Q17 soslu liderlik keyfi

Ali Ece kaleme aldı.

 Bu sezonki Türkiye liginin tempo ve estetik ortalamasının çok üstünde bir ilk 15 dakika izledik. Hakemleri ve tribündeki boşlukları hariç Almanya Bundesliga’dakilere benzer kaliteli, zevkli bir maç başlangıcıydı. Bir ara Rize % 95’lik pas isabeti ortalaması yakaladı, bir topu direkten döndü. Ersan-Kweuke-Rhodolfo üçgenindeki mücadele ekstra zevkliydi. (85. dakikada Ersan’ın bir ikili mücadelede Kweuke’ye üstün gelince gol atmış oyuncu edasıyla sevinmesi bu mücadelenin yoğunluğunun en çarpıcı özeti)

Beşiktaş, 25’ten sonra oyun üstünlüğünü kurdu. Rize’nin hücum planını bozdu, bunu yaparken de Şenol Güneş stoperlerini orta sahaya yaklaştırdı böylece Kweuke sırtı dönük topu aldığında karşısında takım arkadaşlarından daha çok Beşiktaş orta 3’lüsünü görmeye başladı. Atiba’nın topla hatasız oyunu kadar topsuz oyunda iki ceza alanı arasındaki mekik dokuyuşları da Beşiktaş’ın oyununu güçlendirdi.

Aynı orta sahanın farkıyla Beşiktaş’ın üst üste 6 tek paslı “Guardiola Münih”vari hücumu da gözlerin pasını silen cinstendi. Ancak Beşiktaş final ve Gökhan Töre’nin aşırı top kayıpları nedeniyle yarı final paslarını iyi yapamadı. Bu yüzden de Mario Gomez’i yeteri kadar topla buluşturamadı.

Tempo ilk 15’teki kadar süper olmasa da ilk 45’in tamamında lig ortalamasının üstünde devam etti. Sadece maçın hakemleri bu tempoya ayak uyduramadı, birçok pozisyonu kaçırdılar. Türkiye’deki hakemlerin çoğunun en büyük sorunu, oyun kurallarını iyi ezberlemelerine rağmen futbolu yeteri kadar iyi bilmemeleri.

İlk yarıda Olcay tempoya uyum sağlasa da oyuna % 100 uyum sağlayamamıştı. Şenol Güneş, 2. yarıya Olcay yerine Quaresma ile başladı. Portekizli yetenek, Beşiktaş’a 2. gelişindeki en iyi 45 dakikasını oynayarak 3 puanı getiren kilit isim oldu. 47’de “verimli” çalım attı, 49’da Beck’e harika bir aşırtma pası verdi, 65’te yine Beck’e bu kez harika bir “pergel pas”ı gönderdi, 66’da Koray’a attığı “asansör çalımı” da tribünleri ayağı kaldırdı. Tabii ki hepsinden değerlisi 63. dakikada yaptığıydı: Quaresma, sade yaptığı birçok vuruşta olduğu gibi usta işi bir şutla 3 puanı getiren gole imza attı.

Hikmet Karaman, Rize’ye hem puan hem de oyun kalitesi açısından Altın Çağı’nı yaşatıyor ancak lig tarihinin en çok galibiyet alan hocası Şenol Güneş’in elindeki malzeme nasıl daha iyiyse oyuna müdahaleleri, değişiklik tercihleri ve zamanlamaları da o kadar yerindeydi. Güneş’in bu sezon yarattığı kilit fark, sadece Oğuzhan gibi umut veren oyuncular üzerindeki performanslarını maksimum seviyeye çekerek istikrarlaştıran etkisi ve yüksek tempolu ofansif futbol değil. Geçen sezondan sonra adeta birçok taraftarın umudu kestiği kaleci Tolga, Ersan ve İsmail gibi oyuncuların Şenol Güneş etkisiyle toparlanması da ekstra değerli. Ersan son 2 maçtır, İsmail de dün gece uzun süredir Beşiktaş formasıyla en iyi performanslarını sergilediler. Hocanın bir dahaki zor görevi ise Töre’nin kafa ayarlarını tekrar düzeltmek olacak.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 03:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yemezbey
Yemezbey - 4 yıl Önce

Yine döktürmüşsün, maçın ikinci yarısının ilk bölümünü işlerim dolayısıyla pek izleyemedim, en önemli kısımlarıymış meğer.

SÜLEYMAN DK
SÜLEYMAN DK - 4 yıl Önce

ALİ ECE oguzhan hep umut veriyor sizin gibi,lere 3 sndr bjk oguzhan ne yaptı hangi krtik derbide hedef stresli maclarda ne yaptı hic oynayamadı bile oguzhan sizin gibilere gep umut veriyor kümeye oynyn hedefi olmayan tkmlr karşı biraz saman alavi gibi oynuyor 1-2 mac sonra 5-6 mac yat adamon kapasitesi bu sonra onu mjessi gibi övüyorsunuz burada Q7 gwercegi var mac kazandrn yıldız onu küstürün olcay oguzhan töreyi ersanı sosa yı balon gibi şişirin sonrada işte böyle batlarlar stresli zor maclarda

emiliano
emiliano @SÜLEYMAN DK - 4 yıl Önce

ne istion kardeş oynadığın lig Türkiye yıldızı parlamış 23 25 yaşındaki süper starları mı beklion.biz kendi yıldızımızı kendimiz yaratacaz ya da sönmüş yıldızların parlaması için bir basamak olacaz.

Kartal
Kartal - 4 yıl Önce

Süleyman dk nicki arkadaş neyin kafasını yaşıyor merak ediyorum. Oğuzhan en çok eleştiri aldogı sezon bile takımda en çok asist yapan adamken neyi eleitiriyor acaba:) oğuzhan bu sene mükemmele yakın top oynuyor. Bu sülüman içimşzdeki irlandaloladan sanırım :)

Yasar
Yasar - 4 yıl Önce

Oguzhan ve Olcayin quaresmanin seviyesine gelmesi icin 10 yil gerekir. yinede onun gibi yetenekli ve kariyerli olamazlar. Tebrikler q7. Taraftar arkanda. Saldir kocum