Nazarlık...

Beşiktaş'ta ligin 11. haftası itibari ile adeta bahar havası yaşanıyor. 11. hafta itibari ile lider durumda bulunan ve pozitif yönde ligin en çok konuşulan takımı olan siyah beyazlılardaki değişim, sakatlık haberlerinde de kendini hissettiriyor.

FUTBOL 10.11.2015, 17:39 10.11.2015, 17:45
1118

 SAKATLIK KABUSU BİLE TAKIMI TERK ETMİŞ GÖRÜNÜYOR

Geçtiğimiz sezonlarda futbolcuların yaşadığı sakatlıklar ile gündemden düşmeyen Beşiktaş bu sezon aynı sıkıntıları neredeyse yaşamıyor.
Son üç sezonda takımda yaşanan sakatlıklar ile bu alandaki tüm rekorları alt üst eden, neredeyse hastaneyi görmeyen futbolcusu kalmayan Beşiktaş'ta, masörün bile adalesinde yırtık çıkması artık mizah boyutuna gelen haberlere konu olan bir durum halini almıştı.
Her hafta ortalama 4 dört futbolcusu sakatlıklar yüzünden idmanlara ve maçlara çıkmayan ve kabus haline gelen sakatlık belası ilk 11 hafta itibari ile siyah beyazlıların yakasını bırakmış görünüyor.
Futbol A takımında şu anda (uzun süreli) sakatlığı bulunan sadece 2 futbolcu bulunuyor. Bunlardan Veli Kavlak'ın omuz sakatlığı yaklaşık 1 yıldır sürerken bu sezona ait kayda değer tek sakatlık Tolgay Arslan'ın yaşadığı sakatlık oldu. Henüz sezon başı çalışmaların ilk günlerinde talihsiz bir şekilde çapraz bağ kopması yaşayan Tolgay'ın dışında, A takımda 5 aydır iyileşmesi haftaları bulan sakatlıklar yaşanmadı.
 
YÖNETİMİN İLK İŞİ DOKTORU DEĞİŞTİRMEK OLDU
Geçtiğimiz sezon sakatlıkların sebebini uzun süre araştıran ve çözüm üretmeye çalışan yönetim ise yeni sezonun başlamasıyla teknik direktör Şenol Güneş'inde hazırladığı program doğrultusunda bir dizi önlemler almıştı.
Yaptığı her tedavi yöntemi olay olan ve bir çok futbolcunun aleyhine konuştuğu doktoru değiştiren siyah beyazlı yönetim yerine, aynı zamanda A Milli Takımda da görev yapan Sarper Çetinkaya'yı getirdi.
İlginç tedavi yöntemleri yerine normal tıp uygulamalarını devreye sokan Sarper Çetinkaya'nı gelişi sakatlıkların azalmasında önemli bir rol oynarken, futbolcuların her biri hakkında ayrı bireysel antrenman programları uygulanıyor.
 
İDMAN TEKNİKLERİ DEĞİŞTİ
Beşiktaşlı futbolcuların sık yaşadığı sakatlıklar teknik heyetin uyguladığı antrenman tekniklerine de bağlanmış ve bu konunun da araştırması yapılmıştı. Sezon başı yüklemenin haricinde hafta içi antrenmanlarında da takıma aletli ve komando eğitimine yakın yüklemeler yapmaktan çekinmeyen Biliç'in yardımcısı Miljenko Rak'ın yöntemleri de bu sakatlıkların sebepleri arasında gösteriliyordu.
Teknik direktör Şenol Güneş ise takımın başına geçer geçmez önceki tüm raporları değerlendirmeye alarak futbolculara farklı bir antrenman ve yükleme programı uyguladı. Ağır kondisyon idmanlarını hiç yaptırmayan Şenol Hocanın hem topla çalıştığı hem de kondisyon yüklediği karma antrenman programı olumlu sonuç verdi. Beşiktaş, ligin en çok koşan takımlarından biri olurken oyun içinde adale ve kas zorlamalarına bağlı yırtıklar ve kasılmalar neredeyse hiç yaşanmaz hale geldi.
 
ANTRENMAN SAHASI YENİDEN YAPILDI HİBRİT ÇİMLER GÖRÜCÜYE ÇIKACAK
Her fırsatta antrenman sahasının önemini dile getiren ve yaz kampında zemini beğenmediği için kamp yerini bile değiştiren Şenol Güneş'in, sakatlıkları önlemeye yönelik ilk icraatı antrenman sahasını değiştirmek oldu. Göreve gelir gelmez Ümraniye'yi baştan aşağı değiştiren Şenol Güneş tüm antrenmanların yapıldığı 1 No'lu sahayı da sıfırdan yaptırdı. Yeni antrenman sahası hibrit çimle kaplandı ve önümüzdeki günlerde takım tüm idmanlarını bu sahada yapacak.
 
FUTBOLCULAR ÖZEL HAYATINA DİKKAT EDİYOR
Sakatlıkların azalmasındaki önemli faktörlerden biride futbolcuların özel hayatlarına daha çok dikkat etmesi olarak görülüyor. Önceki yıllarda gece hayatıyla magazin sayfalarında da sık sık baş gösteren futbolcular bu sezon Şenol Güneş'in disiplin uygulamalarına adeta harfiyen uyuyor. Dost ortamında yenilen yemekler haricinde gece hayatında çok fazla boy göstermeyen futbolcuların, özel hayatına fazlasıyla dikkat ettiği net bir şekilde görülüyor.
Yorumlar (0)