Şampiyonluğun şifresi Güneş sistemi

Beşiktaş’a hücum ağırlıklı göze hoş gelen bir futbol oynattı. Tüm Türkiye’nin büyük beğenisini kazandı..Yönetimle futbolcuları arasında köprü görevini üstlendi.

FUTBOL 07.06.2017, 03:10 08.06.2017, 03:13
330

Beşiktaş ligde 15. şampiyonluğa ulaşırken bunda en büyük pay sahibi hiç kuşkusuz Şenol Güneş oldu. Siyah-Beyazlı takımda 2. sezonunu yaşayan tecrübeli hoca futbolcularına önce bir öğretmen gibi davrandı. Yeri gelince okşadı, yeri gelince azarladı. Onların her derdiyle çok yakından ilgilenirken bir psikologdan farksızdı. Futbolcularına ne zaman nasıl davranacağını bilirken otoritesini sevgisiyle birleştirmeyi de başardı. 

***

KÖPRÜ GÖREVİ
Güneş yönetimle, futbolcular arasında da bir köprü oluşturdu. Bunu yaparken son derece duyarlı davranarak futbolcularını koruyan bir teknik adam oldu. Beşiktaş geçtiğimiz sezon Gomez, Sosa ve Gökhan Töre gibi önemli oyuncularını kaybetti. Onun yerine gelenlerin bu oyuncuların boşluğunu doldurup doldurmayacağı kafalarda soru işareti oluştururken Güneş oturttuğu sistemle Beşiktaş'ta kan kaybı olmamasını sağladı. Sistemden ödün vermediği için Beşiktaş giden oyuncuları hiç aramadı.

***

GÖZE HOŞ GELDİ
Şenol Güneş, Beşiktaş'a hücum ağırlıklı bir futbol oynatmayı ilke olarak benimsedi. Siyah-Beyazlı takım oynadığı göze hoş gelen futbolla tüm Türkiye'nin beğenisini kazandı. Rakipleri baskı altına alarak zor maçları lehine çevirmeyi başardı. Beşiktaş attığı 73 golle ligin en çok gol atan takımı oldu. Bir başka deyişle Kartal maç başına 2.1 gol ortalamasına ulaştı. Bu başarıda Şenol Güneş'in payı tartışmasız çok büyüktü.

***

KUPA DEMEK PARA DEMEK
Beşiktaş ekonomik olarak da ihya oldu. Kartal bu sezon ligde106.5 Milyon TL havuz geliri kazandı. Bunu 20 Milyon TL lige katılım bonusu, 40.5 Milyon TL sportif performans ödülü, 19 Milyon TL şampiyonluk ödülü ve 27 Milyon TL'da geçmiş 15 şampiyonluk ödülü oluşturdu. Vodafone Arena, loca, vip koltuk ve kombine satışlarıyla toplamda 140 milyon liralık gelire ulaştı. Sponsorluk geliri bu yıl 75 milyon lirayı aşarken, isim hakkı ve lisanslı ürün satışından da 65 milyon lira kazandığı tahmin ediliyor. Şampiyonlar Ligi'nde 100 milyon TL gibi bir parayı kasasına koymayı başardı.

***

SEYİRCİDE DE İLK SIRADA
Sezonu şampiyon olarak bitiren Beşiktaş taraftarları takımlarına verdiği destekle de ilk sırada yer aldı. 4 Büyükler arasında Beşiktaş'ın seyirci ortalaması bu sezon 29.190 oldu.

***

TRABZON 2'NCİ
Trabzonspor 27 bin 410 ile 2., G.Saray 18 bin 170 ile 3, Fenerbahçe de 12 bin 330 ile 4. sırada yer aldı

***

TEKNİK ADAMLARA DERS VERDİ
Geçen sezon Beşiktaş'ın başına geçen Şenol Güneş, 2. sezonunda 2. şampiyonluğunu yaşadı. Aynı zamanda bir teknik adamın elindeki kadroyu nasıl en verimli şekilde kullanabileceğinin de dersini verdi. Oyunu çok iyi okuyan, sezgi gücü yüksek olan ve maç içinde hamleleri en iyi şekilde yapan Güneş çok büyük takdir topladı.

***

Kaynak: Takvim

Yorumlar (0)