Tarladaki Zafer

Güntekin Onay kaleme aldı.

Tarladaki Zafer

BU maçta oyunu değerlendirmek ve eleştirmek büyük haksızlık olur. Neden ? 

1- Çarşamba gecesi Londra’da Arsenal ile oynayan Beşiktaş neden Pazar değil de Cumartesi oynuyor ? 
 
2- Bu kadar kötü bir zeminde bir futbol maçı nasıl oynanır ? Sporcu sağlığının hiç mi önemi yok ? Pas yapmak futbol oynamak hemen hemen imkansız idi.
 
3- 35 derecelik bir sıcaklık ve yüksek nemde en fazla bu kadarı olur. 
 
2 takım futbolcuları da bu olumsuzluklara rağmen büyük bir mücadele gösterdiler. Hatta tempo diğer maçlar ile kıyaslandığında daha bile yüksekti. Demba Ba’nın yokluğunda şans bulan Cenk Tosun’un bitiriciliği tartışılmaz. Rakip ceza alanında beslenirse golü bilen, vuruş özelliği olan bir oyuncu. Goller kaçırdı ama vuruş kalitesi hiç de kötü değildi. Nitekim Gökhan Töre’nin ortasında attığı kafa golü 1’nci sınıf santrfor golü idi. 3 kez daha net gol pozisyonu yakalayan Cenk kaleci Nihat’ı aşamazken Kerim Frei’ın karşı karşıya kaldığı pozisyonda da çok klas bir pas verdi.
 
BEŞİKTAŞ bu maçı kazandı ise Mustafa Pektemek’in rolü çok büyüktü. Hem çok çalıştı, hem topu rakip ceza alanına iyi taşıdı ve arkadaşlarına servis yaptı. Sağbek oynayan İsmail ve oyuna Veli’nin yerine giren Necip de çok güçlülerdi ve etkili oynadılar. 
 
NiHAT YILDIZLAŞTI
 
GOLÜN asistini yapan Gökhan Töre, tarladan beter sahada ince işler yapmaya çalışırken yaptığı top kayıpları ile saç baş yoldurdu. Artık olgunlaşması ve daha ekonomik oynamayı öğrenmesi lazım. Aynı şeyler Kerim için de geçerli. Ayağında çok top tutuyor ve savunmada kendi kanadını hiç kapatmadı. Beşiktaş kendi açısından hiç bir olumluluk içermeyen bir haftayı zorluklar içerisinde 3 puan ile kapattı. Kaçan inanılmaz pozisyonları atamamak da az kalsın pahalıya mal oluyordu.  
 
HEP yazıyorum, söylüyorum. Hem ligi hem de Avrupa’yı birlikte götürmek kolay değil. Kadro derinliği şart. Bir Avrupa maçının ardından daha ligin ilk maçında kırılmalar başladı. Kadroda eksilmeler baş gösterdi. Özellikle orta sahanın merkezinde rotasyon son derece dar. İlk yarıda Veli sakatlandı. Tüm orta alan oyuncuları sahada. Yedek kulübesinde başka orta saha yok ve daha ligin ilk haftası...
 
LONDRA’DAN Mersin’e uzanan yolda, bu kadar yorgun iken, eksikler ile ve de bu rezil zeminde Çukurova sıcağından 3 puan ile ayrılmak büyük bir başarı. Maçın adamı ise hiç tartışmasız kalesinde 5 net golü kurtaran Nihat Şahin idi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali murat vural
ali murat vural - 5 yıl Önce

cenk bu takimin en klas golcüsü haberiniz olsun ! yeter ki sans bulsun . demba ya toplar sisirildikce gücümüz azalacak ! olcayin yerine mutlaka ismail oynamali ve sol kanadimiz avrupanin en iyilerinden olur ! sagbeke transfer sart ! sosa gelecekmis iyi ama zamana ihtiyaci var !

Gezgin
Gezgin - 5 yıl Önce

Sizin için üzülüyorum sayın ONAY..Sizin kaleminizden Beşiktaş için iyi şeyler okumak güzel,,Düne kadar kaleminizden kan damlıyordu..Hayırdır,,ne deyişti..

fthspkn
fthspkn - 5 yıl Önce

iyi ki senin gibi bir Beşiktaş kalemi var.seni bile anlamayan kişiler var maalesef!.zemin çok kötü idi ve istanbul da serin sayılacak hava varken mersin de çok zor bir hava vardı.neden ülkemizde kurum ve kuruluşlar insiyatif kullanamaz..ilk maç istanbul alınıp 2. maç mersin e alınır olay çözülürdü Beşiktaş olması gereken den 1 gün önce oynasa bile zorluk azalırdı.saha ve hava şartları bu kötü olmazdı.inşallah ortak aklın kullanılabildiği günler ülkemizde yarından tezi yok yaşanabilir.