Sosa'nın dönüşü

Ali Ece kaleme aldı.

FUTBOL 06.12.2015, 04:42 06.12.2015, 04:42
1113

 BU sezon adeta Beşiktaş’ın yaratıcılık jeneratörü olan Oğuzhan yokken, Sosa’nın fabrika ayarlarına dönmesi olmazsa olmazdı. Zaten Töre ile Olcay’ın ilk yarıdaki anlaması zor gariplikleri nedeniyle Beşiktaş hücum sürekliliğini kuramadı. Hatta ilk 45’te oyun üstünlüğü az farkla da olsa Kayseri’deydi. Bu ilk yarı Sosa ve Atiba hariç bu sezon Beşiktaş’ın en az iyi oynadığı 45 dakika oldu. Kolektif A planı tekleyince, Sosa adeta bireysel B planını devreye soktu. 

Nihayet uzun süre sonra Mario Gomez’in arkasına değil de koşu yoluna pas atmayı akıl eden ilk oyuncu Sosa’ydı. Tabii asistinden önceki boştaki en müsait arkadaşını arayan araştırmacı driplingleri, o driplinglerin temposu hepsi de geçen sezon büyük fark yaratan Sosa’dan özetler niteliğindeydi. Mario Gomez, golünü atmadan önce ezbere vurmak yerine ısrarla önünü boşalttı. Cenk’in bu golü tekrar izleyip ceza alanında Gomez soğukkanlılığını kendi oyun tarzına eklemesi gerekiyor. Töre kendine gelmeli Sosa’nın bireysel B planı, geçen sezon adeta ikizini attığı sol kanattan sağ ayak içiyle sol doksana frikiğiyle devam etti. 

Ancak Sosa’nın başarılı bireysel performansına rağmen Beşiktaş sezon başındaki başarılı oyun seviyesine dönemedi. 2. yarının başında Gomez pas cömertliği ile pozisyon harcama hovardalığını karıştırmasaydı, ilk 45’e göre performansı düşen Kayseri’ye erkenden havluyu attırabilirdi. Tabii Sporting-Galatasaray zorlu fikstürüne girilirken önemli bir noktaya da parmak basalım: 1 ay öncesine kadar Beşiktaş’ın adeta kare asından birisi olan Gökhan Töre’nin bu düşük performans ve afra tafraya bir an önce son verip kendine gelmesi gerekiyor.
Yorumlar (2)
necsoy 5 yıl önce
A:E. iyi değinmiş...G.Töre kendini toplamalı...boş kaleye gol atamamalar,yanlış pas tercihleri,kaybettiği top sayısının yüksekliği,o hızına rağmen çizgiye inememesi,rakiplere kart sıkıntısı yaşatamaması..bir yıldızın bu kadar ekisi olmamalı!
kartaca 5 yıl önce
İsmail ve Tolga'nın verdiği zararlar maddi ve manevidir. İsmail'in ofsaytı hala öğrenememesi yüzünden uefa da gruplara kalamaya biliriz. Ve gs maçında bu nedenle yorulan oyuncuların performansı düşebilir, şampiyonluk iddası yara alabilir. Kaybedilen milyon eurolara iki tane kaliteli sol bek alınabilirdi. Bunu bu yönetimde farkeden yok mudur 3 yıldır? Tolga'nın Bruge maçı hataları yüzünden çeyrek final gitmedi mi? Kaybedilen euroların miktarı nedir? Bu paraya kaç tane, 18 e hakim, kaliteli kaleci alınırdı? Manevi ve moral kayıpları mı?... Onları da siz tahmin edin. Artık günümüz futbolunda zeka önemli arkadaşlar. Bir oyuncu transfer ederken Sağlık testlerine IQ testini de eklemeleri lazım. Biz de maalesef düşük IQ lu oyuncular sorunu var.