Sorumsuzlukla kazanılan maç

Mehmet Demirkol, Çaykur Rizespor-Beşiktaş maçını değerlendirdi.

Sorumsuzlukla kazanılan maç

Kıvanç, Koray ve Obraniak’ın korkunç sorumsuzlukları olmasa Beşiktaş’ın maçı kazanması kolay olamayabilirdi. Gerçi bu sorumsuzluklara rağmen de kolay olduğunu söylemek zor. 62 ve 65’te çıkan 2 kırmızı kart Beşiktaş’ı pozisyona sokamadı. 88’deki penaltı da bir pozisyonda ortaya çıkmış değil. Sahanın en iyi oyuncularından Obraniak’ın savunma bilmemesinden... 

Oyunu böyle yapan Karaman’ın doğru tercihleri... Gerçekten doğru bir stratejiyle Beşiktaş’ın zaaflarını değerlendirdiler. Rize’nin, Kıvanç, Silvestre, Sercan, Obraniak ve Ümit’le kurduğu orta saha Holosko ve Eren’le 7’li bir pas ağı oluşturmuştu. Bu Beşiktaş’ın önde prese dayalı planını kullanılamaz hale getirdi. 7 kişiyle görece akışkan bir oyun ve pas trafiği sağlarsanız rakibin bununla sayısal olarak mücadele etmesi kolay olmuyor. Bunun için pres gücünü artırmak ve pastan daha hızlı olmak gerek. Beşiktaş bunun için fazla yumuşaktı. Sezon başından bu yana oynadıkları oyun misal Fenerbahçe maçında benzer bir sekteye uğramıştı bundan önce. Pres işe yaramayınca iyice yumuşadı orta saha. Sosa dışında seviyeyi artıran olmadı.

Bilic’in bu durumla baş etme yöntemi eleştirilir. Kerim-Olcay değişikliği hücumun enini daralttı ve işe yaramadı. Atiba-Veli değişikliği hiçbir şey değiştirmedi. Tolgay-Oğuzhan değişikliğiyse Sosa’nın biraz olsun ofansa gönül rahatlığıyla çıkmasına katkı yaptı. Yani sadece son değişiklik aslında oyuna müdahaleydi. Maçın kazanılmasında hiçbir etkisi olmadı. 9 kişilik rakip karşısında oyunu değiştirmeyi düşünmemeyi anlayamıyorum. Bilic iyi bir antrenör ancak artık bir eşiği geçmesi gerekiyor. Oyuncu değiştirme şansınız olmasa da oyunu değiştirebilirsiniz. Sağ kanat bu kadar işlemezken gerekli olan oyunu değiştirmektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Özgür
Ahmet Özgür - 4 yıl Önce

1. si Fener maçında direncimizi fenerbahçenin presi değil hakemin BJK'li oyuncuları dövdürmesi ve sahada 10 kişi bırakması kırdı önce o şikeli işlerden bir bahset delikanlıysan Demirkol denen götelek.. 2. si Biliç oyunda mevcut oyun sistemini değiştirmeye çok sıcak bakan biri değil sebebi ise taktiksel ve dizilimsel istikrara inanan taktik dağılımı değiştirmektense, oyuncu tipini değiştirerek yani defansif meziyetleri ön planda olan adamı çıkartıp aynı mevkii'ye ofansif meziyetleri ön planda olan oyuncuları sokmayı yeğleyen bir hoca olmasından kaynaklanıyor.

kadıköy panteri
kadıköy panteri - 4 yıl Önce

ahmet özgür.. kardeşim çok doğru söylemişsin. bu demirkol denen sinsi herif beşiktaş'ı değerlendirirken bile fenerbahçe'yi övüyor alttan alttan. böyle adamlara karşı taraftarımız uyanık olmalı.

taRantuLas
taRantuLas - 4 yıl Önce

Bunu da yorumcu diye televizyona çıkartıyorlar. Hikmet Efendi (çakma terim) güya analiz yapmış, 11 kişi defans yapıp, kontra atağa çıkmanın analiz edilecek nesi var acaba? Aldığı paraya yazık.