistem ve ekipmanların 4G-LTE teknolojisini destekleyecek şekilde tasarlandığı Vodafone Arena’da, 150 Mbps’ye varan hızlarda 4G bağlantısı sunulacak. 
 
Toplam 41.903 koltuk kapasiteli Vodafone Arena’da, çatıya ve kapalı alanlara kurulacak, son derece yüksek veri aktarımı kapasitesine sahip antenler, Arena’da kapsama sorunu yaşanmamasını sağlayacak. 4G bağlantısı için çatıda 74 ayrı noktadan kapsama sağlanacak. Vodafone Arena’nın soyunma odaları, restoranlar, asansörler ve otopark girişi gibi kapalı alanlarda ise yaklaşık 250 ayrı noktadan kapsama sağlanacak. Bunlara ek olarak, maç öncesi ve sonrasında 16 özel anten kullanımıyla ziyaretçilerin 4G deneyimi artırılacak.
 
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, şunları söyledi:
 
“Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması hedefiyle ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi doğrultusunda teknoloji yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Geleceğin teknolojisi olarak gördüğümüz 4G mobil internet şebekesini abonelerimize ilk günden itibaren en hızlı ve en kolay şekilde ulaştırmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunuyoruz. Bu kapsamda, dijital dönüşüm vizyonumuzun ‘abidesi’ olarak yükselen Vodafone Arena’yı da 4G teknolojisiyle donatıyoruz. Bir ‘gönül birliği’ olarak gördüğümüz Beşiktaş JK sponsorluğumuz kapsamında, Vodafone Arena’ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kuruyoruz. Beşiktaşlılar, 4G sayesinde, mobil iletişimde daha yüksek aktarım hızları, kapasite ve kalite ile tanışacaklar. Vodafone olarak, Türkiye’nin ilk 4G bağlantılı stadyumunu hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Teknolojinin küçük mucizelerini sunarak abonelerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”
 
10 milyon dolara yakın akıllı stadyum yatırımı
 
Vodafone Arena'ya tüm akıllı stadyum altyapısını besleyen veri ve telekom odaları; 50 bin ziyaretçinin ihtiyacını karşılayacak, yüksek bant genişlikli Wi-Fi, 2G, 3G ve 4G geçişine hazır ağ bağlantıları; farklı noktalarda konumlandırılacak dijital ekranlar ve her ekranın içeriğini farklılaştırıp tek merkezden yönetilmesini sağlayan ileri yayın teknolojisi; taraftarlara ve ziyaretçilere zengin mobil hizmetler sunacak uygulamalar ile abonelerin hayatını kolaylaştıran, özel ve avantajlı Vodafone servislerinden oluşan bir "dijital altyapı" kuruluyor. Vodafone Türkiye, Vodafone Arena’nın akıllı stadyum altyapısı için 10 milyon dolara yakın yatırım yapıyor. Vodafone Arena aynı zamanda, yağmur suyu biriktirme alanları, güneş enerjisi panelleri, enerji tasarruflu aydınlatma sistemi gibi birçok özelliğiyle Türkiye’nin ilk “yeşil stadyumu” da olacak. 
 
Vodafone, 4G’de dünya lideri
 
30 yıla yakın tecrübesiyle 2G ve 3G’de olduğu gibi 4G teknolojisinin de global olarak oluşmasına ve gelişmesine ciddi katkılar sağlayan Vodafone Grubu’nun 15 ülke ve pazarda 4G abonesi bulunuyor. Vodafone Grubu’ndan aldığı bu güçle Vodafone Türkiye de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 4G’yi 2015’te canlı yayına alma hedefine yönelik çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu doğrultuda, İstanbul, Ankara ve İzmir’de tüm baz istasyonlarını SingleRAN teknolojisini içerecek şekilde yenileyen şirket diğer yandan 4G teknolojisi açısından büyük öneme sahip fiber altyapı için Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin enerji iletim hatlarının kullanım haklarını da kapsayan toplamda 300 milyon TL’lik yatırım yapıyor. Türkiye’de üretilen 4G özellikli ilk akıllı telefon Vodafone Smart 4 power’ı pazara sunan Vodafone Türkiye, çeşitli hız testlerinin yanı sıra 4G teknolojisini kitlelerle buluşturmak için etkinlikler de düzenliyor. 4G uluslararası dolaşım hizmetini Türkiye’de sunan ilk ve tek operatör olan Vodafone, abonelerine 28 ülkede 4G teknolojisinin olanaklarından şimdiden yararlanma imkânı sağlıyor.
Yorumlar (13)
murat 6 yıl önce
4 G aslında başka İstanbul takımına yakışır. :))
vehbi 6 yıl önce
murat
arkadaşım olsan "sen piçsin oğlum" derdim. Harikasın :)
levent 6 yıl önce
ne bıcım stad ulan bu,hayvan kafesı gıbı,hemde kucuk. 80 bın kısıyle rekor kıran buyuk besıktas taraftarı buraya gelmez. buraya ancak zavallı,ezık,homoseksüeller gelır. burada yorum yazan orman destekcılerı gıbı. orman defol gıt.adalı başkan, quaresma kaptan sıktırın gıdın lan.
hakan 6 yıl önce
efenim levent her gördüğü mekanı kafes sanıyor durduramıyoruz.
Tahir 6 yıl önce
Buyuk Besiktasimiza yakismayan ufak,siradan bir stad iste, avunun durun!
levent 6 yıl önce
arkadaşım bana laf atacağına birazda ormana laf atsana.Bu orman geldigi günden beri,biz
ne hale geldik haberindemi.?Acliktan nefesimiz kurudu.E biraz bizede anlayış gösterin.
Tahir 6 yıl önce
Levent arkadaşıma tamamen katiliyorum.Ah ah...
Naci 6 yıl önce
Eziklerin stadi burasi, Besiktasin degil!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın